Dalíkův případ stojí, Češi čekají na výslech svědka v USA

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 1. 2013 12:36
Výpovědi osob, které by potvrdily tvrzení manažera rakouské firmy Steyr Stephana Szücse a poradce Victora Jackoviche, na jejichž základě byl loni na podzim Dalík nečekaně zadržen a obviněn v kauze nákupu obrněných transportérů Pandur, jsou více než důležité, protože právě na nich stojí postoj vyšetřovatelů.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Případ Marka Dalíka, dlouholetého přítele expremiéra Mirka Topolánka, se zastavil na mrtvém bodě.

Vyšetřovatelé totiž několik měsíců marně čekají na to, že se v USA uskuteční další výslech klíčového svědka.

Výpovědi osob, které by potvrdily tvrzení manažera rakouské firmy Steyr Stephana Szücse a poradce Victora Jackoviche, na jejichž základě byl loni na podzim Dalík nečekaně zadržen a obviněn v kauze nákupu obrněných transportérů Pandur, jsou více než důležité, protože právě na nich stojí postoj vyšetřovatelů.

"Nelze bez toho pokračovat dál," přiznal Insideru žalobce Jan Kořán, který na pražském vrchním státním zastupitelství na kauzu někdejšího poradce Mirka Topolánka dohlíží.

Historie kolem Dalíkova účinkování v kauze se odvíjí od roku 2007, kdy se v luxusní restauraci U Malířů setkalo šest vlivných mužů. Kromě Dalíka, Szücse a Jackoviche se jednání zúčastnil ještě tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták, slovenský armádní lobbista Miroslav Výboh a manažer dodavatele pandurů John Ulrich.

A právě při tomto setkání si podle svědků Dalík řekl o půlmiliardový úplatek. Uvedl to do protokolu Szücs a podobnou výpověď přidal loni i Jackovich.

Další výslechy, které by kauzu posunuly dál, se ale od té doby neuskutečnily. Kořán uvedl, že první žádosti o právní pomoc přitom Češi posílali do USA předtím, než byl Dalík obviněn. „Poslední žádost jsme odeslali těsně před koncem loňského roku,“ uvedl Kořán.

Koho tak nutně potřebují čeští vyšetřovatelé v kauze vyslechnout, aby mohlo vyšetřování pokračovat, nechce vrchní státní zastupitelství komentovat.

Lze však odhadnout, že ze zmíněné šestice by to mohl být John Ulrich. Ten od minulého týdne pracuje v USA jako výkonný viceprezident firmy AM General, která stojí za vývojem a výrobou vojenských vozidel.

Dalším na seznamu je patrně tehdejší velvyslanec USA v Praze Richard Graber. Právě jeho totiž Jackovich o všem, co na schůzce zaznělo, informoval. „Všechno to je teď na orgánech činných ve Spojených státech,“ dodal žalobce Kořán.

Detektivové zatím kromě známých výpovědí Szücse a Jackoviche mají k dispozici také e-maily mezi rakouským zástupcem Steyru Gerhardem Skoffem a právě Jackovichem. Právě z těchto dokumentů, v nichž Skoff píše o „osobních službách“, které americký vlastník výrobce nesplnil, policisté usuzují, že obvinění proti Dalíkovi nebyla vymyšlena až po zmíněné schůzce.

Svědectví Szücse a Jackoviche totiž Dalík s Výbohem odmítají. Dalík na policii po svém zadržení řekl, že pokud v kauze Pandury byla nějaká korupce, je třeba ji hledat u sociálních demokratů. Výboh při výslechu prohlásil, že žádnou žádost o úplatek neslyšel.

A Dalíkův advokát Tomáš Sokol má o důkazech, které policie zatím zajistila, jasno. „Při té důkazní nouzi se mohli zaseknout na tisíci věcech,“ komentoval práci policistů Sokol.

Radek Nohl

 

 

Právě se děje

Další zprávy