Zahraničí – Grenada je malý ostrovní stát v Karibiku, jehož vláda už pátým dnem odkládá jakoukoli vlastní agendu. Z oficiálních webových stránek http://www.gov.gd vykukuje - místo obvyklého výčtu návrhů, zákonů a tiskových zpráv – Kirani James.
Olympijský vítěz v běhu na 400 metrů. Vůbec první olympijský medailista v historii země.
Nikdo není větší než Kirani James. Nikdo není důležitější než Kirani James.
Do Londýna odjížděl jako jeden z možných favoritů čtvrtky. Ale kabinet premiéra Tillmana Thomase věřil. A chystal oslavy.
Pokud se podíváte do vládních prohlášení, najdete tam předposlední zprávu s datem 3. srpna. Informuje občany, kde všude budou nainstalovány velkoplošné obrazovky, aby mohl národ, čítající necelých 108 tisíc hlav, fandit společně.
„Semifinále se bude vysílat v Cuthbert Peter‘s Park v sobotu 4. srpna v 5:35. Finále začíná v pondělí 6. srpna v 11:00 a můžete jej sledovat v… (následuje výčet čtyř lokalit.) Dále se oznamuje, že národní oslavy se budou konat v Gouyavě (druhé největší město ostrova, pozn. red.). Grenaďané, podpořte náš olympijský tým!“
Oslavy byly zřejmě velkolepé. Obzvlášť poté, co po Jamesově zisku zlata vyhlásil premiér volné odpoledne. Půldenní státní svátek platil napříč celým ostrovem.
„Viděl jsem pár fotek a videí, jaká se pak u nás strhla párty. Ulice byly narvané," smál se v následujících dnech v rozhovorech pro londýnské novináře James.
Který se v mezičase stihl stát i miláčkem britského publika.
Nejprve si dav podmanil, když se po postupu do finále v cíli otočil na patě a zamířil k Oscaru Pistoriusovi. Handicapovaný sportovec běžel ve stejném semifinále a Kirani James jej požádal o výměnu startovního čísla. Pak to Pistoriusovo pozvedl nad hlavu na znamení úcty.
Po svém zlatém běhu pak nejdřív obešel všechny poražené. Se všemi si potřásl rukou, všem vyjádřil respekt. Teprve poté přiklusal k ochozům pro národní vlajku a vydal se na své kolečko slávy.
„V Grenadě jej zbožňují. A mají být právem na co hrdí,“ komentovala to sloupkařka Maggie Hendricksonová.
Hrdí tedy vskutku jsou.
Po-vítězné provolání premiéra Tillmana Thomase k národu – což je mimochodem zatím poslední tisková zpráva, kterou jeho úřad vydal a nese datum 6. 8. – je… epické.
V rozsahu tří wordovských stran se ministerský předseda rozepsal, co všechno sportovec pro svou zemi udělal a co to znamená pro život každého Grenaďana. Pustil se i do takřka sportovní analýzy každého Jamesova kroku na oválu.
Z prohlášení vybíráme: „Od bosých nohou ke zlatým nohám… z rybářské Gouyavy do kultivovaného Londýna, od vítězství k většímu vítězství a největšímu vítězství, od světového šampiona k olympijskému vítězi. Dnes Kirani James přepsal svýma nohama historii Grenady. Už nebudeme proslulí jen našimi paraořechy a invazí… Zdráv buď, Kirani, náš synu, kterého milujeme. Zdráv buď, synu Gouyavy, celá Grenada ti patří… Vydal jsi svědectví o ambicích a úspěchu, o disciplíně a pokoře, o vizi pro náš národ… Posledních sto metrů ze sebe vydal nejvíc, bojoval s bolavými svaly a fyzickým vyčerpáním, které zachvátilo jeho tělo, protože věděl, že je to potřeba… Zůstal soustředěný po celý běh a nikdy neztratil ze zřetele konečný cíl vyhrát… “
Kdo si chce premiérův projev užít – a opravdu je co číst -, nechť zvolí tento odkaz:
http://www.gov.gd/egov/news/2012/aug12/08_08_12/item_1/pm_national_address_kirani.html
Teď už zbývá nadšenému Thomasovi a jeho lidu jen dostat svého „syna“ domů.
Tam se totiž Kirani chystá nejdřív na Vánoce. Čekají ho starty na mítincích v Evropě a poté návrat na univerzitu v Alabamě, kde zatím devatenáctiletý atlet studuje.