Češka přišla na to, jak stárnou rostliny

Josef Tuček
27. 9. 2006 13:00
Stockholm /Od našeho zpravodaje/ - Devatenáctiletá Zuzana Tvarůžková z Kroměříže získala třetí místo v evropské soutěži mladých vědců.

V soutěži, kterou pořádá Evropská unie, tak mimořádně uspěli Češi.

Kromě Zuzany Tvarůžkové si totiž ocenění Evropské kosmické agentury odváží ze Stockholmu také Ján Zahornadský z Prahy - sestavil algoritmus pro vývoj počítačové inteligence. 

Na "šampionát" mladých vědců dostali pozvání talentovaní mladí lidé nejen z unijních zemí, ale celkem z 33 států světa, včetně USA, Izraele a Ruska.

Soutěže se účastnili studenti, kteří ještě během studia střední školy samostatně vymysleli a uskutečnili zajímavý projekt a výborně se s ním umístili v národní soutěži, v českém případě ve Středoškolské odborné činnosti.

Barvy stárnutí rostlin

České barvy hájil kromě Zuzany Tvarůžkové a Jána Záhornadského také Jan Půhoný. Ten při studiu pardubické elektrotechnické průmyslovky sestrojil nově pojatý bezpečnostní systém pro hlídání budov.

Místo boje: Technické muzeum ve Stockholmu.
Místo boje: Technické muzeum ve Stockholmu. | Foto: EU Contest

Zuzana Tvarůžková, dnes posluchačka Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, ještě jako studentka Gymnázia v Kroměříži vymyslela novou metodu, jak se dá rozpoznávat a zaznamenávat stárnutí listů.

Ověřila ji na třiceti odrůdách ozimé pšenice. Její podstatou je fotografování listů digitálním fotoaparátem a hodnocení zachycených změn barev souvisejících se stárnutím. Postup rozšiřuje možnosti botaniků při sledování vlastností rostlin. Nyní za něj nyní získala cenu ve výši 1500 eur a pozvání do švédského střediska rostlinného výzkumu.

Zuzana už loni vyhrála první místo v celosvětové soutěži středoškoláků v americkém Phoenixu za jinou svoji práci. V ní zkoumala, jak výtažky z rostlin potlačují nežádoucí plísně u obilnin.

Princip učení pro roboty

Další oceněný, Ján Záhornadský, student Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity, ještě na pražském Gymnáziu Christiana Dopplera sestavil nový typ počítačového algoritmu, podle něhož se samostatné jednotky v systému samy učí vycházet s ostatními jednotkami a v ideálním případě vzájemně spolupracovat.

Grand hotel ve Stockholmu. Tady bydli laureáti Nobelovy ceny a tady byly vyhlášeny výsledky studentů.
Grand hotel ve Stockholmu. Tady bydli laureáti Nobelovy ceny a tady byly vyhlášeny výsledky studentů. | Foto: EU Contest

Jeho práce rozvíjí principy umělé inteligence, kterou budou využívat budoucí počítače a také roboti. Ty už nebudou moci být naprogramovány na všechny typy úkolů, nýbrž se je budou samy učit řešit.

Ocenění Evropské kosmické agentury, kterou za svou práci získal, znamená pozvání na týdenní pobyt v této instituci. "Těším se na to, protože si činnosti kosmické agentury velice vážím," pochvaloval si po udělení ceny Ján Záhornadský.

Ostrá konkurence

Konkurence ve stockholmském Technickém muzeu, kde soutěž probíhala, byla ostrá.

Před české studenty se v hodnocení poroty dostali Rakušané Michael Kaiser a Johannes Kienl, kteří navrhli nový systém odstraňování námrazy z křídel letadel pomocí vyhřívaných kovových vrstev. Jejich zařízení je lehší a levnější než dnes používané systémy.

Lépe zabodoval také Polák Tomasz Wdowik, který chemicky syntetizoval nový lék pro ochranu srdce před onemocněním.

"Neudělali jste nám život vůbec lehký," řekla účastníkům předsedkyně mezinárodní poroty Jane Grimsonová z vysoké školy Trinity College v Dublinu a členka několika evropských vědeckých sborů. "Vaše práce byly fascinující, takže bylo opravdu obtížné vybrat ty, které si odnesou ocenění."

O to je pak "bodované" umístění v této soutěži cennější.

 

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy