Expertní návod, jak se na VIP nasazují odposlechy. I pro nepolitiky

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 6. 2012 14:01
"Montáži prostorových odposlechů předchází týdny práce, klidně i tři měsíce," popsal Insideru expert znalý zpravodajských postupů. "Musíte zmapovat prostor, zjistit, kdo chodí dovnitř pravidelně a kdo náhodně. Musíte vědět, kdo má klíče."
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Odposlechy pořízené policií v případě Davida Ratha dopadly i na sněmovnu, a nejen proto, že slova "dvojka jde na volby" dostala s bývalým hejtmanem do potíží i sociální demokraty.

Na parlamentních i partajních chodbách se diskutuje o tom, že tak masivní nasazení techniky jako na Davida Ratha je nezvyklé, a poslanci řeší, jak složitou a drahou operaci musela policie podstoupit, než prostorové mikrofony nasadila.

Náročné a drahé to určitě je, ale nikoho (nejen ve sněmovně) to nemůže zbavit mrazení, zda něco takového nemá doma.

"Samotné montáži prostorových odposlechů předchází týdny terénní práce, klidně i tři měsíce," řekl Insideru expert znalý zpravodajských postupů. "Musíte zmapovat prostor, zjistit, kdo chodí do domu, bytu nebo do kanceláře pravidelně a kdo náhodně. Musíte vědět, kdo má klíče."

Pro sledování a pak i montáž techniky je přitom snazší činžovní dům, kde je běžně větší provoz, než rodinný domek.

Pro umístění mikrofonů je třeba znát každý detail, například odstíny nábytku či zdí, což vyžaduje utajenou návštěvu místa, jež má být monitorováno, ještě před montáží techniky. Není náhodou, že v policejních dokumentech jsou schematické plánky míst, kde policie Davida Ratha a další obviněné odposlouchávala.

"Mikrofony můžete dát do zdí, ale také třeba do nábytku – uložit ho do horní desky a zamaskovat tak, že to vůbec nepoznáte," vysvětluje expert.

Problémem pro techniku je zdroj energie – od toho se také odvíjí, jak složitá instalace bude. Snímač zvuku může být napojen na běžnou zásuvku, ale tam je problém s prozrazením. "Když si najmete specializovanou firmu, může zjistit, že v dané zásuvce je, byť minimální, odběr proudu. A to je pak už podezřelé," říká expert.

Malé zdroje energie nevydrží dlouho, a tak se někdy musí udělat do zdi díra o velikosti zhruba 30 x 30 cm, kam se kromě snímače zvuku naskládají i monočlánky. "To je práce tak na hodinku, odborník po instalaci chytne bez problému i správný odstín malby a zeď zafénuje, takže nic nepoznáte. Právě v tu chvíli záleží na dobré předchozí přípravě."

Pak teprve přijde na řadu umístění samotných mikrofonů a řešení cesty, jak odposlech vzduchem přenášet k těm, kdo zvuky zaznamenávají.

"Prý se musí prostor takzvaně vyčistit, sousedé se třeba posílají na fiktivní schůzky, aby při instalaci policii nikdo nechytil," dokládá Insideru jeden s poslanců sněmovny, jak je téma odposlechů momentálně probírané.

Zmiňovaný expert však tuto informaci poněkud mírní: "Tak vyčistit, to ne. Ale musíte mít všechny, kteří do bytu nebo kanceláře můžou přijít, pod kontrolou, včetně napíchnutých telefonů – a sledovat je. Nemůže se prostě stát, aby náhodou třeba matka Pancové zavolala dceři, že půjde zalít kytky, a vy jste o tom nevěděli."

Pokud by se něco takového stalo, mají specialisti v rukávu další triky, jimiž by nečekaného návštěvníka zdrželi. "Teď nemluvím o tomto případu, ale můžete třeba posadit k domu svého člověka převlečeného za bezdomovce. Kdyby se blížil někdo, kdo vám to může zhatit, opilý bezdomovec ho může obtěžovat. Deset minut vám pak musí stačit, abyste se sbalil a zmizel."

 

Právě se děje

Další zprávy