Babišův poradce úkoloval ministry. Byl to omyl, tvrdí teď ministerstvo financí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 10. 2014 19:43
Na většinu ministerstev dorazil v pondělí večer hromadný e-mail, ve kterém Babišova ministerská sekretářka Anežka Macháčková od členů kabinetu jménem ministra financí požaduje do pátku vyjádření k celkem dvanácti zakázkám. Další tendry zkritizovalo ministerstvo i u krajů, Českého telekomunikačního úřadu nebo plzeňské univerzity.
Foto: Tomáš Kunc

Kdo-Kde-S kým - Andrej Babiš opět rozčílil své koaliční partnery, a to těsně před komunálními volbami. Jeho ministerstvo financí v pondělí zaúkolovalo další členy vlády, aby vysvětlili vybrané zakázky v jednotlivých resortech. Premiér Bohuslav Sobotka a další ministři za ČSSD se postavili proti.

Na většinu ministerstev dorazil v pondělí večer hromadný e-mail, ve kterém Babišova ministerská sekretářka Anežka Macháčková od členů kabinetu jménem ministra financí požaduje do pátku vyjádření k celkem dvanácti zakázkám. Další tendry zkritizovalo ministerstvo i u krajů, Českého telekomunikačního úřadu nebo plzeňské univerzity.

Rozeslaný dopis pro ministry obsahoval i původní mail Darka Kysely. Babišův poslanecký asistent a zároveň poradce ministerstva financí v něm zdůvodňuje, které zakázky a také proč se mu zdají „zajímavé“. „Jedná se o výběr pozoruhodných zadání s komentářem, seřadil jsem dle resortů/ministrů, vybral jsem pár zajímavých zakázek i u krajů a státních podniků. Naši ministři tam mají taky perly,“ píše Kysela v e-mailu.

Z jeho dopisu přitom není vůbec zřejmé, jak byly kritizované zakázky vybrány, ani to, co přesně na nich Babišovu asistentovi vadí. Většina formulací je vágní – například „Poskytování právních služeb by mělo být interní“ nebo „Ministerstvo vypisuje soutěž na boj s korupcí, ten by měl být součástí jejich práce“, upozorňuje i na 50milionovou zakázku na ostrahu objektu LOM Praha, která je „hodná pozornosti“.

Jiné pasáže působí zase až komicky, jako když se Kysela věnuje sedmimilionové zakázce ministerstva spravedlnosti Heleny Válkové (ANO). Jednoznačný verdikt nad tímto zadáním Babišův poradce vyslovil čistě na základě názvu zakázky, který zní Zefektivnění nákladů. „Měli by to raději ihned zrušit, než si toho nějaký novinář všimne,“ podotýká Kysela.

Prostě omyl

Ministerstvo financí nedokázalo včera vysvětlit, podle jakého klíče „podezřelé“ zakázky vybralo. „E-mail byl určen ministrům ANO, ale asistentka jej omylem poslala všem ministrům,“ sdělil mluvčí resortu Radek Ležatka.

Svá kritéria nedokázal přiblížit ani samotný autor dokumentu. „Jako poradce ministra financí jsem pověřen zajímat se o účelnost všech veřejných zakázek,“ řekl včera HN Kysela.

Z celého dopisu je přitom jasně patrné, že nevznikal pro potřeby ministerstva, nýbrž pro potřeby hnutí ANO. Kysela ho odeslal z adresy s doménou „anobudelip.cz“ a v materiálu hovoří o „našich“ ministrech a poslancích. Dokonce v něm i plánuje, že výsledky jeho pátrání budou využity pro čistě vnitrostranické účely: „Asi by stálo za to dávat to i našim poslancům, ať to mohou prověřovat v regionech.“

Diskreditace Babiše

Ministry za ČSSD postup Babišova resortu popudil. „Nevěřícně jsem na to koukal a ptal se sám sebe, jestli to myslí vážně. Považoval jsem to až za nějaký falzifikát, který má diskreditovat Andreje Babiše,“ řekl k dopisu ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Proti svému vicepremiérovi se postavil také předseda vlády Bohuslav Sobotka. Hned v úterý dopoledne ministrům za ČSSD rozeslal zprávu, aby se požadavkem Babišova resortu vůbec nezabývali. Komentovat dopis pro média však nechtěl.

Jakub Kalenský

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy