Další podpora americké ekonomice od FED? Zatím jen sliby

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 7. 2012 12:37
Centrální banka tak zatím může ve svém rozhodování praktikovat dvojaký postoj a balancovat na hraně, i když je otázkou, zda jí to bude stačit do konce roku. Ale to již bude po volbách...
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - V posledních měsících se stalo se zvykem, že FED ponechává finanční trhy současně v určité naději i nejistotě, zda a jak pokročí dále v podpoře americké ekonomiky. V pololetní zprávě o měnovém vývoji, kterou šéf centrální banky Ben Bernanke představil zákonodárcům, FED zvyky nemění. Ostatně Bernanke nemá zatím na vybranou.

Program kvantitativního uvolňování, v originále Quantitative Easing (QE), ke kterému se FED uchýlil, když vyčerpal standardní nástroje řízení ceny peněz na trhu (základní úroková sazba dosáhla nuly), má své odpůrce, stejně jako existují argumenty o jeho účinnosti ve prospěch ekonomiky.

Odpůrci mají jednodušší pozici. Centrální bance se totiž „podařilo utratit“ přes 2,5 bilionu amerických dolarů nákupem aktiv na trzích a dostat tyto finance do ekonomiky na podporu likvidity bank i poptávky po penězích (to je vlastně podstatou jednoho z typů QE). Problémem je, že jde o nově „natištěné“ peníze uvedené do oběhu, takže hrozí růst inflace.

Ale nečinnost FED mohla vést k většímu zpomalení ekonomiky či k nějakému kolapsu na mezibankovním trhu, jak vyplývá z provedených studií.

Americká centrální banka je tedy pod dvojí palbou kritiky z různých stran.

Jde ale i o další faktory. Rozhodování centrální banky se odehrává na pozadí snah omezit nezávislost jejího rozhodování a v prostředí blížících se prezidentských voleb v USA. To, co nyní FED udělá, může ovlivnit jeho budoucí postavení - o personálním obsazení nemluvě.

Zatím se dá odhadovat, že pokud americká ekonomika udrží jakž takž svou výkonnost, tj. neklesne příliš pod očekávaná 2 procenta ročního růstu HDP, pokud nezaměstnanost nebude dále růst a pokud finanční trhy nezačnou padat, nemusí se Bernanke hrnout do větší akce.

Na své straně může mít zatím ještě jednu výhodu, byť je velice pofiderní. Když Evropa tone v krizi a hrozí rozpadem a ekonomika Číny zpomaluje, může se i americká zadlužená ekonomika jevit relativně pozitivně a nějaké ty investice přitékají.

Centrální banka tak zatím může ve svém rozhodování praktikovat dvojaký postoj a balancovat na hraně, i když je otázkou, zda jí to bude stačit do konce roku. Ale to již bude po volbách...

 

Právě se děje

Další zprávy