Jihočeši losovali v éře Martina Kuby častěji než Rath

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 12. 2012 14:45
Foto: Tomáš Kunc

[gallery link="file" order="DESC" columns="1"]

Analýza - Jihočeský kraj získal v éře vicehejtmana a dnešního ministra průmyslu Martina Kuby (ODS) v losovačkách větší zkušenosti než střední Čechy za korupcí proslulé vlády hejtmana Davida Ratha (ČSSD).

V obou regionech proběhlo skoro třicet veřejných soutěží, kde o vítězi spolurozhodoval los. Policie také v obou případech obviňuje organizátory, že losování zmanipulovali tak, aby do druhého kola veřejné soutěže postoupily předem vybrané firmy.

Jihočeši zaostali pouze za Ústeckým krajem, který organizoval 70 losovaček. Policie stíhá i tamní organizátory veřejných soutěží v čele s náměstkem hejtmanky Pavlem Koudou (ČSSD).

Insider se losovačkami v regionech zabývá kvůli případu, v němž policie rozkrývá systematickou a organizovanou manipulaci při losovaném výběru výherců veřejných zakázek. Obviněno je zatím 15 lidí a mezi nimi podle zjištění Insideru i muž, který se pohyboval právě v prostředí jihočeských losovaček. Podrobně jsme o něm a jeho vazbách na politiky z tohoto regionu psali toto pondělí.

Ztracené miliardy

Ve všech třech krajích se losovalo podle stejných pravidel. Pověřená poradenská firma vylosovala z přihlášek do stavebních soutěží vždy jenom pět firem. Ve většině případů byly vybrány firmy, které nabízely ceny na úrovni původního odhadu. Vítězem veřejné soutěže se pak stala nabídka, která snížila odhadovanou cenu maximálně o pět procent, v řadě případů ji dokonce zvýšila.

Tři kraje tím zřejmě přišly o stamiliony. Svědčí o tom zakázky z letošního roku, kdy zákon losovačky zakázal a kraje začaly vypisovat otevřené veřejné soutěže. V každém ze zmíněných krajů se už podařilo uspořádat soutěže, při kterých se odhadovaná cena snížila o polovinu. Jihočeši, Středočeši a Severočeši přitom pomocí losu rozdělili v letech 20082012 osm miliard korun.

Policie zkoumá, jaký profit z losovaček mohli mít krajští politici a úředníci. Středočeského hejtmana Ratha přistihla se sedmimilionovou provizí, kterou dostal z předražené dvousetmilionové zakázky na opravu buštěhradského zámku. V jižních Čechách prověřuje anonymní udání, že tamní politici ODS a ČSSD inkasovali z každé zakázky deset procent.

Z Karlových Varů do Budějovic

Krajské losovačky jsou nejčastější, průkopníky sporného modelu veřejných soutěží však byly magistráty velkých měst.

Vylučování zájemců o veřejné zakázky pomocí losu výslovně umožnil zákon o veřejných zakázkách, který platil od ledna 2007. První slavnou losovačku organizoval karlovarský magistrát při soutěži o stavbu hokejové KV Arény za miliardu korun. Republiková ostuda potom znemožnila na Karlovarsku používat stejnou metodu také později. K prvním metropolím, které začaly losování používat, patří také České Budějovice. První losovačku na opravu Ledenické ulice vyhlásily už v září 2007.

Už devátý měsíc byl v té době městským radním Martin Kuba, o investicích ovšem rozhodoval jeho kolega František Jelen. Praxi z magistrátu převzal jihočeský krajský úřad čtyři měsíce poté, co se stal Kuba náměstkem odpovědným za dopravní investice.

Důvodem prohrané volby

Kraje také rozdělují mnohem větší částky než města. Dostaly totiž k dispozici miliardy evropských dotací, které nejčastěji utrácejí za opravy silnic a školních budov. Ústecký kraj začal losovačky organizovat v červnu 2008, když vyhlásil první velkou zakázku z evropských peněz na opravu silnice u města Bílina. Všechny velké stavební projekty placené z evropských peněz na Ústecku prošly losováním.

Podobnou bilanci má také Středočeský kraj, i když začal s losováním později. První losovačka byla shodou okolností vyhlášena v polovině června 2010, čtrnáct dnů po volbách, ve kterých Rathova ČSSD přišla o šanci sestavit českou vládu. V roce 2011 už tempem losování Středočeši předehnali Ústecko.

Jižní Čechy ze tří zmíněných krajů s losovačkami nejdříve skončily, konkrétně v létě 2011, když je ještě zákon umožňoval. Policejní vyšetřování totiž odhalilo manipulaci počítačového programu, který měl vylosovat zájemce o dvě „evropské“ zakázky na opravu jihočeských silnic celkem za 700 milionů. Soutěže byly zrušeny a později už kraj žádné losovačky neorganizoval.

Ve středních Čechách a na Ústecku probíhaly ještě počátkem roku 2012, než je zákon v dubnu definitivně zakázal.

 

Právě se děje

Další zprávy