Jak vydělat na kybernetických mincích

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 4. 2013 14:44
„Euro dostává konkurenci, neočekávanou a svým způsobem ilegální. Tato nová měna se nazývá Bitcoin. Vzniká na tisících počítačů, decentralizovaně na internetu, a představuje tak určitý druh anarchistických peněz.“ Rozhovor s Čechem, který na měně Bitcoin dokázal vydělat.
Foto: Tomáš Kunc

Rozhovor - „Euro dostává konkurenci, neočekávanou a svým způsobem ilegální. Tato nová měna se nazývá Bitcoin. Vzniká na tisících počítačů, decentralizovaně na internetu, a představuje tak určitý druh anarchistických peněz.“

Takto ve svém starším textu představil Bitcoin německý deník Die Welt. Mezitím cena digitálních mincí, které vznikají pomocí komplexních početních operací na tisících počítačů, raketově stoupala. Vydělali na tom mnozí. Mezi nimi i Čech Tomáš Zvala, který souhlasil s rozhovorem pro Insider; dopředu ovšem odmítl otázky, které se týkají jeho osobně.

V rozhovoru se dozvíte, jak vlastně těžba těchto peněz na internetu probíhá a kolik na kyber měně vydělal. To, že v posledních měsících posílila z 30 dolarů za kus na 200 a potom zpátky na 50, za riziko nepovažuje. „S pokračující krizí eurozóny se totiž k Bitcoinu coby bezpečnému přístavu bude uchylovat stále více investorů a rostoucí poptávka požene cenu dlouhodobě nahoru,“ myslí si Zvala.

Podařilo se vám na Bitcoinech vydělat. Prozradíte, jakou částku?

Investoval jsem plus minus tisíc dolarů a v tuto chvíli disponuji zhruba 140 Bitcoiny, což bylo v pátek ráno přes 17 tisíc dolarů. Takže jsem 16 tisíc v plusu (tedy 317,4 tisíce korun, pozn. red.). Jelikož ale pořád čekám, že měna poroste, a snažím se držet většinu v Bitcoinech, tak se může stát, že to spadne na nulu a zas nebudu mít nic.

Takže nepatříte mezi investory, kteří by teď sázeli na jistotu a Bitcoiny prodávali, aby měli „alespoň“ něco?

Všechny moje pokusy o pojistku zatím skončily katastrofou a naprosto opačným efektem, než měly mít. Když něco prodám, tak jde okamžitě cena nahoru, když koupím, jde dolů. Takže teď vyčkávám.

Jakým způsobem Bitcoiny získáváte? Nakupujete na burze, nebo je těžíte?

Těžím. Poprvé jsem s Bitcoinem přišel do styku před třemi lety, v době, kdy měl cenu asi jednoho centu. Vytěžit blok, tedy 50 Bitcoinů, bylo strašně snadný, stačil na to úplně libovolný počítač.

Teď vytěžím Bitcoin týdně

Proč jste se do toho rozhodl jít, měl jste podobných projektů více?

Ze začátku to pro mě byl jen experiment. Někde jsem zahlédl informaci, že je nová internetová měna, a v podstatě jsem ani moc netušil, jak funguje.

Na začátku vás asi moc netěžilo, takže si šlo asi vydělat docela rychle...

To sice ano, jenže jsem tomu nevěnoval takovou pozornost jako dneska, tak jsem brzy těžit přestal a úplně na to zapomněl. Když byla před dvěma lety první špička a Bitcoin posílil na třicet dolarů, tak mi došlo, že někde těch zhruba padesát Bitcoinů mám. Musel jsem hodně zapátrat, kde mám svou peněženku, což je vlastně soubor. Našel jsem ji ve starých zálohách a říkal jsem si „super, mám patnáct set dolarů“ a začal se o to zajímat mnohem víc.

Pořídil jsem si dvě grafické karty za nějakých pět set dolarů, na kterých se ta těžba uskutečňuje, a natěžil dohromady asi dvě stě padesát Bitcoinů. Něco málo z toho jsem rozprodal kamarádům, něco jsem utratil za služby – pravidelně si platím třeba technickou analýzu.

To znamená prognózu, kolik bude Bitcoin stát?

Přesně tak. Dělá ji nějaký Švýcar a docela mu to vychází.

Něco vás asi stojí i elektřina, četla jsem, že je těžba poměrně náročná.

Jedna grafická karta má spotřebu kolem dvou set wattů, s oběma je to průběžně něco přes čtyři sta. Takže část zisků mi to určitě požírá.

Můžete laikovi stručně popsat, jak tedy těžba probíhá? Prostě vám „jede“ počítač a to je vše?

Když to hodně zjednoduším, tak ano. Na počítači běží speciální program, který s pomocí karty dělá pořád dokola jistou sérii výpočtů. Tím zároveň pomáhá udržet celou síť v chodu, protože to těžení vlastně není samoúčelná věc. Aby bylo třeba možné přesunout Bitcoiny z jedné peněženky do druhé, tak je bezpodmínečně nutné, aby někdo těžil. Když vám třeba pošlu Bitcoin, dám to jakoby na vědomí celé síti. Vy ho v tu chvíli ještě nemůžete použít. Teprve v momentě, kdy ji někdo zařadí do bloku a ten vytěží, je transakce provedena.

Kolik toho vytěžíte týdně?

V tuto chvíli zhruba jeden Bitcoin. Když byla nižší poptávka, tak to býval i jeden denně. Celá síť je postavena tak, aby každý blok vznikal deset minut. Takže čím víc lidí těží, tím je nižší šance, že ho vytěžím zrovna já.

Hlavní riziko? Nespokojená vláda

Jak se bude podle vás vyvíjet kurz Bitcoinu?

Předpokládám, že bude posilovat, zvlášť proto, že spousta lidí začíná vnímat Bitcoin jako nějaké útočiště vzhledem k euru. Velmi zajímavá je třeba informace, že po událostech na Kypru se ve Španělsku zvedl zájem o Bitcoiny o osm set procent. Mám pocit, že je teď takový ten efekt sněhové koule – čím víc lidí se na to nabaluje, tím roste cena a s ní opět zájem.

Takže počítáte spíše se zdražováním?

Podle mě ještě budou i nějaké propady, můžeme se klidně dostat třeba zase na třicet dolarů za Bitcoin. Protože je ten trh malý, tak jsou změny strašně rychlé. A když přijde někdo se sto miliony dolarů, tak cenu vyžene úplně mimo naše představy. A když se naopak některý z velkých investorů rozhodne všechno odprodat, tak tu cenu pošle úplně do kytek.

Co považujete za hlavní riziko Bitcoinu, jeho volatilitu?

Nevím, jestli je to riziko, nicméně souhlasím, že pro reálné nasazení je teď Bitcoin dost nevhodný – nevíme, jaká bude cena zítra. Ale jako největší nevýhodu možná vidím to, že pokud by se někdo rozhodl investovat opravdu velké množství peněz, tak by tu síť zvládl zničit, což by se mohlo podařit třeba některé vládní organizaci.

Ze strachu, že stát přichází o svůj monopol na peníze?

Jednak. Kromě toho je Bitcoin díky své částečné anonymitě mnohem vhodnější pro financování různých nelegálních aktivit jako třeba k nákupu drog, což by se nemuselo líbit třeba americké vládě.

Tereza Holanová

 

 

Fakta:

  • Měnu v roce 2009 představil anonym, který se nazývá Satoshi Nakamoto. Podle ABC News se tehdy mělo jednat o třiadvacetiletého studenta na Trinity College v Dublinu.
  • Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky.
  • V současnosti je v oběhu téměř 11 milionů těchto mincí, jejichž hodnota je nyní 975 milionů USD (téměř 20 miliard Kč).
  • Kybernetické mince "razí" síť počítačů se specializovaným softwarem. Ten je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, avšak tempo zpomaluje.
  • Počet mincí v oběhu však bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů; v roce 2033 jich má být v oběhu 99 procent, poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.
  • Obchodníci mohou obchodovat s Bitcoiny na několika internetových stránkách, které pracují přímo s bankami, aby se usnadnily převody.
  • Kybernetické platidlo již přijímají i některé obchody, včetně blogu Wordpress a internetové komunity Reddit.

(th, čtk)

 

Právě se děje

Další zprávy