"Omlouvám se. Zasloužil jste si mnohem lepší zacházení," napsal v článku pro deník Daily Telegraph britský premiér Gordon Brown.
Reagoval tak na petici, kterou za několik týdnů podepsalo téměř 31 tisíc Britů. Další tisíce podpisů připojili lidé mimo britské ostrovy.
Muž, který zlomil Enigmu
Geniální matematik Turing je považován za průkopníka informatiky a "praotce" dnešních počítačů, které vznikly právě na základě jeho teoretického modelu tzv. Turingova stroje.
Za druhé světové války pracoval v britské špionážní centrále v Bletchley Parku, kde zkonstruoval stroj schopný dekódovat šifru německého stroje Enigma. Díky tomu Britové mohli číst nacistické depeše, což významně přispělo k vítězství Spojenců ve válce.
"Bez přehánění můžeme říct, že bez jeho nezměrného přispění by se druhá světová válka vyvíjela velmi odlišným způsobem," napsal v článku Gordon Brown.
Jen osobní omluva
V padesátých letech pak byl Turing podle tehdejších britských zákonů souzen za svou homosexualitu, nemohl dále pokračovat v práci, musel absolvovat chemickou kastraci a o dva roky později v depresích spáchal sebevraždu.
"Turing byl odsouzen v souladu s tehdejšími zákony a nemůžeme vrátit běh času zpět," napsal Brown. "Toto zacházení však bylo bez pochyby vrcholně nespravedlivé a jsem rád, že dnes mohu říct, jak velmi je mi líto, co se s ním stalo," pokračoval britský premiér.
Osobní omluva je zřejmě jediným zadostiučiněním, kterého se Turingovi dostane. Vzhledem k tomu, že nemá žádné žijící potomky ani další příbuzné, nemůže se mu britská vláda omluvit oficiálně.
Autor petice, vědec John Graham-Cumming, kromě žádosti o omluvu napsal také britské královně, aby Turinga posmrtně povýšila do šlechtického stavu. Odpovědi z Buckinghamského paláce se zatím nedočkal.