Sofie - Bulharská vláda přijala "akční plán", ve kterém uvedla 80 nejnaléhavějších opatření, jež mají Bulharsku pomoci dostat se ze spárů organizovaného zločinu a korupce, informuje zpravodajský server Balkaninsight.com.
Tento krok přichází poté, co Evropská unie Bulharsku zmrazila vyplácení stovek milionů eur z evropských fondů.
Evropská komise totiž pozastavila akreditaci dvěma agenturám při bulharském ministerstvu pro místní rozvoj, které finance z Bruselu spravují - právě kvůli tomu, že peníze byly zneužívány a při jejich rozdělování pravděpodobně docházelo k uplácení.
Podle nyní přijatého vládního plánu by mělo dojít do konce roku ke schválení řady opatření, které povedou k potírání organizovaného zločinu.
Urychlena by měla být reforma soudního systému a má být vytvořen nový speciální útvar pro boj s organizovaným zločinem. Vláda chce rovněž spustit reformu ministerstva vnitra a zlepšit komunikaci tohoto úřadu s dalšími útvary, které mají a budou mít boj s korupcí a dalšími zločiny na starosti.
Chystají se také změny v trestním zákoníku, který Brusel považuje za zastaralý.
Kabinet navíc rozhodl o navýšení mezd státním zaměstnancům, kteří mají rozdělování peněz z EU na starosti.
Bulharský premiér Sergej Stanišev vyzval k "plné mobilizaci" všech státních institucí jakožto odpovědi na kritiku EU.
Bulharsko, které do EU vstoupilo společně s Rumunskem v lednu roku 2007, je prvním státem, u kterého Evropská komise musela vyplácení dotací kvůli organizovanému zločinu pozastavit.
Čtěte také: Brusel utáhl Sofii kohoutky. Peníze z EU už nepotečou