Ideální ministr financí. Fischer je zvyklý žít na dluh

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 7. 2013 13:58
Budoucí ministr financí Rusnokovy vlády a někdejší kandidát na prezidenta Jan Fischer, který dokázal během posledních pěti dnů splatit zhruba pět milionů korun za nepodařenou kampaň, žije ve skutečnosti s dluhy nejméně od roku 2007.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Budoucí ministr financí Rusnokovy vlády a někdejší kandidát na prezidenta Jan Fischer, který dokázal během posledních pěti dnů splatit zhruba pět milionů korun za nepodařenou kampaň, žije ve skutečnosti s dluhy nejméně od roku 2007.

Tato fakta o novém správci státních financí přinášejí dokumenty uložené v Poslanecké sněmovně.

Jan Fischer jako předseda Českého statistického úřadu musel podávat majetková přiznání a stejnou povinnost měl i poté, co se stal v roce 2009 úřednickým premiérem. Ve sněmovně je tak uchováno celkově pět Fischerových majetkových přiznání, poslední je dotováno ke 13. 7. 2010, tedy k poslednímu odchodu Jana Fischera z vlády.

Byt a auto hlavního statistika

Z dokumentů plyne, že Jan Fischer si v uvedených letech bral nové úvěry hned poté, co splatil ty předchozí.

V roce 2007 mu chybělo splatit 200 tisíc Českomoravské stavební spořitelně za koupi bytu, 363 tisíc pak dlužil na leasingu na auto Unicredit Leasing. Vedle toho uvedl dva další spotřební úvěry – 195 tisíc na dalším leasingu na auto a 75 tisíc u GE Money Bank. Celkově tak dlužil 833 tisíc korun.

V dokumentu zachycujícím odchod z Českého statistického úřadu, tady jde o majetkové přiznání z období od 1. ledna do 7. dubna 2009, uvedl, že se snížil úvěr na byt na 100 tisíc korun, leasing u Unicredit Leasing na 90 tisíc, druhý leasing na vůz na 130 tisíc.

Mizí zde dluh u GE Money Bank, přidává se ovšem nový spotřební úvěr – tentokrát 300 tisíc u České spořitelny. Dohromady tak ze statistického úřadu odchází tehdy nový premiér s dluhem 620 tisíc korun.

Premiér přestavuje chatu

Fischerovo první vládní přiznání pak uvádí, že se premiér s příchodem do Strakovy akademie rozhodl rekonstruovat chalupu, kterou spoluvlastní s manželkou. Oprava ho v roce 2009 stála 550 tisíc korun.

Úvěr na koupi bytu mezitím klesl na 85 tisíc korun, závazek u Unicredit Leasing pak na 42 tisíc korun, druhý leasing na 98 tisíc korun. Na rozdíl od předchozího období Fischer přiznává další spotřební úvěr u České spořitelny. Té pak tedy na dvou spotřebních úvěrech dohromady dluží 444 tisíc korun a celkově je Fischer v minusu 669 tisíc korun.

O pár měsíců později, tedy počátkem července 2010, pak uvedl, že dal do rekonstrukce chalupy 300 tisíc korun, závazek u Unicredit Leasingu se mu snížil na zanedbatelné dva tisíce korun a na úvěru na byt dlužil stále ještě 70 tisíc korun. Zároveň se podařilo smazat jeden ze spotřebních úvěrů u České spořitelny, kdy jí dluží již jen 201 tisíc korun. Zbývá mu ovšem splatit ještě 70 tisíc z druhého leasingového úvěru.

Dluhy po vládní éře

Celkově při odchodu ze Strakovy akademie odešel Jan Fischer s osobním dluhem ve výši 343 tisíc korun.

Deník Insider se pokusil zjistit majetkové poměry Jana Fischera i nyní, kdy má za sebou angažmá viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Londýně a neúspěšnou prezidentskou kampaň. Sami s manželkou do ní podle informací na transparentním účtu dali 860 tisíc korun.

Jestli šlo o úspory, nebo o další osobní půjčku, zatím nemůžeme ověřit.

„Jan Fischer v tuto chvíli nemá žádný aparát, který by mu mohl vypomoci, snaží se na všechny otázky, kterých se během včerejšího a dnešního dne nahromadilo opravdu mnoho, odpovídat sám, což vzhledem k dalšímu programu, který má, je velmi časově náročné, a není tudíž možné na všechny otázky odpovídat obratem,“ uvedl jeho mluvčí Martin Hakauf.

Martina Machová

 

 

Právě se děje

Další zprávy