Jak slepý disident unikl svým věznitelům

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
27. 4. 2012 13:47
Časopis Time jej v roce 2006 zařadil mezi stovku nejvlivnějších osobností světa.
Foto: Tomáš Kunc

Čtení na víkend - Časopis Time jej v roce 2006 zařadil mezi stovku nejvlivnějších osobností světa. V západních sdělovacích prostředcích si vysloužil přezdívku "bosý advokát", protože chtěl poskytovat právní služby pronásledovaným spoluobčanům, aniž by měl diplom.

Od roku 2006 pobýval ve své rodné vesnici Tung-šiku ve východočínské provincii Šan-tung v domácím vězením. Teď se mu podařilo uprchnout.

Jedenačtyřicetiletý slepý aktivista Čchen Kuang-čcheng využil své indispozice, která mu v noci poskytuje naopak výhodu, a unikl svým strážcům.

Advokátka Che Pchej-žungová, která s ním byla pravidelně ve spojení, stačila ještě potvrdit na čínské obdobě Twitteru Weibo, že Čchen "se ukrývá na bezpečném místě", než ji v jejím bytě v Nan-ťingu zatkla tajná policie.

Foto: Aktuálně.cz

Che odvezla slepého aktivistu, který úřadům unikl v noci 22. dubna, ve svém autě mimo provincii Šan-tung, popřela však tvrzení newyorské organizace na obranu lidských práv Human Rights in China, že by se Čchen ukrýval na velvyslanectví USA v Pekingu. Informaci "odmítl potvrdit" i mluvčí americké ambasády.

Když Čchena posílal okresní soud v Lin-jie do domácího vězení, hájil jej právník dodaný místními úřady. Ani se nenamáhal přečíst obhajobu. Tři advokáty, které si najal Čchen, předtím ztloukli neznámí muži.

V roce 2005 se Čchen pokusil vést kolektivní žalobu za skupinu mladých Číňanek z Šan-tungu, které tamní úřady přinutily k interrupci, často ve vysokém stupni těhotenství, což ostatně odporuje i čínským zákonům. V červnu téhož roku cestoval za tímto účelem do Pekingu, aby se domohl spravedlnosti "na vyšších místech".

„Někdo musí bojovat za lidi, kteří se nemohou bránit," tvrdil. „A já si myslím, že bych to měl být já."

Plod zavražděný injekcí

Dosáhl sice toho, že několik místních funkcionářů bylo suspendováno, pomstili se mu ale za to tím, že jej obvinili z "podněcování vzpoury a poškozování veřejného majetku". Rozezlení vesničané totiž na čas zablokovali silnice v okolí Tung-šiku a střetli se s policisty.

Ti zbili také Čchena, jeho matku a jeho ženu Jüan Wej-ťing. Právě o jejich osud se teď disident vážně obává, vzkázal prostřednictvím videa zveřejněného na Weibo. Jeho nejbližší totiž zůstali v Tung-šiku a jsou v moci tamních úřadů.

Čchen, který oslepl v dětství v důsledku bakteriální infekce, zůstal až do roku 1994 bez vzdělání. Pak ale absolvoval střední školu pro nevidomé v Čching-tao a o pět let později alternativní medicínu v Nan-ťingu. Poté se vrátil domů a pracoval v nemocnici jako masér.

Čínskému právu se naučil v rámci soukromých kurzů a díky audionahrávkám.

Time přinesl v reportáži o jeho případu v roce 2006 také vyprávění mladé Číňanky, které lékaři dva dny před porodem vpíchli do břicha injekci s chemikálií, která plod v jejím těle zabila.

Místní úředníci jsou teď bez sebe vzteky, protože "bosý advokát" svým strážcům utekl přímo pod nosem. Na útěk se ale musel připravovat již delší dobu.

„Noc mi poskytuje výhodu," řekl v rozhovoru pro Time. "Mohu se v ní pohybovat lépe nežli ti, kdo vidí normálně."

Na útěku je i jeho synovec Čchen Kche-kuej. Tomu se podařilo policistům v Tung-šiku uniknout při potyčce, při níž se mladík bránil zatčení pomocí kuchyňského nože.

Advokátka Che Pchej-žungová se na čínské blogery obrátila o pomoc s tím, že Čchen Kche-kuej se v Šan-tungu pohybuje někde poblíž státní silnice č. 205. Pak se odmlčela také ona.

 

Právě se děje

Další zprávy