Český průmysl může do vesmíru. Ale musí se prosadit

Josef Tuček
29. 7. 2008 16:30
Vstup do Evropské kosmické agentury nabízí nové zakázky

Praha - Výzkum Merkuru a Slunce, ale také přesné družicové navádění lodí plujících po českých řekách či kontrola železničních kolejnic, jestli je horko rizikově neroztáhlo: to jsou programy, na nichž by se mohly podílet české firmy ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou ESA.

Od plného členství v ESA republiku dělí ještě schválení přístupové smlouvy českým parlamentem a podpis prezidenta. Nečeká se však, že by ji někdo z nich blokoval. Tím se výrazně zvětšují možnosti pro české výrobce, aby uplatnili své kapacity i pro vesmírný výzkum. A také aby se dostali blíže ke špičkovým technologiím.

Start evropské rakety Ariane 5 z Francouzské Guayany.
Start evropské rakety Ariane 5 z Francouzské Guayany. | Foto: ESA
O podpisu smlouvy o vstupu do ESA čtěte:
Česko podepsalo vstup do ESA

Přímé kontrakty nejsou pro malé

Povinný český příspěvek do ESA bude činit mezi pěti a šesti miliony eur ročně. Většina těchto peněz se vrátí v podobě zakázek pro domácí průmysl.

Proniknout k novým objednávkám mohou firmy přímo, účastí ve výběrových řízeních ESA, ale to je možnost spíš teoretická. "ESA obvykle vypisuje velké zakázky, které malé firmy nemají šanci získat," konstatuje Karel Dobeš, který je zmocněncem české vlády pro kosmické programy.

Kresba znázorňuje evropskou automatickou kosmickou loď ATV, jak se - naváděna pomocí laserových zaměřovačů - přibližuje k Mezinárodní vesmírné stanici.
Kresba znázorňuje evropskou automatickou kosmickou loď ATV, jak se - naváděna pomocí laserových zaměřovačů - přibližuje k Mezinárodní vesmírné stanici. | Foto: ESA

Nadějnější možností je podílet se na kontraktech prostřednictvím velkých firem, s nimiž ESA pravidelně spolupracuje.

Největší evropskou a třetí největší světovou společností pro kosmickou výrobu je EADS Astrium. S jeho zástupci se v úterý sešli představitelé českého průmyslu v budově Ministerstva dopravy.

Čtyři roky příprav

Právě jako subdodávka pro EADS Astrium vzniká i největší současný český kosmický projekt: příprava mikroakcelerometrů, neboli přístrojů pro měření velmi malých zrychlení či zpomalení, které pro tři družice nazvané SWARM připravuje Výzkumný a zkušební letecký ústav v Praze Letňanech.

"Čtyři roky jsme projekt připravovali," hodnotil dílo v celkové hodnotě dvou a půl milionu eur ředitel ústavu Milan Holl.

Ostatní dnešní české projekty pro výzkum vesmíru, například počítačové programy, mají hodnotu jen desetitisíců eur.

Každá družice SWARM (na obrázku v umělecké představě) ponese český přístroj.
Každá družice SWARM (na obrázku v umělecké představě) ponese český přístroj. | Foto: ESA
O české účasti v kosmických programech čtěte:
Česko vysílá do kosmu tři přístroje

Družice i pro hlídání kolejnic

"Výběrová řízení pro vesmírné projekty na nejbližší dobu jsou už uzavřena. Pro český průmysl je možné usilovat, na konkurenceschopném základě, o účast v přípravě sondy k Merkuru nazvané BepiColombo a sondy ke Slunci Solar Orbiter," řekl českým technikům Wolfram Lork z EADS Astrium. Start první sondy je plánován na rok 2013, druhé na rok 2015.

"Máme zájem o spolupráci s českými průmyslovými podniky i univerzitami," dodal Lorkův kolega Thomas Müller. Mezi další oblasti spolupráce uvedl satelitní navigaci, nejdříve s využitím amerického systému GPS a později evropského systému družicové navigace Galileo.

Signály z družic ve vesmíru mohou sloužit třeba hasičům směřujícím k požáru. Dnes už se využívají pro navádění některých říčních lodí v Německu, a daly by se použít i pro české řeky. Satelitní navigace by také mohla v budoucnu sledovat dokonce s centimetrovou přesností nežádoucí pohyby železničních kolejnic, například jejich tepelné roztažení, a zabránit tak nehodě.

 

Právě se děje

Další zprávy