Italové získali miliardovou zakázku na ochranu Česka před blackouty

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 3. 2014 17:05
Skupina Tamini vyhrála tendr na výstavbu dvou transformátorů na hranicích s Německem, které mají bránit českou síť před velkými přetoky elektřiny z německých větrných elektráren na severu země.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Před blackouty elektřiny ochrání Česko Italové. Skupina Tamini vyhrála tendr na výstavbu dvou transformátorů na hranicích s Německem, které mají bránit českou síť před velkými přetoky elektřiny z německých větrných elektráren na severu země. Italové vyhráli díky ceně. Tamini nabídla jednu miliardu korun, což bylo výrazně méně, než požadovala konkurence. Smlouva má být podepsána do deseti dnů.

Informaci Insideru potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje ze státem vlastněné společnosti ČEPS, provozovatele české přenosové soustavy. Ta tendr vypisovala a bude ho zároveň celý financovat. „Výběrové řízení probíhá od 31. července 2013. Máte pravdu, že se blížíme ke konci, ale nechtěl bych zveřejňovat podrobnosti dříve, než bude podepsána smlouva,“ uvedl člen představenstva ČEPS Milan Kovařík.

Italové tak v tendru porazili největší výrobce ochranných transformátorů s řízeným posunem (phase-shifter) – společnosti ABB, Siemens a Alstom. Transformátory mají být uvedeny do provozu na konci roku 2016.

Stroje na regulaci toku elektrického proudu do Česka budou postaveny dva. Oba se budou nacházet v rozvodně Hradec u Kadaně.

Miliardu stojí jen samotná zařízení. Celá výstavba vyjde ČEPS na více než dvě miliardy korun. „Očekáváme investici ve výši až 2,5 miliardy korun. To je ale cena celého projektu, který kromě transformátorů zahrnuje výkupy pozemků, projektové práce, terénní úpravy a tak dále. Samotné stroje z toho tvoří pouze část rozpočtu,“ podotkl Kovařík.

Německá zelená elektřina

Hlavním důvodem pro výstavbu transformátorů je hrozba blackoutu, s níž se Česko v uplynulých letech několikrát setkalo, naposledy v létě loňského roku. Blackout nastává, když nekontrolované přetoky elektřiny naruší síť tak, že se kvůli ochraně začne sama vypínat.

Důvodem těchto přetoků jsou hlavně německé slunečné a větrné elektrárny na pobřeží Severního a Baltského moře. Elektřina z nich putuje na jih země, kde je soustředěn průmysl. Německá přenosová infrastruktura však na tyto toky nestačí, proto na jih země cestuje německá elektřina přes Česko, čímž občas dochází k nekontrolovaným přetokům.

Němci navíc letos plánují zvýšit výrobu z obnovitelných zdrojů o dalších deset procent, podíl větrných elektráren se zvýší o patnáct procent.

Kromě Německa mohou českou přenosovou soustavu ohrozit také přečerpávací elektrárny v rakouských Alpách či nedostatek elektřiny na Balkáně. V případě nedostatku elektřiny totiž do regionu proudí elektřina z jiných zemí přes střední Evropu, tedy i Česko.

Investice za 60 miliard

Datum spuštění transformátorů hodlá Česko koordinovat s Polskem. Na německo-polských hranicích totiž do konce roku 2016 mají tato zařízení stát také, jelikož se Poláci potýkají se stejnými problémy jako Češi.

Výstavba transformátorů s řízeným posunem není ojedinělý projekt, využívají se v polovině Evropy. Přestože se nevyrábějí ve velkém, proti německé elektřině se již delší dobu chrání i země Beneluxu, které také vystavěly transformátory, aby se bránily přetokům elektrické energie z Německa.

Pro ČEPS se však nebude jednat o jedinou investici. Do roku 2025 plánuje do přenosových sítí investovat celkem okolo šedesáti miliard, necelých pět miliard korun ročně.

Italská skupina Tamini se specializuje na výstavbu phase-shifterů. Firma v roce 2012 hospodařila s provozním ziskem před odpisy a daněmi 7,7 milionu eur (194 milionů korun). Tržby činily 120 milionů eur (tři miliardy korun).

Před měsícem navíc italský provozovatel tamní přenosové soustavy, společnost Terna, oznámil budoucí převzetí skupiny Tamini i jejích dceřiných firem.

Nikita Poljakov

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy