Česká ekonomika zvolňuje tempo. Útraty lidí jí však zajistily solidní růst

spi spi
Aktualizováno 15. 5. 2019 9:34
Česká ekonomika si na počátku letošního roku udržela solidní kondici. Hrubý domácí produkt byl za první tři měsíce roku o půl procenta vyšší než v předchozím čtvrtletí a meziročně stoupl o 2,5 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Proti předchozímu čtvrtletí meziroční růst zpomalil o desetinu procentního bodu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

"Hlavními faktory růstu české ekonomiky byly  v prvním čtvrtletí zahraniční poptávka a spotřeba domácností. K tvorbě hrubé přidané hodnoty nejvíce přispěl zpracovatelský průmysl, dařilo se i většině odvětví služeb a také stavebnictví," říká Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ s tím, že se jedná o předběžný odhad vývoje ekonomiky.

Zpracovatelský průmysl se podle dat statistiků stal po roce opět dominantním faktorem růstu tuzemského hospodářství. Výsledkům přispěl i růst tvorby hrubého fixního kapitálu.

Tuzemská ekonomika roste podobným tempem jako německá, která v prvním čtvrtletí zrychlila svou dynamiku na 0,4 procenta. I vůči evropskému vývoji si vede dobře. Eurostat odhaduje, že hrubý domácí produkt eurozóny vzrostl prvním kvartále proti předešlému čtvrtletí o 0,4 procenta a v celé EU o 0,5 procenta. Meziroční růst u celé EU pak činil 1,5 procenta.

Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela se situace v eurozóně bude postupně vylepšovat a domácí hospodářství tak bude růst ještě rychleji. Přesto však podle něj letošní růst nebude tak silný jako předchozí dva roky.

"Hlavním tahounem zůstane soukromá spotřeba. Tu i nadále podporuje velmi nízká nezaměstnanost a velmi slušný růst mezd. Ale ani soukromá spotřeba nedosáhne dynamiky z předchozích let. Domácnosti poměrně rychle krotí své nákupní nadšení z předchozích let a pod tlakem nejistoty ohledně dalšího vývoje tvoří opatrnostní úspory," vysvětluje Zeisel.

Také investice podle něj porostou pomaleji než vloni, kdy se ve velkém čerpaly prostředky z evropských fondů. Zahraniční obchod pod tíhou slabé dynamiky hospodářství v eurozóně přispěje do růstu negativně. Celkově předpokládáme, že ekonomika si letos polepší o 2,4 procenta," dodává ekonom Komerční banky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy