Proč neprošel zákaz kouření? Problémy v klubu ANO způsobila návštěva Ázerbájdžánců

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
1. 6. 2016 21:02
Hlasování o protikuřáckém zákonu s následným fiaskem vládní koalice ve Sněmovně zásadně ovlivnil chaos v klubu ANO, jehož hlasy posléze chyběly ke schválení. Na klíčové poradě před rozhodujícím hlasováním totiž chyběl předseda klubu Jaroslav Faltýnek. Proč? Podle nynějšího zjištění Aktuálně.cz šel na setkání se zástupci Ázerbájdžánské republiky.
Jaroslav Faltýnek /ANO/
Jaroslav Faltýnek /ANO/ | Foto: DVTV

Praha – V průběhu velmi důležitého a enormně napínavého hlasování o protikuřáckém zákonu se náhle zvedl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek a opustil jednací síň. Hlasovalo se přitom o několika desítkách pozměňovacích návrhů, kdy každá změna mohla dát zákonu výrazně jinou podobu. A celé schvalování nakonec minulý týden skončilo pro vládní koalici fiaskem - zákon neprošel.

Proč šéf klubu, který se později omluvil koaličním poslancům za to, že "neuřídil proces hlasování", odešel? "Jednal jsem se zástupci Ázerbájdžánské republiky," přiznal Aktuálně.cz Faltýnek. Na schůzku prý musel jít, protože šlo o oficiální delegaci, která se scházela se zástupci Poslanecké sněmovny. 

Faltýnek ze Sněmovny zmizel zrovna během přestávky před závěrečným hlasováním, kdy se klub ANO radil, zda zákon podpoří, nebo nepodpoří. "Nikde se o tom zatím nemluvilo, ale pro náš klub to by hodně důležitý moment," sdělil Aktuálně.cz jeden z poslanců ANO, který si nepřál být jmenován.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je přesvědčený, že právě nepřítomnost Faltýnka byla hlavní příčinou toho, že klub ANO hlasoval rozdílně a čelil hněvu koaliční ČSSD a KDU-ČSL. "On na to setkání s Ázerbájdžánci neměl jít, protikuřácký zákon byl mnohem důležitější," řekl včera Babiš Aktuálně.cz.

Faltýnek ale tvrdí, že by někteří poslanci hlasovali proti zákonu, i kdyby na poradě nechyběl. "Moje postavení v klubu není až tak rozhodující, naši poslanci hlasovali podle nejlepšího svědomí, nemyslím si, že by bylo něco jinak, kdybych na chvíli neodešel," uvedl.

Řeč přišla i na Náhorní Karabach

Faltýnek pochybení sám uznal, setkání s Ázerbájdžánci nechtěl rušit, protože bylo domluveno delší dobu, kromě toho se s nimi setkával v rámci oficiálního parlamentního jednání jako předseda zemědělského výboru. "Z obchodního hlediska jde o důležitou zemi," vysvětluje Faltýnek. Zajímavostí je, že součástí setkání bylo i "nezemědělské téma", zástupci Ázerbájdžánu si posteskli, že se jim nelíbilo nedávné vystoupení poslankyně ANO Kristýny Zelienkové v arménské televizi, kde mluvila o možné samostatnosti Náhorního Karabachu, pokud by selhaly všechny ostatní pokusy o vyřešení konfliktu.

Kvůli Karabachu totiž existuje mezi Arménií a Ázerbájdžánem vážný spor. Oblast s téměř 150 tisíci obyvateli leží na jihozápadu Ázerbájdžánu, žije v ní 95 procent Arménců a je pod vojenskou kontrolou Arménie.

Sama poslankyně tvrdí, že se ničeho špatného nedopustila. "Ázerbajdžán by měl pochopit, že i my jsme svobodná země, kde lidé svobodně říkají své názory," prohlásila Zelienková. "A pan Faltýnek by měl raději řešit hrubé urážky islámu, které si na nedávném semináři poslance ANO Zdeňka Soukupa museli vyslechnout přítomní velvyslanci zemí Blízkého východu. Ponižování zahraničních politiků na půdě Sněmovny opravdu není cestou, kterou by se mělo ANO ubírat."

 

Právě se děje

před 9 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 37 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 42 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy