Bronz pro mladé vědce putuje do Česka

Red
19. 5. 2007 10:00
Tomáš Nezval z prostějovské průmyslovky zazářil v USA
Albuquerque
Albuquerque | Foto: Wikimedia Commons

Albuquerque - V konkurenci více než 1500 středoškolských studentů z padesáti zemí světa získal v technické kategorii třetí místo český student.

Je jím Tomáš Nezval ze Střední průmyslové školy v Prostějově, jenž v největší a nejprestižnější světové soutěži studentských nápadů představil automatický rybářský prut, který chytá ryby sám, bez dozoru. Ocenění v takové konkurenci je pro každého mladého vědce obrovským úspěchem.

Tomáš Nezval.
Tomáš Nezval. | Foto: Archiv
Tomáš Nezval odpovídal čtenářům Aktuálně.cz, čtěte ZDE.

 

Mezinárodní vědecká a technická přehlídka Intel ISEF, jak se soutěž jmenuje, se letos konala ve městě Albuquerque v americkém státě Nové Mexiko.

Další chytré nápady

Do Nového Mexika se dostali i další čeští středoškoláci. Někteří se sem probojovali ve Středoškolské odborné činnosti, jiní pak v obdobné soutěži pořádané asociací pro mládež, vědu a techniku AMAVET.

 

Foto: Aktuálně.cz
Atmosféru v Albuquerque pro čtenáře Aktuálně.cz už od samého začátku soutěže popisuje docent Petr Klán, který je na místě jako vedoucí jedné skupiny českých studentů. Jeho postřehy najdete ZDE.

Antonín Hoskovec z Gymnázia v Jablonci nad Nisou vymyslel nový princip technického zařízení, které dokáže ochladit velké množství tekutiny.

Jiří Havran z Gymnázia v Poličce sestrojil nový typ kalorimetru, tedy přístroje, který měří tepelnou kapacitu kapalin i pevných látek.

Milan Pospíšil z Gymnázia v Brně-Řečkovicích srovnával, jaký typ české krajiny nejlépe zachycuje oxid uhličitý.

A dokonce dvojité zastoupení měla v Albuquerque Střední průmyslová škola z Uherského Hradiště.

Automatický rybářský prut.
Automatický rybářský prut. | Foto: Intel

Dvojice jejích studentů, Viktor Křivák a Tomáš Kaňovský, vymyslela a postavila střelnici, v níž střelci nehlučně trénují s optickou pistolí. Ta "vystřeluje" laserový paprsek, zásahy pak vyhodnocuje počítač. Nominaci do Nového Mexika získali ve Středoškolské odborné činnosti.

Druhá dvojice ze stejné školy, Martin Hlaváč a Michal Křen, zase sestavila počítačový program pro výuku deskriptivní geometrie, který se dnes používá i na Univerzitě Karlově. Tito soutěžící zase uspěli v soutěži AMAVET.

Není to první český úspěch

Loni nezískal na soutěži ISEF ocenění žádný zástupce Česka. Zato předloni, v roce 2005, zazářili hned tři.

Zuzana Tvarůžková z kroměřížského gymnázia získala první místo v kategorii botanika. Zjišťovala, které výtažky z rostlin mohou potlačit plísňové choroby obilí, aby se jimi daly nahradit chemické postřiky.

Jan Šváb z Gymnázia Jaroslava Heyrovského v Praze vybojoval čtvrté místo v oboru technika za přenos počítačových dat pomocí optického paprsku.

A Marku Blahušovi z Gymnázia v Uherském Hradišti přiřkli porotci čtvrtou cenu v oboru počítačových věd za program, který rozpozná, jakým jazykem je napsaný neznámý text.

Mimochodem, Zuzana Tvarůžková se s jinou svou prací dobře umístila i na loňské evropské soutěži mladých vědců: čtěte Češka přišla na to, jak stárnou rostliny.

 

Právě se děje

Další zprávy