Automatický rybář je lepší než člověk

Josef Tuček
4. 6. 2007 10:15
Čtenářům odpovídá student, jehož nápad zazářil v USA

Brno - Na soutěži, jíž se účastnilo víc než 1500 studentů z celého světa, získal Tomáš Nezval z Prostějova třetí místo ve své kategorii. Nyní odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz.

Nejprestižnější světová výstava odborných nápadů středoškolských studentů, zvaná Intel ISEF, se letos uskutečnila ve městě Albuquerque v americkém státě Nově Mexiko. Tomáš Nezval tam zapůsobil na porotce svou konstrukcí automatického rybáře, či přesněji automatického rybářského prutu.

Strýc inspiroval

Pro čtenáře Aktuálně.cz Tomáš Nezval popsal, že jej inspiroval jeho strýc, který je rybář. Strýc vysvětloval, jak se ryby chytají, a Tomáš podle toho sestrojil přístroj, který v lovení ryb předčí člověka.

Tomáš také odpověděl, že po úspěšné reprezentaci České republiky v celosvětové soutěži mu neblahopřál žádný český politik. A prozradil , že tento týden snad složí poslední zkoušku svého prvního ročníku na vysoké škole.

Rybářský prut nejen pro divočinu

Leckterý pravověrný sportovní rybář by zařízení, které chytá ryby místo něho, okamžitě odmítl. Přístroj je však zajímavý sám o sobě jako nápaditá konstrukce. Navíc může sloužit k získání čerstvého rybího masa lidem, kteří pracují v obtížných přírodních podmínkách daleko od civilizace, třeba v arktických končinách.

Jak přístroj pracuje? "Při klasické rybářské technice se v ledu vyvrtá otvor," popisuje Tomáš Nezval. "Dírkou se spustí návnada a rybář se neustálým kmitavým pohybem prutu s návnadou snaží přilákat ryby. To je samozřejmě po několika hodinách značně únavné."

Automatický rybářský prut.
Automatický rybářský prut. | Foto: Intel

Tomášovo zařízení však umí rybáře nahradit.

"Na trojnožce je umístěna základní jednotka. Na ni je nasazen prut, který lze kdykoliv jednoduchým pohybem vyndat a normálně používat," říká Tomáš Nezval.

"Na druhé straně proti prutu je joystick, jehož pohybem si nahrajeme do paměti libovolný asi patnáctisekundový pohyb prutu. V čisté vodě si předem můžeme vyzkoušet, jak se která návnada při různém pohybu prutu chová," pokračuje Tomáš. "Na základní jednotce je ještě displej a pět membránových tlačítek pro ovládání funkcí. Po nahrání požadovaného pohybu zvolíme čas a délku potahu vlasce, který budeme považovat za záběr. Třeba když lovená ryba odvine dvacet centimetrů vlasce za dvě sekundy. V okamžiku splnění nastavených parametrů se prut vymrští do horní polohy, čímž se háček zasekne a elektrický naviják vytáhne úlovek nad led."

Teď Tomášův čas vyžaduje škola 

Albuquerque
Albuquerque | Foto: Wikimedia Commons

Toto zařízení Tomáš Nezval sestrojil, když byl studentem střední průmyslovky v Prostějově, a v republikovém kole Středoškolské odborné činnosti s ním vyhrál účast na soutěži v Albuquerque.

Nyní je již posluchačem Vysokého učení technického v Brně, Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií.

Jeho odpovědi pro čtenáře online deníku Aktuálně.cz  si můžete přečíst tady:

Odpovězeno: 04. 06. | 09:25Autor: Petr

Otázka: Jste rybář, že jste si vybral zrovna tohleto téma?

Tomáš Nezval: Dobrý den. Zdravím všechny čtenáře. Já osobně rybář nejsem, automat jsem dělal pro svého strýce, který se rybaření věnuje celoročně.

Odpovězeno: 04. 06. | 09:26Autor: Jana

Otázka: Fandili vám vaši učitelé na průmyslovce, když jste si místo vyučování jezdil po soutěžích?

Tomáš Nezval: S automatickým rybářem jsem se poprvé zúčastnil školního kola SOČky (Středoškolská odborná činnost) v březnu 2006 kdy jsem byl ve 4.ročníku. Pak bylo okresní a krajské kolo pouze tyto 3dny jsem kvůli soutěži nebyl ve škole celostátní kolo a mezinárodní se konalo v mém volném čase. A jestli mi fandili učitelé? Já myslím že ano. Z Nového Mexika jsme si poslali pár e-mailů.

Odpovězeno: 04. 06. | 09:32Autor: Gigant

Otázka: A co příště:kulovnici která bude sama lovit?

Tomáš Nezval: Myšlenka to není špatná, ale mohlo by to být trošku nebezpečné :-)

Odpovězeno: 04. 06. | 09:33Autor: Miloslav Simek

Otázka: A co ryby ? zbydou jeste nejake ?

Tomáš Nezval: Ryby nejím 3x denně, takže zbydou i pro Vás...

Odpovězeno: 04. 06. | 09:33Autor: Edison

Otázka: Gratujulu. Je pravda, že nejvíc nápadů lidstvo dostalo, protože je líné? Jak jste přišel na ten prut?

Tomáš Nezval: Logicky si člověk odjakživa usnadňuje práci, ať už kvůli lenosti, úspoře času nebo sil...

Odpovězeno: 04. 06. | 09:36Autor: vojtech hordejcuk

Otázka: Ahoj! Gratuluju ke skvělému výkonu! Mohl bys uvést nějaké technické detaily toho prutu? Jestli to není tajné :). Co je tam použito za vnitřnosti apod. :) Na jakou vysokou školu bys chtěl chodit? Co třeba k nám na FEL? :)

Tomáš Nezval: Pro řízení jsem použil mikropočítače PIC16F876A, dále pro ovládání motoru, který pohybuje s prutem H-můstek z MOSFETů, motor navijáku se pouze spíná (tranzistorem). Snímač pohybu vlasce funguje na stejném principu jak snímání pohybu v kuličkové myši (děrované kolečko, které se otáčí mezi dvěma IR závorami) Pro pohon jsem použil gelové olověné baterie 18V/9Ah, což vydrží tak na 20 hod. Kamera pro snímání zařízení funguje na 2,4GHz běžně k dostání. Největším problémem jsou motory, musí být silné, tiché a musí mít malou spotřebu.
No a co se týká vysoké školy tento týden bych měl snad úspěšně ukončit 1. ročník na VUT v Brně - FEKT (Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií).

Odpovězeno: 04. 06. | 09:38Autor: Jakub

Otázka: Zdravim - opravdu, po nekolika hodinach je vnadeni unavne - takze: jak to je s napajenim? Baterie? Jak velke? A jaky tah ma motorek na navijeni vlasce: jakou rybu dokaze vytahnout? A vytahne ji i po nekolika hodinach provozu?

Tomáš Nezval: Pro pohon používám gelové baterie 18V/9Ah, vydrží to tak 20 hod. Je to zkonstruované na pstruhy o váze 0,75kg max. v případě že bude ryba větší, na navijáku je nastavená brzda na sílu kolem 0,75kg a vlasec začne prokluzovat, takže se zařízení nemůže převrátit. Kdyby automat nebyl schopen rybu vytáhnout (což by se nemělo stát spíš zahlásí, že je vybitý), aspoň rybu zasekne. Motor na navijáku má velký tah, s plně nabitou baterií by 2 kg těžkou rybu určitě vytáhl, otázka je, jestli vydrží prut.

Odpovězeno: 04. 06. | 09:39Autor: Petr Klan

Otázka: Tomasi, ozval se po soutezi nejaky zajemce o vyrobu?

Tomáš Nezval: Žádný zájemce se ještě neozval, ale nebránil bych se tomu.

Odpovězeno: 04. 06. | 09:39Autor: Jiří Dolanský

Otázka: Gratuluji Vám ke kreativitě a držím palce i pro dalčí nápady. Jd

Tomáš Nezval: Díky.

Odpovězeno: 04. 06. | 09:41Autor: Oldík

Otázka: Gratuluji. Zajímá mě,kolik by prut asi stál,kdyby se začalo se sériovou výrobou?
Děkuji.

Tomáš Nezval: Přesnou cenu říct nedokážu. Záleží na tom jak moc chcete kvalitní prut a naviják, jen tyto dvě položky značně ovlivní cenu, dále bezdrátová kamera zvedne cenu o 3 tisíce atd. Konečná cena vybaveného zařízení by ale neměla přesáhnout 10 tisíc.

Odpovězeno: 04. 06. | 09:41Autor: Hanka

Otázka: Popis činnosti Vašeho přístroje končí tím,že má být ulovená ryba vytažena nad led.Doufám,že to ještě pokračuje dále,protože pokud by ta chuděra měla ještě kdovíjak dlouho čekat,až si jí tam někdo milostivě všimne a konečně ji "ručně"usmrtí,musel byste svůj vynález přejmenovat na aut.mučící zařízení!

Tomáš Nezval: Povinností rybáře je být neustále v blízkosti zařízení, aby mohl rybu z háčku sundat. Bezdrátová kamera je tam pro případ toho, že si rybář na chvilku odskočí. Většinou to funguje tak, že strýc rybaří na jedné "dírce" a automat je o pár metrů vedle.

Odpovězeno: 04. 06. | 09:42Autor: Adam

Otázka: Ahoj Tomáši, myslel sis, že máš v Americe šanci na úspěch?

Tomáš Nezval: Pro mě byl obrovský úspěch to, že zrovna můj projekt byl v ČR vybraný pro soutěž Intel ISEF, a třetí místo v Americe, kde soutěžilo 1500 studentů, z toho bylo asi 100 v mém oboru, bylo obrovským překvapením.

Odpovězeno: 04. 06. | 09:43Autor: marek

Otázka: Když se nechci unavovat lovením ryb, proč si ji radši nejdu koupit? kde je pak požitek? btw nejsem rybář. Přijde mi to jako nesmysl.

Tomáš Nezval: Já nejsem rybář, já jsem to pouze vyrobil, ale protože se mě na toto ptalo už moc lidí, zeptal jsem se strýce, který je rybář, a on říká: "V zimě chodím na ryby, abych si pokecal s ostatními, zašel na svařák atd. No a když už ta povolenka stojí 300-500 Kč/den, tak si chci odnést nějakou rybu. Navíc na soukromém rybníku mohu chytat na dva pruty."

Odpovězeno: 04. 06. | 09:44Autor: Zbynek

Otázka: Je to odzkousene? Tedy, jak uspesne je loveni ryb, ve srovnani s beznym "lidskym" rybarem?

Tomáš Nezval: Já myslím, že rybaření je také hodně o štěstí a jestli jsou ve vodě ryby. Při testování, které probíhalo v zimě na přelomu 2005/2006, v 99 % při záseku byla na háčku ryba. A co se týká počtu ryb automat snad nikdy neměl menší skóre než rybář.

Odpovězeno: 04. 06. | 09:45Autor: Pepa

Otázka: Typicky americké - zautomatizovat vše :-))) Jsem lenoch, tak i tu rybu nechám chytnout automat... Dotaz: Jste vůbec rybář? Máte k rybám nějaký vztah?

Tomáš Nezval: Rybář nejsem, mě šlo jen o to dostat rybu ven za pomocí techniky :) A jinak k rybám a k celé přírodě mám dobrý vztah, jsem z vesnice.

Odpovězeno: 04. 06. | 09:46Autor: pišta

Otázka: co to znamená Nově Mexiko????

Tomáš Nezval: Nové Mexiko je jeden ze států USA. Soutěž Intel ISEF se koná každý rok v některém z amerických států letos to bylo Nové Mexiko, město Albuquerque, příště to bude Atlanta.

Odpovězeno: 04. 06. | 09:46Autor: studentka ČVUT

Otázka: V každé debatě je plno závistivců a hlupáků. Doufám, že ty jich tu budeš mít méně. Automatický chytač ryb asi není plno lidem vhod, ztratí to kouzlo a romantiku, ale asi jen pro lidi, kteří si rybu mohou koupit v supermarketu. Ne všichni ale tuto příležitost mají, že. Držím palce do dalších nápadů!

Tomáš Nezval: Díky za podporu. Doufám, že nápad to nebyl poslední. Pořád je co zdokonalovat.

Odpovězeno: 04. 06. | 09:47Autor: Pavel

Otázka: Kolik jste tomu celkově věnoval času? Pomáhal vám někdo?

Tomáš Nezval: Sestrojení a odladění celého zařízení nám zabralo asi 5 měsíců. Já umím vytvořit to, co tu rybu chytne, ale strejda ví, jak tu rybu chytnout, což je velice důležité.

Odpovězeno: 04. 06. | 09:47Autor: důchodce

Otázka: Jste si vědom, že Rybářský řád zakazuje používat podobné zařízení které jste sestrojil Vy,jako jsou i automatické záseky a pod.? Jak to chcete prosadit v Českém rybář.svazu? Jinak tento výmysl je sice dobrá věc ale na HO...O.

Tomáš Nezval: Na soukromých vodách můžete použít "cokoliv", a jinak by to mohlo být užitečné v severských zemích, kde by to mohlo obstarat obživu lidem.

Odpovězeno: 04. 06. | 09:48Autor: Michal

Otázka: Zdravím, myslím že tvůj úspěch ve všech soutěžích je výborná věc a snad bude motivovat i ostatní. Polemiku o vhodnosti čí nevhodnosti vynálezu nechám na odbornících, protože nejsem rybář. Překvapilo tě něco v USA? Ať už, co se týká lidí či přístupu k cizincům. Díky za odpověď.

Tomáš Nezval: Přestože stále slyším, jak jsou Američani blbí, v USA jsem se potkal pouze s ochotnými a chytrými lidmi, jejich přístup se mi líbil. Celá soutěž byla uspořádaná ve velkém stylu.

Odpovězeno: 04. 06. | 09:49Autor: Jára

Otázka: Nazdar Tome.Tady asi nikdo nepochopil,že tvůj vynález je určen pro lov na dírkách,ale to je jedno.Jako eskymák bych ho bral a mezi tím jak by se mi ryby samy chytaly,tak bych si šel do iglů vrznout se svojí starou.No a potom jak by jsme dostali hlad,tak by jsme ryby posbírali,upekli na grilu a snědl

Tomáš Nezval: Tak nějak jsem to myslel :) ...

Odpovězeno: 04. 06. | 09:50Autor: Honza

Otázka: To je strašné, čekal jsem že někdo něco takového vymyslí. Otázky radši nemám.

Tomáš Nezval: No a už je to tady :)

Odpovězeno: 04. 06. | 09:50Autor: Karla

Otázka: Vymýšlíš teď něco nového nebo tě škola úplně zaměstnává?

Tomáš Nezval: Poslední 3 měsíce jsem neměl moc času, ale doufám, že jak skončí zkouškové období, budu se věnovat věcem, které mě baví.

Odpovězeno: 04. 06. | 09:51Autor: Technik

Otázka: Máte už představu, co byste chtěl dělat po škole?

Tomáš Nezval: Teď studuji prvním rokem VUT v Brně, takže mám "dost času" na rozmyšlení, co po škole. Momentálně se věnuji oboru, který studuji a to je mikroelektronika.

Odpovězeno: 04. 06. | 09:51Autor: Politik

Otázka: Poblahopřál vám nějaký politik za úspěšné reprezentování naší země?

Tomáš Nezval: Zajímavá otázka, politiky znám pouze z novin a z televize, osobně jsem s žádným po návratu z USA nemluvil.
Děkuji za váš zájem. Přeji hezké prázdniny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy