Czech run-off campaign marred by anti-German jingoism

Aktualne.cz
25. 1. 2013 15:16
In unexpected and dangerous development, campaign before run-off election unleashes "ghosts of past"
"Don't vote for Karel Schwarzenberg," said an ad published in the Blesk tabloid daily
"Don't vote for Karel Schwarzenberg," said an ad published in the Blesk tabloid daily | Foto: Aktuálně.cz

Prague - The campaign for the run-off presidential election, which takes place on Friday and Saturday between former Prime Minister Milos Zeman and current Foreign Minister Karel Schwarzenberg, has been stained by anti-German nationalism.

The emotional debate was centered on the so-called Benes Decrees, a series of laws issued by Czechoslovak president Eduard Benes during and after World War Two that legalized the  expulsion of the country's three million minority of so-called Sudeten Germans.

Road to presidency goes through Fischer's endorsement

Zeman beats Schwarzenberg in vote, both in 2nd round

Karel Schwarzenberg, a member of Austria's aristocratic family, said on January 17 in a televised duel with his opponent that the post-war expulsion had been legitimized by the immoral principle of collective guilt and that if it had taken place today, Benes would have been tried by the International Court of Justice in The Hague.

These remarks prompted an aggressive reaction by the Zeman campaign, which took pains to portray Schwarzenberg as a threat to Czech national interests. Zeman went so far as to say that Schwarzenberg was "speaking like a Sudeten German."

The Zeman campaign's position was supported by outgoing President Vaclav Klaus and his closest family members. "As a Czech, I feel threatened by (Schwarzenberg's remarks)," said Klaus.

Klaus's wife Livia attacked Schwarzenberg's wife Therese for her Austrian origin and lack of knowledge of the Czech language. The outgoing president's son, Vaclav Klaus Jr., also joined the craze by poking fun at Schwarzenberg's singing of the Czech national anthem after the first round of the election.

The foreign minister's statements drew criticism even from Slovakia's left wing Prime Minister Robert Fico, who called them "disturbing" and "destabilizing" in an interview with the Pravo daily.

Most recently, just a few hours before the polls opened today at 2 PM (CET), the Blesk tabloid daily published a one-page ad displaying a picture of Schwarzenberg's face, crossed out with a red slash, with an accompanying text accusing the presidential candidate of being supported by Bernd Posselt, a controversial representative of the Germans expelled from Czechoslovakia.

The Zeman campaign distanced itself from the ad.

To a lesser degree, nationalist rhetoric was also used by  Schwarzenberg's supporters, who criticized Milos Zeman for his contacts with Russia's big business, namely the Lukoil energy company.

For the last ten years at least, nationalist scaremongering has been virtually nonexistent as a relevant political phenomenon in the Czech Republic. This era probably ended with the developments and remarks of the past few days - regardless of who wins the vote tomorrow.

Follow us on Facebook and Twitter!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

ČTÚ spustil aplikaci pro měření rychlosti internetu v mobilech

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dnes spustil mobilní aplikaci NetTest pro měření rychlosti internetu v mobilních telefonech. Zatím je dostupná jen pro mobily s operačním systémem Android v obchodě Google Play. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

Kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu aplikace nabízí i možnost měřit certifikovaně. Výsledek měření může uživatel použít k reklamaci kvality služby v mobilním zařízení. "Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 procent inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu," uvedl úřad.

Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 metru a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě zhruba 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat, uvedl úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy