Jak pojmenovávají rodiče své děti? Mezi největší skokany se dostala exotická jména

Aleš Vojíř Aleš Vojíř
30. 5. 2024 14:27
I loni byla mezi nejpopulárnějšími jmény nově narozených dětí Jakub a Eliška. Z první dvacítky naopak vypadl Petr a Veronika. V žebříčku nejoblíbenějších jmen loni vystoupali nahoru Theové a Isabely. Jaká jména dávají rodiče svým dětem nejčastěji, ukazují data Českého statistického úřadu.

Zatímco před padesáti lety se rodili nejvíce Petrové a Jany, loni si rodiče z porodnic odnášeli nejčastěji Jakuby a Elišky. Na vrcholu žebříčku popularity se tato dvě jména drží už několik let, Jakub od roku 2011, Eliška od 2012, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Oblíbenými jmény pak nadále zůstávají i Matyáš s Janem a Viktorie s Annou.

Rodiče přitom dávají potomkům celkem rozmanitá jména. Loni jich u 91 tisíc novorozenců použili přes šest tisíc, přičemž statistický úřad různé varianty stejného jména jako například Vojtěch a Vojta počítá jako dvě. Z porodnic loni rodiče odvezli i chlapce pojmenované Baltazar, Samal či Timotej a dívky s křestním jménem Aisha, Odeta nebo Vilemína.

"Největší vzestup byl loni u jmen Theo, William a Vojta," uvedl předseda statistického úřadu Marek Rojíček. Největší pokles popularity naopak zaznamenali Vladimírové, Sebastienové a Ivani. "Mezi dívkami z první stovky v roce 2023 byla jednoznačně největším skokanem Isabela, když si vylepšila pořadí o neuvěřitelných 52 příček," podotkl Rojíček. Vysoký nárůst oblíbenosti zaznamenali statistici i u dívek pojmenovaných Lea a Olivie, na popularitě naopak nejvíce ztratily Agáty, Moniky a Melanie. 

Z dlouhodobějšího pohledu jsou čím dál populárnější Dominik a Sofie, naopak na oblíbenosti ztrácí Tomáš, Martin a již zmíněný Petr či Veronika.

Pořadí některých jmen se výrazně liší podle toho, zda rodiče žijí ve velkých městech či malých vesnicích. "Například Štěpán se umístil v nejmenších obcích na jedenácté příčce a v největších městech na 23. příčce. Mezi dívčími jmény to podobně bylo u Marie, která zaujala patnáctou, respektive 23. příčku," říká Rojíček.

"Opačný trend se týkal například jmen Daniel a Sára. Daniel byl v největších městech sedmým nejoblíbenějším chlapeckým jménem a v nejmenších obcích osmnáctým. Sára v největších městech podle popularity skončila jedenáctá a v nejmenších obcích 21. příčku," dodal předseda Českého statistického úřadu. 

 

Právě se děje

Další zprávy