Blair přijel za Merkelovou. Řekl ne euroústavě

Blahoslav Hruška
24. 4. 2007 22:31
Blairův názor sdílí Praha i Varšava
Euroústava? Britové nic takového neschválí, varuje Blair Merkelovou.
Euroústava? Britové nic takového neschválí, varuje Blair Merkelovou. | Foto: Reuters

Ambiciózní plán na znovuoživení evropské ústavy je stále méně reálný.

Do Berlína totiž za kancléřkou Angelou Merkelovu přijel britský premiér Tony Blair. Podle diplomatických zdrojů pro ni měl jasnou zprávu: Pokud chce, aby Britové dali dokumentu zelenou, musí jít o reformu, ne ústavu EU.

Německému předsednictví tak hrozí, že v červnu místo harmonogramu přijetí euroústavy předloží k diskusi obyčejnou dohodu členských zemí.

Před večerním jednáním se ani Blarovi, ani Merkelové na tiskové konferenci příliš mluvit nechtělo. "Musíme přemýšlet o možném řešení," řekl vágně britský premiér.

V novinových interview byl ale v pondělí mnohem otevřenější. "Musíme ustoupit a nechtít ústavní smlouvu jako takovou, ale žádat smlouvu, která zlepší pravidla Evropy," řekl Blair v rozhovoru pro list European Voice.

Blairův seznam

Nepřijatelné body euroústavy podle britského premiéra

  • jakékoliv zmínky o ústavě Evropy
  • sociální charta a práva občanů EU
  • společná zahraniční politika
  • zrušení práva veta při jednáních Evropské rady

"Musíme akceptovat, že nedosáhneme dohody o nové ústavní smlouvě. Můžeme ale dosáhnout dohody o běžné doplňující smlouvě, zjednodušené smlouvě, která by nám dala pravidla, jak Evropu učinit efektivnější," dodal.

Blair také zdůraznil, že snahy o "zeštíhlenou" ústavu Británie potopí. Ne snad přímo Downing Street, ale "hlas lidu". V případném referendu by vzhledem k tradiční britské skepsi vůči EU euroústava prošla jen zázrakem.

Kancléřka bude licitovat

Merkelová tak bude muset v následujících týdnech licitovat, co vše je možné z textu částečně ratifikované ústavy zachránit a co je třeba obětovat. Pokud bude ale neústupná, "čeká Evropu brzy srážka vlaků", citoval list The Guardian britského diplomata.

Blairův seznam, co vše je potřeba odstranit, je obsáhlý.

Britové především nesouhlasí s celou druhou částí ústavy, tzv. sociální chartou, která například zakládá právo na práci. Jsou proti společné zahraniční politice a chtějí zachovat právo veta při jednání Rady ministrů.

Merkelová oproti tomu na klíčových principech trvá. Jako kompromis ale navrhuje vyškrtat ze stávajícího textu zmínky o ústavních symbolech.

ČTĚTE VÍCE: Merkelová ustupuje, navrhuje škrtnout slovo ústava

Blair se také může zaštítit tím, že jedná i ve jménu ostatních "rebelů". Jeho návrhy by totiž podpořili také lídři ostatních států, které proti stávající euroústavě hlasitě protestují. Kromě Česka tedy i Poláci a Nizozemci.

Krach euroústavy by byl historický neúspěch, řekla Merkelová v Evropském parlamentu. Sen o znovuoživení dokumentu se ale rozplývá.
Krach euroústavy by byl historický neúspěch, řekla Merkelová v Evropském parlamentu. Sen o znovuoživení dokumentu se ale rozplývá. | Foto: Aktuálně.cz

Plán institucionální dohody namísto evropské ústavy by podepsal i Nicolas Sarkozy, žhavý kandidát na nového francouzského prezidenta.

Vondra: ústavu nepotřebujeme

Na tom, že evropská ústava je zbytečná, se v pondělí shodl také vicepremiér Alexandr Vondra s nizozemským státním tajemníkem pro evropské záležitosti Fransem Timmermansem.

"Evropská unie není stát, a nepotřebuje proto ústavní symboly," řekl po jednání Vondra. Podle obou politiků by se  EU měla snažit o doplněk ke stávajícím smlouvám, nikoliv o novou ústavu. Totéž si ostatně myslí také tři pětiny Čechů.

ČTETE VÍCE: Euroústava není nezbytná, míní většina Čechů

 

 

Právě se děje

Další zprávy