Proč neprošel zákaz kouření? Problémy v klubu ANO způsobila návštěva Ázerbájdžánců

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
1. 6. 2016 21:02
Hlasování o protikuřáckém zákonu s následným fiaskem vládní koalice ve Sněmovně zásadně ovlivnil chaos v klubu ANO, jehož hlasy posléze chyběly ke schválení. Na klíčové poradě před rozhodujícím hlasováním totiž chyběl předseda klubu Jaroslav Faltýnek. Proč? Podle nynějšího zjištění Aktuálně.cz šel na setkání se zástupci Ázerbájdžánské republiky.
Jaroslav Faltýnek /ANO/
Jaroslav Faltýnek /ANO/ | Foto: DVTV

Praha – V průběhu velmi důležitého a enormně napínavého hlasování o protikuřáckém zákonu se náhle zvedl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek a opustil jednací síň. Hlasovalo se přitom o několika desítkách pozměňovacích návrhů, kdy každá změna mohla dát zákonu výrazně jinou podobu. A celé schvalování nakonec minulý týden skončilo pro vládní koalici fiaskem - zákon neprošel.

Proč šéf klubu, který se později omluvil koaličním poslancům za to, že "neuřídil proces hlasování", odešel? "Jednal jsem se zástupci Ázerbájdžánské republiky," přiznal Aktuálně.cz Faltýnek. Na schůzku prý musel jít, protože šlo o oficiální delegaci, která se scházela se zástupci Poslanecké sněmovny. 

Faltýnek ze Sněmovny zmizel zrovna během přestávky před závěrečným hlasováním, kdy se klub ANO radil, zda zákon podpoří, nebo nepodpoří. "Nikde se o tom zatím nemluvilo, ale pro náš klub to by hodně důležitý moment," sdělil Aktuálně.cz jeden z poslanců ANO, který si nepřál být jmenován.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je přesvědčený, že právě nepřítomnost Faltýnka byla hlavní příčinou toho, že klub ANO hlasoval rozdílně a čelil hněvu koaliční ČSSD a KDU-ČSL. "On na to setkání s Ázerbájdžánci neměl jít, protikuřácký zákon byl mnohem důležitější," řekl včera Babiš Aktuálně.cz.

Faltýnek ale tvrdí, že by někteří poslanci hlasovali proti zákonu, i kdyby na poradě nechyběl. "Moje postavení v klubu není až tak rozhodující, naši poslanci hlasovali podle nejlepšího svědomí, nemyslím si, že by bylo něco jinak, kdybych na chvíli neodešel," uvedl.

Řeč přišla i na Náhorní Karabach

Faltýnek pochybení sám uznal, setkání s Ázerbájdžánci nechtěl rušit, protože bylo domluveno delší dobu, kromě toho se s nimi setkával v rámci oficiálního parlamentního jednání jako předseda zemědělského výboru. "Z obchodního hlediska jde o důležitou zemi," vysvětluje Faltýnek. Zajímavostí je, že součástí setkání bylo i "nezemědělské téma", zástupci Ázerbájdžánu si posteskli, že se jim nelíbilo nedávné vystoupení poslankyně ANO Kristýny Zelienkové v arménské televizi, kde mluvila o možné samostatnosti Náhorního Karabachu, pokud by selhaly všechny ostatní pokusy o vyřešení konfliktu.

Kvůli Karabachu totiž existuje mezi Arménií a Ázerbájdžánem vážný spor. Oblast s téměř 150 tisíci obyvateli leží na jihozápadu Ázerbájdžánu, žije v ní 95 procent Arménců a je pod vojenskou kontrolou Arménie.

Sama poslankyně tvrdí, že se ničeho špatného nedopustila. "Ázerbajdžán by měl pochopit, že i my jsme svobodná země, kde lidé svobodně říkají své názory," prohlásila Zelienková. "A pan Faltýnek by měl raději řešit hrubé urážky islámu, které si na nedávném semináři poslance ANO Zdeňka Soukupa museli vyslechnout přítomní velvyslanci zemí Blízkého východu. Ponižování zahraničních politiků na půdě Sněmovny opravdu není cestou, kterou by se mělo ANO ubírat."

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy