Dědictví po Sazce: Sportovci musí místo ní platit 75 milionů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 9. 2014 15:16
Bývalý Český svaz tělesné výchovy už dříve slíbil uhradit část peněz, které Sazka neodváděla sportovcům. Dlouho svůj závazek odmítal splnit, teď došlo k dohodě.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Zkrachovalá Sazka po sobě zanechala sportovcům nepříjemného kostlivce. Česká unie sportu, známější spíše pod svým dřívějším názvem Český svaz tělesné výchovy, musí místo padlé loterijní firmy zaplatit "konkurenčnímu" Sdružení sportovních svazů 75 milionů korun.

Přesto je to pro sportovní unii paradoxně dobrá zpráva: hrozilo totiž, že bude muset podle rozhodnutí soudu platit více než dvojnásobek – bezmála 200 milionů korun. Soudní verdikt ale nakonec nahradila dohoda obou sportovních subjektů o podstatně nižší částce.

"Chceme zakopat válečnou sekeru a domluvit se na spolupráci, zejména v regionech," tvrdí šéf Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl.

Dohodu by měl on i šéf unie Miroslav Jansta podepsat už tento pátek.

Potíže kvůli multiaréně

Příběh má kořeny na začátku tisíciletí, když se rozhodovalo o výstavbě multiarény ve Vysočanech, kterou Sazka dokončila v roce 2004.

Obě sportovní organizace - jak ČSTV, tak Sdružení sportovních svazů - byly tehdy akcionáři Sazky. Jenže Sdružení sportovních svazů proti výstavbě arény na rozdíl od ČSTV protestovalo.

"Jako jediní z devíti akcionářů jsme už na počátku varovali, že ten megalomanský projekt nejde zaplatit," říká Zdeněk Ertl.

Podepsali ručení

Ertlovo sdružení nakonec souhlasilo pod důležitou podmínkou. Že se ČSTV - tehdy s 67 procenty největší akcionář Sazky - zaručí za případné potíže Sazky. A pokud Sazka nebude schopna jeho sdružení nadále platit z výtěžku loterií nejméně 35 milionu korun ročně, chybějící sumu zaplatí sám.

Problémy přišly záhy: již druhý rok se začaly odvody Sazky pro akcionáře zmenšovat, až vyschly úplně. A sdružení proto začalo požadovat, aby ČSTV plnil svoji záruku. Strany se však neshodly a spor skončil u soudu, který dal za pravdu sdružení. Soud přikázal bývalému ČSTV zaplatit za Sazku nejen dlužných 151 milionů, ale navrch i více než 30 milionů úroků.

To, že musí Česká unie sportu (ČSTV se na ni přejmenoval předloni) zaplatit, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 6 již loni v únoru. Unie se proti tomu odvolala a současný předseda České unie sportu, vlivný pražský advokát Miroslav Jansta, tehdejší krok označuje jako taktický. "Kdybychom se neodvolali, nemáme o čem jednat," říká.

Podle něj bylo přitom téměř jisté, že by s odvoláním neuspěli. "Došli jsme k tomu, že bychom se soudili ještě pět či šest let a rostly by náklady na právníky i úroky," říká Jansta.

O dohodu stál ještě kvůli jednomu pádnému důvodu – chtěl mít unii „čistou“ a odstřiženou od dřívějších problémů. "Rozhodně jsme pro naše obchodní partnery důvěryhodnější partner, když za sebou nevláčíme spory a stomilionové dluhy," podotkl Jansta.

Proto problém předložil na valné hromadě, která mu dala mandát jednat o narovnání v maximální výši právě 75 milionů korun.

Ať je čistý stůl

Dohodu nakonec vítá i Zdeněk Ertl. I on chtěl mít čistý stůl a nadále s unií spolupracovat. Nevadí mu ani, že dostane mnohem méně, než přiřkl soud.

"Jenže to byl jen prvoinstanční rozsudek. A trvalo šest let, než padl. A kdoví, jak dlouho by trvalo odvolání a kdy bychom ty peníze dostali," poukázal.

Ertl chce s Janstou spolupracovat zejména v regionech, kde podle Ertla chybí nejvíc peněz. Zejména poté, co Český olympijský výbor začal upřednostňovat, aby největší podíl financí směřoval do vrcholového sportu.

Pro Sdružení sportovních svazů je 75 milionů téměř celý roční rozpočet. Peníze nedostane ale najednou, nýbrž ve třech splátkách. Ještě letos by mělo přijít 30 milionů korun. "Ty jsou již složené u notáře," potvrdil Ertl.

V dalších dvou letech pak přijde 25 a 20 milionů. Aby měla na splacení dluhů, začala unie už s předstihem rozprodávat majetek. "Proto jsme prodali například fotbalovému svazu pozemky na Strahově a udělali si rezervu," říká Jansta.

Hojit se na předchůdcích? Zvažujeme

Unie nyní zvažuje, zda u soudu vymáhat škody po bývalých šéfech, kteří ručení Sazce podepsali. "Udělali to bez zmocnění valné hromady," poukazuje současný předseda Jansta. "Nechali stavět halu, aniž by měli zpracovanou rozvahu a propočítanou návratnost," dodal.

Sportovní unie zatím podala žalobu jen na bývalého předsedu představenstva Sazky a jejího exředitele Aleše Hušáka.

Požaduje po něm miliardu korun za to, že svým řízením dovedl Sazku do krachu. Jedna miliarda je účetní hodnota akcií, kterou ČSTV v Sazce držel.

Soudkyně Růžena Kučerová začala případ projednávat letos v červenci, jednání ale musela odročit na neurčito poté, co Hušákova advokátka Klára Samková podala námitku na podjatost soudkyně.

Marek Pokorný

 

Právě se děje

Další zprávy