Dohodl se ČEZ s Tykačem na přednostním prodeji počeradské uhelné elektrárny?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 9. 2014 14:52
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Zatím neurčité a oficiálně nepotvrzené spekulace kolují kolem údajné opční smlouvy společnosti ČEZ a Czech Coal Pavla Tykače o případném prodeji uhelné elektrárny ČEZ v Počeradech.

Co jsou Počerady?

Jak praví samotný ČEZ, elektrárna Počerady patří mezi nejvyužívanější uhelné elektrárny v České republice. Aktuální instalovaný výkon je celkem 1000 MW. V roce 2013 vyrobila 5,9 TWh elektřiny. S tržbami 11,8 miliardy Kč vytvořila čistý zisk 3,5 miliardy.

Palivem je hnědé uhlí převážně z lokality Hrabák patřící společnosti Czech Coal.

Nepleťme si ji s novinkou v počeradském areálu, s novou plynovou elektrárnou – PPC Počerady (840 MW). Zatímco PPC je přímou součástí ČEZ, uhelná elektrárna Počerady je vyčleněna do samostatné akciové společnosti, ve které ČEZ vlastní 100 %.

Počerady na prodej?

ČEZ testoval v nedávné minulosti více uhelných elektráren k možnému prodeji, konkrétně Počerady, Chvaletice, Tisovou spolu s Mělníkem 3 a Dětmarovice. Bylo to ze dvou důvodů:

• v důsledku antimonopolního řízení ze strany Evropské komise (EK) s výsledkem snížit instalovaný výkon ČEZ o cca 800 MW,

• v důsledku tehdejší nižší profitability uhelných elektráren.

Prodejem elektrárny Chvaletice v loňském roce zmizel důvod spojený a antimonopolním šetřením. Pokles cen emisních povolenek učinil uhelné elektrárny více rentabilní a výrazně oslabil i druhý argument. O důvodech k úvahám o nějakém prodeji Počerad můžeme tedy jen spekulovat:

• uvažovaná budoucí výstavba jaderných bloků (v Temelíně či Dukovanech) by ČEZ posunula opět za hranice instalovaného výkonu povoleného z EK,

• dříve či později by se muselo investovat do ekologie, neboť emisní normy se stále zpřísňují. V tomto smyslu měla v Počeradech zafungovat nová plynová elektrárna a výroba z uhlí měla být utlumena (o cca 15 %). Extrémně nízké ceny elektřiny a naopak nemalé ceny plynu odsunuly ale toto řešení mimo režim rentability,

• rizika dodávek a cen uhlí. S uhlím od Czech Coal byla potíž. Nová smlouva sice ČEZ zajišťuje dlouhodobé dodávky, ale také zakotvuje cenový nárůst uhlí.

Celkem nejde o argumenty bez racionálního jádra, přesto se nevyhneme otázce:

Co lze vytýkat případné opční smlouvě?

Opční smlouva by byla zbytečnou exkluzivitou. Jako každá smlouva spojuje těsněji obě strany a zmenšuje manévrovací prostor.

Není třeba se hrnout do smluv s Pavlem Tykačem. Kromě obecně poněkud kontroverzní pověsti Pavla Tykače s ním má ČEZ své vlastní zkušenosti. Byl to Czech Coal, na jehož popud EK prošetřovala ČEZ. S Czech Coal válčil ČEZ o dodávky a ceny uhlí.

Řešením by bylo dát šanci i jiným zájemcům.

Asi jen budoucnost ukáže, nakolik byly výše uvedené úvahy opodstatněné a nakolik zbytečné.

Petr Hlinomaz

 

Právě se děje

Další zprávy