Analýza – Babišova strana ANO 2011 pronikne do sněmovny se stejnou pravděpodobností jako ODS a určitou šanci má také Okamurův Úsvit demokracie. Tuto zprávu na základě průzkumu společnosti PPM Factum využila některá média dokonce ve svých hlavních titulcích. Tím se nevědomky zapojila do propagační strategie zmíněných dvou stran.
Přerušená časová řada
Málokdy vyjde na titulních stranách tak málo důvěryhodný předvolební průzkum, jako je ten, který PPM Factum publikovala 19. srpna. Největší chybou nebylo, že výzkum zaplatilo hnutí ANO 2011 Andreje Babiše, protože výzkumníci tuto skutečnost v průzkumu poznamenali, a čtenář tedy mohl spekulovat, že experti nejspíš svému zadavateli pár procent přidali.
Ještě důležitější bylo, že PPM Factum dva měsíce před očekávanými volbami změnila metodiku svých volebních průzkumů a přerušila tak čtyřletou časovou řadu. Tato změna souvisí s odchodem dlouholetého ředitele Jana Herzmanna.
Agentura ještě v červnu používala model „volební předpovědi“, stejně jako konkurenční CVVM, Median a Sanep. Při tomto modelu se zveřejňuje pravděpodobný výsledek voleb, které by se konaly v den průzkumu. Mezi strany se tak rozdělí 100 procent hlasů.
V srpnu však PPM Factum využila model „volebních preferencí“, které popisují, jaké straně by dali dotazovaní přednost, zároveň také evidují, kolik lidí by volit nešlo nebo se dosud nerozhodlo. PPM Factum tak v srpnu rozdělilo mezi strany pouze 65 procent hlasů. Tento model používá také agentura STEM, která se ovšem k němu rozhodla už v předminulém volebním období.
Srpnová ztráta důvěry
Dlouhé časové řady volebních předpovědí jsou pro běžné uživatele jedinou kontrolou práce výzkumníků. Proto jsou za nejvíc seriózní považovány CVVM a STEM, které průběžně publikují výsledky starší deseti let. Méně věrohodný průzkum publikuje agentura Median s časovou řadou od loňského dubna, Sanep využívající internetové dotazníky zveřejňuje na svých stránkách průzkumy z posledního půlroku.
Společnost Factum patřila ještě v červnu díky dlouhým časovým řadám spolu s CVVM a STEM k důvěryhodnějším, její průzkum ze srpna se však zařadil na konec žebříčku důvěryhodnosti.
Nezbytný předpoklad pro sněmovnu
Definitivní verdikt o důvěryhodnosti vynesou očekávané sněmovní volby. Před třemi lety se ale potvrdilo, že předpovědi vycházejí spíše zavedeným agenturám. Nejblíže se ke konečným výsledkům prvních šesti stran tehdy dostala agentura CVVM, přesto byla vítězem předpovědí PPM Factum, která jako jediná prognózovala vznik pravicové vlády. Nejhůře vyšla předpověď Sanepu a Medianu. Nejméně se přiblížily konečné bilanci a ještě předvídaly vstup do sněmovny straně SPOZ.
Vliv volebních prognóz se ovšem neomezuje jenom na předpověď budoucnosti, prognózy budoucnost mimoděk či úmyslně vytvářejí. Předpověď nejméně pětiprocentního zisku pro novou stranu je nezbytným předpokladem vstupu do sněmovny. Pokud agentury někomu slíbí zisk, při kterém voličské hlasy nepropadnou, pak se dá spolehnout, že jeho popularita poroste. Společnost STEM tak na jaře 1998 nominovala do soutěže o sněmovnu Unii svobody, o osm let později Stranu zelených. Počátkem roku 2010 pronikly v průzkumu Factum do skupiny pětiprocentních stran Věci veřejné. Ostatní agentury se k nim záhy přidaly.
Raketový vzestup ANO 2011
Pokud zmíněná pravidla platí ještě dnes, pak PPM Factum de facto – za jeho peníze – nominovala jako vážného uchazeče do soutěže o sněmovnu hnutí ANO 2011. Ze soutěže nebyl vyloučen ani Úsvit demokracie, se kterým Babišovo hnutí uzavřelo pakt o neútočení. Babiš získal „volební preference“ pět procent, Okamura dvě procenta a tento výsledek by byl o jedno nebo dvě procenta lepší, kdyby šlo o „volební předpověď“.
Ještě se neví, jak zareagují ostatní agentury, některá média ale na tuto hru přistoupila.
Ještě v červnové předpovědi slibovala agentura Factum čtrnácti politickým stranám volební výsledek přes procento, do výčtu se však nedostaly ANO 2011 ani Okamurův Úsvit. K srpnovému výsledku zřejmě nebylo možné dojít bez toho, aby PPM Factum přerušila dlouhodobou časovou řadu.
Petr Holub