Astronomickým snímkem měsíce se stala kometa zepředu

red
5. 1. 2008 0:41
Fotografové našli i její schovaný ohon
Kometa s oficiálním názvem 17/P Holmes "zepředu".
Kometa s oficiálním názvem 17/P Holmes "zepředu". | Foto: Miloslav Druckmüller a Arne Danielsen

Praha - Holmesova kometa stále fascinuje astronomy. A tak už potřetí za sebou získal její snímek ocenění Astronomická fotografie měsíce, které vyhlašuje Česká astronomická společnost.

Cenu za prosinec 2007 obdržel snímek nazvaný "Kometa zepředu" a pořízený dvojicí autorů: Miloslavem Druckmüllerem z České republiky a Arne Danielsenem z Norska.

Oba fotografové pořídili ve svých domovských zemích celkem 99 snímků s expozicemi od 30 sekund do tří minut. Z nich pak sestavili vítězný působivý obrázek. Kometa se na něm představuje tak, jak ji skutečně málokdy můžeme vidět: takřka přímo zepředu. A ještě za ní vykukuje její ohon.

Vlasatice bez ohonu

"Kometa byla sice velmi dobře viditelná pouhým okem, ale při běžném pozorování nás ochudila o to hlavní, co kometu dělá kometou. O ohon," poznamenává astronom Marcel Bělík, který je členem poroty této fotografické soutěže.

"Ona sice ohon má, ale je schovaný za ní," vysvětluje astronom Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Ohon komety, který tvoří uvolněné plyny a částečky prachu, totiž vždy směřuje od Slunce. Tlačí jej tam proud slunečních částic nazvaný sluneční vítr.

O Holmesově kometě podrobněji čtěte:
Autor fotografie: spaceweather.com

"Kometa letí ve směru od Slunce. Naše Země leží přibližně na spojnici komety a Slunce. Ohon se tedy díky současné geometrii drah skrývá za obrovskou kometární komu," doplňuje Marcel Bělík. Komou astronomové nazývají obal z prachových částic a plynů kolem jádra komety. V  případě Holmesovy komety tato koma svým průměrem překonala hravě i průměr našeho Slunce. A to je jistě výkon úctyhodný, protože podle pozorování z Hubbleova kosmického teleskopu má vlastní těleso průměr pouhých tři a půl kilometru.

Poskládané fotony

Ale zpět k ohonu Holmesovy komety: "Fotografové dokázali zachytit jeho okrajové části, které přesahují hlavu komety," popisuje Pavel Suchan.

Astronomové Miloslav Druckmüller a Arne Danielsen z těch několika málo fotonů, které kometě od ohonu k Zemi proklouzly, vykouzlili na fotografiích a zejména na obrazovkách počítačů obraz střapaté vlasatice řítící se vesmírem.

A díky tomu i získali cenu Astronomické společnosti.

Galaxie M 31, která se chystá spojit s Mléčnou dráhou. Za pár miliard let.
Galaxie M 31, která se chystá spojit s Mléčnou dráhou. Za pár miliard let. | Foto: Martin Myslivec
Vítězné snímky z minulých měsíců můžete vidět ZDE.
Česká astronomická fotografie měsíce - logo.
Česká astronomická fotografie měsíce - logo. | Foto: Česká astronomická společnost
Více se o soutěži Česká astronomická fotografie měsíce dozvíte ZDE
 

Právě se děje

Další zprávy