Proč neprošel zákaz kouření? Problémy v klubu ANO způsobila návštěva Ázerbájdžánců

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
1. 6. 2016 21:02
Hlasování o protikuřáckém zákonu s následným fiaskem vládní koalice ve Sněmovně zásadně ovlivnil chaos v klubu ANO, jehož hlasy posléze chyběly ke schválení. Na klíčové poradě před rozhodujícím hlasováním totiž chyběl předseda klubu Jaroslav Faltýnek. Proč? Podle nynějšího zjištění Aktuálně.cz šel na setkání se zástupci Ázerbájdžánské republiky.
Jaroslav Faltýnek /ANO/
Jaroslav Faltýnek /ANO/ | Foto: DVTV

Praha – V průběhu velmi důležitého a enormně napínavého hlasování o protikuřáckém zákonu se náhle zvedl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek a opustil jednací síň. Hlasovalo se přitom o několika desítkách pozměňovacích návrhů, kdy každá změna mohla dát zákonu výrazně jinou podobu. A celé schvalování nakonec minulý týden skončilo pro vládní koalici fiaskem - zákon neprošel.

Proč šéf klubu, který se později omluvil koaličním poslancům za to, že "neuřídil proces hlasování", odešel? "Jednal jsem se zástupci Ázerbájdžánské republiky," přiznal Aktuálně.cz Faltýnek. Na schůzku prý musel jít, protože šlo o oficiální delegaci, která se scházela se zástupci Poslanecké sněmovny. 

Faltýnek ze Sněmovny zmizel zrovna během přestávky před závěrečným hlasováním, kdy se klub ANO radil, zda zákon podpoří, nebo nepodpoří. "Nikde se o tom zatím nemluvilo, ale pro náš klub to by hodně důležitý moment," sdělil Aktuálně.cz jeden z poslanců ANO, který si nepřál být jmenován.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je přesvědčený, že právě nepřítomnost Faltýnka byla hlavní příčinou toho, že klub ANO hlasoval rozdílně a čelil hněvu koaliční ČSSD a KDU-ČSL. "On na to setkání s Ázerbájdžánci neměl jít, protikuřácký zákon byl mnohem důležitější," řekl včera Babiš Aktuálně.cz.

Faltýnek ale tvrdí, že by někteří poslanci hlasovali proti zákonu, i kdyby na poradě nechyběl. "Moje postavení v klubu není až tak rozhodující, naši poslanci hlasovali podle nejlepšího svědomí, nemyslím si, že by bylo něco jinak, kdybych na chvíli neodešel," uvedl.

Řeč přišla i na Náhorní Karabach

Faltýnek pochybení sám uznal, setkání s Ázerbájdžánci nechtěl rušit, protože bylo domluveno delší dobu, kromě toho se s nimi setkával v rámci oficiálního parlamentního jednání jako předseda zemědělského výboru. "Z obchodního hlediska jde o důležitou zemi," vysvětluje Faltýnek. Zajímavostí je, že součástí setkání bylo i "nezemědělské téma", zástupci Ázerbájdžánu si posteskli, že se jim nelíbilo nedávné vystoupení poslankyně ANO Kristýny Zelienkové v arménské televizi, kde mluvila o možné samostatnosti Náhorního Karabachu, pokud by selhaly všechny ostatní pokusy o vyřešení konfliktu.

Kvůli Karabachu totiž existuje mezi Arménií a Ázerbájdžánem vážný spor. Oblast s téměř 150 tisíci obyvateli leží na jihozápadu Ázerbájdžánu, žije v ní 95 procent Arménců a je pod vojenskou kontrolou Arménie.

Sama poslankyně tvrdí, že se ničeho špatného nedopustila. "Ázerbajdžán by měl pochopit, že i my jsme svobodná země, kde lidé svobodně říkají své názory," prohlásila Zelienková. "A pan Faltýnek by měl raději řešit hrubé urážky islámu, které si na nedávném semináři poslance ANO Zdeňka Soukupa museli vyslechnout přítomní velvyslanci zemí Blízkého východu. Ponižování zahraničních politiků na půdě Sněmovny opravdu není cestou, kterou by se mělo ANO ubírat."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 1 hodinou

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy