Brusel - Evropská komise tento týden odstartovala dlouho připravovaný registr bruselských lobbyistů. Jako první se na seznamu objevil majitel O2, španělská Telefónica.
Pokud však někdo čeká, že v něm nalezne soupisku všech lidí, kteří se pohybují po bruselských institucích a ovlivňují přijímání norem závazných pro celou Evropu, má smůlu.
Registr je totiž dobrovolný a i tak zveřejňuje jen to, co si firmy samy určí.
"Nejde nám o to, aby Komise říkala lobbyistům, jak se mají chovat," citoval server Euractiv.cz komisaře pro administrativu Siima Kallase. "Ve skutečnosti jsme provedli pouze konsolidaci principů, jimiž se lobbyisté již beztak řídí, do jednoho textu."
Podle pravidel budou muset zaregistrované firmy vykazovat s přesností na 50 tisíc eur, kolik peněz do lobbyingu dávají.
Dobrovolná registrace se ale setkala s vlnou kritiky.
Erik Wesselius z Corporate Europe Observatory upozornil na to, že pravidla Komise vůbec nepamatují na jednotlivce.
Navíc se po registrovaných společnostech chce, aby zacházely s informacemi nezaujatě. "Je to paradox, neboť lobbyisté zastupují zájmy," řekl Euractivu Wesselius.
Systém kritizují také USA, jejichž modelem působení lobbyingových firem se Evropa inspirovala.
"Lidé neuvidí lépe, co se v Bruselu děje. Není jasné, jak bude Evropská komise nakládat s těmi, kdo se nezaregistrují," myslí si Craig Holman z nevládní organizace Public Citizen.
Jedním z 15 tisíc bruselských lobbyistů je také někdejší český eurokomisař Pavel Telička. Pracuje mimo jiné pro think-tank Notre Europe.
Čtěte v souvislostech: Bakala z OKD má spojence. Exvelvyslance při EU Teličku