Aktuálně.cz je s vámi 10 let. Sledovali jste 3 935 online přenosů, četli 365 321 článků. Děkujeme

Pavel Tomášek Tomáš Kunc Pavel Tomášek, Tomáš Kunc
25. 12. 2015 23:05
Aktuálně.cz vzniklo jako první zpravodajský online deník svého druhu v Česku 1. listopadu 2005. Připomeňte si spolu s námi deset let naší existence. Co utvářelo dějiny let 2005 až 2015 a jak se zrcadlily na našich stránkách?
Načítám data
SLOVO ŠÉFREDAKTORA "Příběh Aktuálně.cz, jak jsem ho prožil. Od šťastné konstelace hvězd přes etiku až k době, které chybí střed." Přečíst blog
2005
V AKTUÁLNĚ.CZ

Web se (ne)spouští "enterem"

V ČESKU A VE SVĚTĚ

Rathova politická hvězda začíná stoupat

27.10.

Čtyři dny před spuštěním Aktuálně.cz finišuje příprava redakčních prostor v Drtinově ulici. Na místě ještě nejsou ani stoly, ani židle, ani počítače, kabeláž už je však natažena, což přišli zkontrolovat i tehdejší majitelé firmy, která se rozhodla Aktuálně.cz vydávat - Ondřej Tomek a Oldřich Bajer.

30.10.

V osm hodin večer se ve smíchovském restauračním podniku JetSet schází vybraná sestava kmotrů (Jiří Paroubek, Mirek Topolánek, Aneta Langerová, Jan Železný, Cyril Svoboda), aby symbolickým úderem na tlačítko “enter” spustila nový zpravodajský web Aktuálně.cz.

Tou dobou, o pár stovek metrů dál, v redakčních prostorech v Drtinově ulici nahráváme do publikačního systému první fotografie a stále jen věříme, že to, co bylo právě oficiálně „spuštěno“, se v přislíbený půlnoční čas o čtyři hodiny později skutečně na webu objeví.

30.10.

V Buckinghamském paláci usedá jako britská královna k večeři Alžběta II. Státní rozpočet České republiky předkládá do Parlamentu jako ministr financí Bohuslav Sobotka. Saddám Husajn čeká na ortel smrti ve vězení. Usáma bin Ládin velí teroristické síti Al-Káida.

1.11.

S první minutou po půlnoci se na stránce www.aktualne.cz opravdu objevuje nový online deník. Otvírá zprávou popisující převod lukrativních pozemků v okolí Prahy ze strany Pozemkového fondu do rukou spekulantů, kteří na nich obratem vydělali miliardy korun. Pozemkový fond v danou chvíli řídil sociálnědemokratický ministr zemědělství Petr Zgarba, který navzdory varování převodu nezabránil.

Přečíst článek

Hlavní večerní zpravodajská relace České televize začíná ranní zprávou Aktuálně.cz.

1.11.

David Rath rezignuje na funkci prezidenta Lékařské komory. Mizí tím překážka, kvůli které ho prezident Václav Klaus nechtěl jmenovat ministrem zdravotnictví ve vládě vedené Jiřím Paroubkem.

Škoda Auto vypouští z výrobní linky pětimiliontý vůz od převzetí koncernem Volkswagen.

10.11.

Ministr zemědělství Petr Zgarba v reakci na zveřejněná fakta odstupuje z funkce ministra zemědělství. Na jeho místo nastupuje Jan Mládek, dnešní ministr průmyslu a obchodu.

10.11.

V Národním muzeu v Praze je zahájena výstava nazvaná Zlaté časy médií. Představuje minulost a současnost tisku, rozhlasu, televize a internetu v Česku.

22.11.

90 tisíc

Aktuálně.cz přichází s novinkou: online Duelem, novým formátem politické debaty, kde otázky neklade moderátor či čtenáři, ale kde jsou tazateli sami politici. V prvním Duelu se utkal premiér Jiří Paroubek s vůdcem opozice Mirkem Topolánkem. Zájem o duel byl tak velký, že přetížil naše servery. Ty byly nárazově zaplaveny mnohonásobně větším množstvím dotazů uživatelů, než dokázaly vyřídit, a část čtenářů se tak k utkání nemohla dostat. Aktuálně.cz se dostalo na maximum čtenosti za tři týdny své existence. Podle statistik NetMonitoru překročil v úterý 22. listopadu počet čtenářů hranici 90 tisíc.

Nahoru
2006
V AKTUÁLNĚ.CZ

První noční hlídka i volební prvenství

V ČESKU A VE SVĚTĚ

Natascha Kampuschová je na svobodě, Saddám Husajn na šibenici

25.1.

František Mrázek, muž, označovaný za šéfa mafie v Česku, byl večer zastřelen před sídlem svých firem v Praze.

Přečíst článek
24.2.

Kateřina Neumannová má zlato z olympiády. Na hrách v italském Turíně doběhla první v závodě na 30 kilometrů volnou technikou.

Přečíst článek
30.3.

Tající sníh a intenzivní déšť způsobily povodně. Nejhorší situace byla na řece Dyji, Moravě, Labi a Ohři. Záplavy si vyžádaly devět lidských životů.

31.3.

Redakce Aktuálně.cz vůbec poprvé nocuje se svými čtenáři. Několik dní a nocí po sobě sledujeme online průběh jarních povodní. Na naši výzvu, aby nám posílali informace ze všech koutů republiky, reagují stovky čtenářů. Posílají zprávy i fotografie bez jakéhokoli nároku na honorář. Díky nim jsme mohli o dramatech na řekách informovat non-stop.

Přečíst online
7.4.

Otvíráme kauzu klecových lůžek. Na konkrétních případech popisujeme, jak české ústavy sociální péče dál používají klecová lůžka, do nichž zavírají i na dobu několika let své pacienty. Podle odborníků z Česka i zahraničí jde o hrubé porušování základních práv. O necelé dva roky později, v lednu 2008, otvírá totéž téma britská BBC, což vyvolává zájem a protest autorky Harryho Pottera J.K. Rowlingové.

Přečíst článek
3.5.

Hned trojitá premiéra. Poprvé na českém internetu odpovídala hlava cizího státu. A pro redakci Aktuálně.cz to bylo poprvé, kdy si k on-line rozhovoru pozvala přímo prezidenta. Odpovídat na otázky čtenářů se uvolil prezident Slovenska Ivan Gašparovič. I pro něj to bylo poprvé, kdy se při rozhovoru nepostavil tváří v tvář novinářům, ale on-line čtenářům na internetu.

3.6.

Zhruba dvě hodiny po uzavření volebních místností přináší Aktuálně.cz jako první analýzu oznamující, že volby do Poslanecké sněmovny skončí rozložením sil 100:100. Česká televize ještě i dvě hodiny poté vysílá jako hlavní zprávu výsledek svého průzkumu u volebních místností, podle nějž měla koalice ODS, lidovců a zelených získat ve Sněmovně pohodlnou nadpoloviční většinu 109 křesel.

3.6.

Volby do Poslanecké sněmovny končí poprvé a zatím naposledy v České republice dokonalým patem (ČSSD a komunisté na straně jedné mají 100 mandátů, ODS, lidovci a zelení na straně druhé mají rovněž 100 mandátů).

24.8.

Osm let poté, co byla jako malá dívka unesena, se Natasche Kampuschové podařilo svému únosci utéci. V dolnorakouském Strasshofu se překvapivě objevila mladá žena, která o sobě vypověděla, že se jí právě podařilo uniknout ze zajetí ve sklepě pod garáží, kde byla držena celých osm let.

Přečíst článek
4.9.

Prezident Václav Klaus jmenoval první vládu Mirka Topolánka. Složena byla z členů ODS a šesti nestraníků. O měsíc později nezískala důvěru Poslanecké sněmovny a do ledna vládla v demisi.

Přečíst rozhovor
5.11.

Soud uznal bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna vinným ze zločinů proti lidskosti. Nejpřísnější možný trest dostal bývalý irácký diktátor za masakr šíitů v městečku Dudžail v roce 1982. Jako pomsta za neúspěšný atentát na Husajna tam tehdy bylo povražděno 148 šíitských obyvatel.

Přečíst článek
24.11.

Aktuálně.cz si v premiérovém ročníku ankety Křišťálová lupa odnáší cenu za projekt roku. Rozhodla o tom odborná porota.

Nahoru
2007
V AKTUÁLNĚ.CZ

Startují blogy na pozvání

V ČESKU A VE SVĚTĚ

Julínek vydal návod na použití zdravotnictví

1.4.

Aktuálně.cz získává novou důležitou součást obsahu - blogy osobností. Autory blogů si redakce vybírá, jde o blogování na pozvánku. Blogovat na Aktuálně.cz začínalo celkem sedmdesát osobností - z politiky, byznysu, neziskového sektoru i kultury. Vůbec prvním blogerem, který vstoupil do světa nových internetových deníčků na Aktuálně.cz, byl bývalý ministr a jeden z autorů kuponové privatizace Tomáš Ježek.

24.5.

Aktuálně.cz se dostává nového ocenění, konkrétně za kultivaci internetového novinářského prostředí. Novinářskou křepelku si převzal spoluzakladatel a první šéfredaktor deníku Jakub Unger.

1.6.

Aktuálně.cz prochází první velkou grafickou úpravou. Dochází ke zrušení trojsloupcového a vytvoření nového dvousloupcového layoutu. Web se čtenářům více zpřehlednil a provzdušnil.

1.11

Fotograf Ludvík Hradilek získává zvláštní uznání odborné poroty, která posuzovala snímky přihlášené na výstavu Rozmanitost diskriminace. Ludvík Hradilek dostal ocenění za nasnímání života těch, kteří skončili v klecových lůžkách.

3.11.

100 tun zlata zůstane na Šumavě nevytěžených, ministr životního prostředí Martin Bursík zamítl průzkum. Poté, co Bursík nepovolil průzkum zlata v Jeseníkách, vynesl stejné rozhodnutí i na druhé straně republiky: Nepovolil společnosti Potamon GTS, aby prověřila ložisko v Kašperských horách, kde leží podle odhadů 100 tun zlata.

Přečíst článek
20.11.

Ministerstvo zdravotnictví vedené Tomášem Julínkem vydalo Návod na použití českého zdravotnictví, ve kterém popisuje, co od ledna čeká pacienty v ordinacích a nemocnicích. Za návštěvu u lékaře se bude platit 30 korun, ale jen tehdy, pokud lékař pacienta vyšetří. Neplatí se, pokud lékař vystaví recept, sdělí výsledky vyšetření nebo udělá preventivní prohlídku.

1.12

Aktuálně.cz poprvé mění majitele. Od zakladatelů portálu Centrum.cz kupuje vydavatelskou firmu investiční fond Warburg Pincus.

13.12.

Evropská unie si dala nový základní dokument. Poté, co zkrachoval projekt evropské ústavy, dohodli se politici na kompromisu, tzv. Reformní smlouvě, známé spíš jako Lisabonská, podle místa podpisu, k němuž došlo v portugalské metropoli 13. 12. Dohoda vytvořila funkci evropského ministra zahraničí, zavedla nový systém většinového rozhodování v Radě EU a posílila pravomoci Evropského parlamentu.

Nahoru
2008
V AKTUÁLNĚ.CZ

Stěhujeme se do parního mlýna

V ČESKU A VE SVĚTĚ

Karel Gott se oženil

7.1.

Karel Gott se oženil, tajně a v Las Vegas. Informace o jeho sňatku s Ivanou Macháčkovou se do Česka dostala až druhý kalendářní den.

8.2. 373 014

Prezidentská volba, poslední parlamentní v podobě souboje Václava Klause a Jana Švejnara, připoutala rekordní zájem čtenářů. Nejčtenějším článkem roku se stal online přenos z pátku, který ještě rozuzlení boje nepřinesl. Zpráva s finálním titulkem “ŽIVĚ: Rozhodne sobota, Klaus i Švejnar jsou ve finále” zaznamenala 373 014 přečtení.

Přečíst online
15.2.

Václav Klaus se stává i napodruhé prezidentem. Ve volbě na společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu uspěl jen těsně, po velkém dramatu až v šestém kole volby. Porazil ekonoma Jana Švejnara, když získal minimální počet hlasů potřebných k výhře: 141.

Přečíst online
10.6.

Redakce Aktuálně.cz se poprvé přestěhovala, Smíchov vyměnila za Holešovice, Drtinovu ulici za Jankovcovu. Novým sídlem se stala budova bývalého parního mlýna s výhledem na Vltavu.

12.7.

Filmová recenzentka Aktuálně.cz Irena Hejdová uspěla na karlovarském festivalu v roli scenáristky. “Její” film Děti noci zařazený do hlavní soutěže ocenila porota dvěma Křišťálovými glóby v hereckých kategoriích pro Marthu Issovou a Jiřího Mádla.

8.8

Rychlík EuroCity jedoucí z Krakova do Prahy narazil v obci Studénka u Nového Jičína do zříceného mostu. Při jednom z největších železničních neštěstí v Česku zemřelo osm lidí a dalších 70 bylo zraněno. Stavba z roku 1961 procházela od dubna rozsáhlou rekonstrukcí. Přesto tudy vlaky směly jezdit 140kilometrovou rychlostí.

Přečíst článek

Ruská armáda poprvé od rozpadu Sovětského svazu a vzniku novodobého Ruska v roce 1991 útočila na území cizího státu. Tentokrát se ruští vojáci vrhli po zemi, po vodě i vzduchem na jednoznačné a nezpochybnitelné území cizího státu. Gruzie. V Evropě a Spojených státech pětidenní konflikt potvrdil obavy z příliš rostoucích ambicí Moskvy.

Přečíst článek
17.8.

Phelps to dokázal a přepsal historii. Fenomenální plavec Michael Phelps získal na olympijských hrách osm zlatých medailí a překonal olympijský rekord Marka Spitze v počtu nejcennějších kovů.

Přečíst článek
1.9.

Aktuálně.cz prošlo dalším velkým redesignem. Uspořádání článků na hlavní stránce bylo razantně přepracováno, upravilo se menu i další obsahové boxy.

15.9.

Padla jedna z nejprestižnějších amerických bank Lehman Brothers. Její úpadek představuje rekordní bankrot v historii Spojených států. Pád banky odstartoval velkou finanční krizi, která se z USA rozšířila do světa.

31.10.

Aktuálně.cz se stává prvním českým zpravodajským serverem, který začíná důsledně administrovat diskuse pod všemi články. Nejen namátkové zásahy či nastavení filtrů, které znemožní diskutujícím psát do svých příspěvků vulgarismy. Ale skutečné moderování, při němž kvalifikovaní administrátoři citlivě posoudí, zda není publikovaný text proti našim pravidlům.

Přečíst blog
4.11.

Spojené státy si poprvé zvolily prezidentem Afroameričana. Barack Obama se stal 44. prezidentem USA, když přesvědčivě porazil svého republikánského protikandidáta, senátora Johna McCaina.

Nahoru
2009
V AKTUÁLNĚ.CZ

Kdyby volební deník mohl něco změnit, zakázali by ho

V ČESKU A VE SVĚTĚ

Topolánek padl, Jackson zemřel, Zeman se vrací

1.5.

Reportér Aktuálně.cz napsal nejlepší knihu literatury faktu. Martin Novák získal prestižní Cenu Miroslava Ivanova, udělovanou za významné počiny českým autorům literatury faktu. Odborná porota se rozhodla ocenit knihu Džihád proti Kremlu: Sovětská válka v Afghánistánu a zrod Al-Káidy.

8.5.

Česko má novou vládu. Úřednický kabinet Jana Fischera jmenoval prezident Václav Klaus.

25.6.

Král světového popu Michael Jackson zemřel. Jackson byl po akutní srdeční příhodě naléhavě převezen na kliniku UCLA v kalifornském Los Angeles a zde byl po několika pokusech o oživení prohlášen za mrtvého. Zpěvák byl v kómatu už při příjezdu na kliniku a lékaři ho nemohli zachránit.

1.7.

“Kdyby Volební deník mohl něco změnit, už dávno by ho zakázali." Tímto mottem jsme odstartovali nový deníček, který jste si mohli pravidelně číst. Stručně a přehledně zaznamenával, co se ten který den kolem voleb odehrálo - v kandidujících stranách, v životě jejich politiků anebo také v životě voličů. Smyslem deníku bylo zvýšit komfort, s jakým dostáváte informace.

20.8.

261 844

Největší zájem čtenářů za celý rok 2009 vzbudil boj Romana Šebrleho na dvanáctém atletickém mistrovství světa v Berlíně. Ačkoli se Šebrlemu nepodařilo mediali vybojovat, online přenos ze závodu zaznamenal 261 844 přečtení.

Přečíst online
10.9.

Pár minut po čtvrté hodině se v Česku stala historická věc. Ústavní soudci zrušili konání předčasných voleb. Rozhodli zrušit jak zákon o předčasných volbách, tak rozhodnutí prezidenta Václava Klause, kterým vypsal termín voleb. Jedná se o naprosto průlomové a precedentní rozhodnutí. Ústavní soud poprvé v historii zrušil ústavní zákon.

Přečíst článek
16.9.

Zeman zvažuje návrat do politiky. Expremiér Miloš Zeman oznámil plán založit novou stranu, se kterou by se už možná v příštím roce zúčastnil parlamentních voleb. Jmenovat by se prý mohla Strana práv občanů.

Přečíst článek
17.9.

Radar v Česku nebude. Výstavba radaru americké protiraketové obrany v českých Brdech je definitivně pasé. Před jednou hodinou ranní pražského času o tom americký prezident Barack Obama informoval telefonicky premiéra Jana Fischera.

Přečíst článek
10.10.

Parlamentní volby byly na poslední chvíli zrušeny, na Aktuálně.cz přesto o tomtéž víkendu proběhly. Ve virtuálním internetovém souboji "Volby 2009 naNETčisto" zvítězili liberálové. Z 48 594 platných hlasů jim připadla většina, tradiční partaje ani levice obecně neuspěly.

Nahoru
2010
V AKTUÁLNĚ.CZ

Havel se zapojil jako čtenář do diskuse

V ČESKU A VE SVĚTĚ

Paroubek končí, Nečas nastupuje

2.4

Bývalý český prezident Václav Havel se vůbec poprvé zapojil do diskuse na internetu. Pro svůj vstup do světa elektronických médií si vybral čtenářskou debatu, kterou na Aktuálně.cz vyvolal bloger Tomáš Klvaňa: zda potřebuje Česká republika prezidenta a nebylo-li by lepší tento post zcela zrušit.

10.4.

Nebývalá vlna solidarity Čechů s Poláky, kteří přišli při pádu leteckého speciálu u Smolenska o desítky osobností veřejného života, přiměla redakci Aktuálně.cz otevřít online Kondolenční knihu. Redakce se tak připojila k oficiálně vyhlášenému dvoudennímu smutku. Kondoleční knihu - už vytištěnou a vázanou, do které přispělo přes dvě stě čtenářů, si pak v redakci osobně převzal polský velvyslanec v Praze Jan Pastwa.

10.4.

Polsko během několika tragických minut ztratilo bezmála polovinu vrcholných představitelů země. Nejvyšší zástupci parlamentu, armády, církve a řady veřejných institucí zahynuli při pádu vládního stroje u ruského Smolensku. Mezi mrtvými byl i prezident Polska Lech KACZYŃSKI.

13.4.

Mirek Topolánek skončil ve funkci předsedy ODS.

29.5.

Volby do Poslanecké sněmovny vyhrála ČSSD se ziskem 22 procent hlasů. ODS skončila druhá s dvaceti procenty. TOP 09 dostala přes 16 procent, komunisté 11 procent a jen o necelé procento méně Věci veřejné.

1.6.

Do redakce Aktuálně.cz, konkrétně do rukou politické zpravodajky Kateřiny Eliášové, putuje prestižní cena pro novináře do 33 let. Za způsob, jakým Katka Eliášová popisuje zákoutí české politické scény, byla odbornou porotou Nadace Český literární fond vybrána mezi nositele prestižní novinářské ceny K. H. Borovského za rok 2009.

7.6.

Jiří Paroubek rezignoval v důsledku volebního výsledku na funkci předsedy ČSSD.

13.7.

Prezident Václav Klaus jmenoval vládu Petra Nečase. Vládní koalici utvořily tři strany: ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Ve Sněmovně se na začátku opírala o hlasy 118 poslanců.

21.9.

Nové technologie nás baví, a tak jsme zapracovali na 3D. Jako první mezi českými zpravodajskými weby nabízíme čtenářům zážitek z prostorového vnímání našich vybraných fotoreportáží. Každý, kdo má tyto brýle s červeným a modrým sklem, si je může prohlédnout.

Prohlédnout fotogalerii
Nahoru
2011
V AKTUÁLNĚ.CZ

Osobní zpověď řádové sestry

V ČESKU A VE SVĚTĚ

Zemřel Václav Havel

11.3.

Historicky páté nejsilnější dosud naměřené zemětřesení zasáhlo silou 9 stupňů Richterovy škály severovýchod Japonska a vyvolalo vlnu tsunami, jež zkázu dokonala. Desetimetrový sloup vody zdecimoval prakticky celé východní pobřeží největšího japonského ostrova Honšú. Přírodní katastrofa si vyžádala bezmála 20 tisíc obětí, stovky tisíc lidí připravila o střechu nad hlavou a způsobila havárii v jaderné elektrárně Fukušima, nejvážnější od výbuchu Černobylu v roce 1986.

Přečíst článek
14.4

V prvním ročníku soutěže Novinářská cena získává Aktuálně.cz čestné uznání poroty v kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek, a to za sérii reportáží Sabiny Slonkové o černém trhu s alkoholem.

1.5.

Speciální americké komando zabilo vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina. Nejhledanější muž světa byl vystopován ve svém sídle v pákistánském Abbottábádu, zhruba sto kilometrů od hlavního města Islámábádu. Zásah komanda trval 40 minut, bin Ládin byl zabit střelou do hlavy a hrudníku.

2.7.

Petra Kvitová vyhrála ženskou dvouhru ve Wimbledonu. Stala se třetí tenistkou narozenou v Česku, které se to podařilo, před ní uspěli v All England Clubu jen Martina Navrátilová a Jana Novotná.

22.7.

Norsko zažilo atentát, jaký nemá v historii obdoby. Nenávist k islámu, cizincům, levici a příliš liberální norské společnosti přiměla pravicového extremistu Anderse Behringa Breivika, aby promyšleně povraždil 77 lidí. Osm v hlavním městě Oslu, 69 na malém prázdninovém ostrově Utöya, kde zrovna tábořilo sedm stovek mladých socialistů, příznivců vládní Norské dělnické strany. Hodinu střílel kolem sebe, než ho policie zastavila. Teenageři na ostrově a ve vodách kolem něj umírali jako štvaná zvěř.

18.12.

Krátce poté, co vešla ve známost zpráva o úmrtí Václava Havla, uveřejňujeme nekrolog, který napsal šéfkomentátor Aktuálně.cz Jan Lipold: Ten křehký, statečný muž to zvládl. Porota Novinářské ceny ho na jaře následujícího roku vybrala mezi tři nejlepší komentáře.

Přečíst komentář
18.12.

Umírá poslední československý a první český prezident Václav Havel. Skonal na své chalupě na Hrádečku v dopoledních hodinách na čtvrtou adventní neděli.

22.12.

Zveřejňujeme osobní zpověď Veritas Holíkové, řádové sestry boromejky, která se starala o nemocného Václava Havla. "Byla jsem s ním ve chvíli, kdy vydechl naposledy a již se nenadechl," obnažuje své poslední zážitky v prvním rozhovoru svého druhu. "Bylo to, jako když zhasne svíčka, tak tiché."

Přečíst rozhovor
Nahoru
2012
V AKTUÁLNĚ.CZ

Nastupujete na Titanic

V ČESKU A VE SVĚTĚ

David Rath je zatčen

15.4.

Při příležitosti stého výročí potopení Titaniku uveřejňujeme 3D animaci, která tuto událost připomíná. Vstup do grafického speciálu jsme čtenářům umožnili skrze výběr jízdenky na konkrétní jména pasažérů. Čtenáři se na závěr dozvěděli, zda se “právě oni” ocitli mezi zachráněnými, nebo naopak oběťmi tragédie.

Prohlédnout grafiku
24.4.

Z vyhlašování vítězů druhého ročníku Novinářské ceny si Aktuálně.cz odneslo jedno prvenství, a to v Ceně Googlu za inovativní profesionální online žurnalistiku. Porota ocenila speciál “Korupce ve zdravotnictví vs. Děkujeme, odcházíme” autorů Petra Holuba a Sabiny Slonkové.

V kategorii audio-vizuální žurnalistiky se mezi tři finalisty na Nejlepší rozhovor, besedu nebo diskusi dostal náš multimediální projekt interpelací, který Aktuálně.cz připravovalo ve spolupráci s Novou scénou Národního divadla a Tomášem Sedláčkem. Známý ekonom si zval na Novou scénu hosty, na Aktuálně.cz lidé mohli do debaty vstupovat posíláním otázek, průběh diskuse komentovat, resp. zhlédnout video.

14.5.

Středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath je zatčen. Jak uvedla policie, učinila tak „bezprostředně po spáchání trestného činu“. Rath měl u sebe krabici od vína a v ní sedm milionů korun. Při domovních prohlídkách našla policie dalších 30 milionů korun v domě ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a v Rathově domě v Hostivici pak 10 milionů korun.

6.9.

Propuká metanolová aféra. V Havířově umírají dva lidé na otravu alkoholem. O osm dní později vyhlašuje vláda prohibici: zakazuje prodej, nabízení a distribuci alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad dvacet procent. Do vyhlášení prohibice si metanolová aféra vyžádala 19 lidských životů, v následujících měsících zemře celkem 47 Čechů.

6.11.

Barack Obama byl podruhé zvolen americkým prezidentem, ve volbách porazil republikánského vyzyvatele Mitta Romneyho.

Nahoru
2013
V AKTUÁLNĚ.CZ

Blackbox poprvé v rukou redakce

V ČESKU A VE SVĚTĚ

Zeman poráží Schwarzenberga

1.1.

Václav Klaus vyhlašuje ve svém novoročním projevu rozsáhlou amnestii. Tresty byly prominuty zhruba 110 tisícům lidí. Z věznic bylo propuštěno na šest a půl tisíce lidí.

26.1.

Prezidentem republiky byl ve druhém kole historicky první přímé volby zvolen Miloš Zeman. Získal 2 717 405 hlasů, jeho protikandidát Karel Schwarzenberg obdržel 2 241 171 hlasů.

29.3.

Aktuálně.cz podruhé mění majitele. Firmu Centrum Holdings od investičního fondu Warburg Pincus kupuje Zdeněk Bakala a jeho vydavatelství Economia.

24.4.

Třetí ročník Novinářské ceny nám přinesl čestné uznání v kategorii Nejlepší rozhovor. Dostalo se ho Viktoru Vondrovi za rozhovor o Češích očima Vietnamců: Trochu barbaři, kteří myslí jinak.

Přečíst rozhovor

V dalších dvou kategoriích se naše příspěvky umístily mezi třemi nejlepšími. V Ceně Googlu za inovativní občanskou online žurnalistiku uspěla série blogů Michala Škopa. A v Ceně Googlu za inovativní profesionální online žurnalistiku byly vybrány fotoreportáže Ludvíka Hradilka z ústavů sociální péče a také projekt placeného deníku Insider.

10.5.

Sportovní rubrika se objevuje ve zcela novém designu (používáme jej dodnes). Co je ale pro nás v redakci ještě důležitější, kolegové “sporťáci” začínají články vyrábět a publikovat v novém redakčním systému s kódovým označením blackbox (v redakční hantýrce přežilo toto pojmenování dodnes) a stávají se tak prvolezci pro zbytek redakce.

1.6.

Před šedesáti lety komunisté ze dne na den vyhlásili peněžní reformu, která umožnila režimu ekonomicky přežít - ovšem za cenu toho, že obyvatelstvo přišlo o své veškeré úspory. Dlouho utajovaný krok vyvolal v červnu roku 1953 první velké protesty v komunistickém bloku Moskvou ovládaných států. Aktuálně.cz připravilo k tomuto výročí velký speciál.

Prohlédnout grafiku
13.6.

Pro šéfku kabinetu premiéra Nečase Janu Nagyovou si přišla policie. Zatkla rovněž poslance Ivana Fuksu a Petra Tluchoře. Podezírala je z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Zadrženi byli také Jan Pohůnek, Ondrej Páleník, Roman Boček, Milan Kovanda a Lubomír Poul. Detektivové původně sledovali případy související s lobbisty Romanem Janouškem a Ivo Rittigem, ale objevili zneužití vojenské rozvědky pro osobní sledování a také podezření na uplácení poslanců výměnou za trafiky.

17.6.

Petr Nečas podal demisi v důsledku kauzy Nagyová.

10.7.

Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu vedenou premiérem Jiřím Rusnokem.

26.10.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny zvítězila ČSSD, která získala 20 % hlasů a 50 mandátů. Faktickým a překvapivým vítězem voleb se však stalo hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše, které za sociální demokracií zaostalo pouze o necelá dvě procenta a získalo jen o tři poslance méně. Do Sněmovny se dostali ještě komunisté, TOP 09, ODS, Úsvit přímé demokracie a lidovci.

21.11.

Na Ukrajině začíná série masových občanských protestů, známých jako Euromajdan. Rozbuškou je pozastavení příprav asociační dohody s EU ze strany ukrajinské vlády.

Nahoru
2014
V AKTUÁLNĚ.CZ

První z unikátně dlouhé řady online přenosů

V ČESKU A VE SVĚTĚ

Rusko okupuje Krym

13.1.

Redakce se stěhuje z Holešovic do Karlína. Naším novým sídlem se stává velký newsroom vydavatelského domu Economia ve zrekonstruované budově bývalé kotlárny ČKD.

22.1.

Publikujeme online přenos z krize na Ukrajině, kde se začaly šířit zvěsti o vyhlášení výjimečného stavu. V tu chvíli ještě netušíme, že tím startuje unikát: nepřerušená série více než tří stovek online přenosů, díky nimž jste byli na Aktuálně.cz detailně a zasvěceně informováni o nejnovějším dění v rusko-ukrajinském konfliktu.

Přečíst online
29.1.

Prezident republiky jmenuje vládu Bohuslava Sobotky, která vznikla na základě koaliční dohody ČSSD, hnutí ANO a lidovců. Prvním vicepremiérem vlády se stává Andrej Babiš.

10.2.

Čeští biatlonisté získávají na zimní olympiádě v Soči postupně pět medailí. Postarali se o ně Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec.

27.2.

Začíná ruská okupace ukrajinského Krymu. Takzvaní “zelení mužíčci”, tedy neoznačení, rusky hovořící vojáci se špičkovými zbraněmi, obsazují klíčová místa na ostrově. Ačkoli ruské vedení svoje zapojení do akce zprvu odmítalo, prezident Putin se zpožděním přiznal, že šlo o součást jeho plánu navrátit Krym Rusku.

Přečíst článek
12.3.

Aktuálně.cz se objevuje v novém designu, který přináší zjednodušenou navigaci v menu i větší důraz na fotografie. Celá redakce začíná pracovat ve zcela novém redakčním systému.

Přečíst blog
24.5.

ANO poprvé vítězné. Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO, když získalo 16,13 procenta hlasů. Druhá skončila TOP 09 s odstupem necelých dvou desetin procenta.

27.5.

S devátou hodinou večerní se na Aktuálně.cz objevuje první pořad DVTV, publicistického videokanálu, který zosobňují bývalí moderátoři České televize Daniela Drtinová a Martin Veselovský. Hostem úvodního pořadu byl ministr financí Andrej Babiš.

Prohlédnout video
12.11.

Robot Philae vstoupil do historie lidstva. Úspěšně přistál na kometě 67P Čurjumov-Gerasimenko. Podařilo se mu to jako vůbec prvnímu zařízení vyrobenému člověkem.

Přečíst článek
Nahoru
2015
V AKTUÁLNĚ.CZ

Tři prestižní Novinářské ceny

V ČESKU A VE SVĚTĚ

Tunel Blanka se otevřel

28.3.

Češky Antonie Chrástecká a Hana Humpálová unesené v Pákistánu jsou na svobodě. Ozbrojenci je propustili po dvou letech. Na vyjednávání o jejich propuštění se dva měsíce podílela místní humanitární organizace IHH. Obrátily se na ni přímo rodiny unesených Češek poté, co předchozí pokusy o jejich záchranu selhaly.

28.4.

Vyhlášení prestižní Novinářské ceny přináší velký úspěch Aktuálně.cz, získáváme nejvíce ocenění z dosavadních pěti ročníků. Odnášíme si hned tři prvenství, a to v klíčových kategoriích nejlepší rozhovor, nejlepší komentář a online žurnalistika. Jako nejlepší rozhovor porota vybrala příspěvek Jana Gazdíka, který rozmlouval se zpravodajem České televize Josefem Pazderkou o rusko-ukrajinské krizi vyvolané ruským zabráním Krymu. Vítězem kategorie Nejlepší komentář se stal šéfkomentátor Aktuálně.cz Jan Lipold za zpracování tématu Chléb, hry a Amazon. Tým zahraniční rubriky Aktuálně.cz zvítězil v kategorii online žurnalistiky a za svůj speciál Válka o Ukrajinu očima reportérů získal Cenu Googlu za inovativní online žurnalistiku.

Přečíst blog
9.9.

Aktuálně.cz se objevuje na webu v novém designu, s novým logem, upravenou hlavičkou a přeuspořádanými prvky ve stránce. Zcela novou a moderní podobu dostává zobrazení Aktuálně.cz v mobilech. Nový design podtrhává ty vlastnosti a stránky Aktuálně.cz, které považujeme za nejsilnější: rychlý zpravodajský servis, důležitý kontext zpráv, multimédia.

Prohlédnout nové Aktuálně.cz
19.9.

Tunel Blanka, který Prahu nakonec přišel na 43 miliard korun, se po dlouhých průtazích otevřel. Za prvních 24 hodin provozu skrz něj projelo 25 tisíc aut.

Pohlédnout grafiku
4.10.

Radikálové z organizace Islámský stát v syrské Palmýře vyhodili do povětří 2000 let starý vítězný oblouk z římské éry.

Prohlédnout grafiku
Nahoru

10 let Aktuálně.cz v číslech

54 830

Citací zpráv Aktuálně.cz v ostatních médiích (papírových, elektronických i webových)

484 743

Fotek připravených k publikaci

365 321

Publikovaných článků

3 935

Publikovaných online přenosů

20 656

Publikovaných fotogalerií

829 421

Řádků zdrojového kódu

 

Právě se děje

před 6 minutami

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije nejméně pět vlků

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije v současnosti minimálně pět vlků. Jde o jedno vlčí teritorium, smečka je přeshraniční. V letošním roce přibylo pozorování vlků hlavně na polské straně hranice. ČTK to řekl koordinátor Vlčích hlídek Hnutí Duha v Orlických horách Jan Drapák. Předpokládá, že i letos vlci v regionu vyvedli mladé.

Nepřetržitý pohyb vlků v Orlických horách dokazují stále přibývající nálezy takzvaných pobytových znaků. "Zimní pozorování stop prozradilo v oblasti přítomnost minimálně pěti vlků, zřejmě včetně dvou loňských vlčat. Převážná část pozorování byla letos v zimě na polské straně hranice, zatímco v dubnu a květnu přibývalo stop v Orlických horách," řekl Drapák.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 13 minutami

Babiš musel kvůli zdravotním problémům zrušit účast na konferenci v Bratislavě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí zrušil svou dnešní účast na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě. Mluvčí úřadu vlády Vladimír Vořechovský ČTK řekl, že Babiš je nyní v úřadu a věnuje se běžné agendě. Právu Babiš sdělil, že musel navštívit lékaře kvůli zdravotní indispozici s nečekaně zvýšeným tlakem

Babiše v Bratislavě v diskusním panelu týkajícím se ekonomického restartu Evropské unie zastupuje vicepremiér, ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Pan premiér se omluvil z důvodu preventivního zdravotního vyšetření, které souvisí s akutními problémy, které nyní řeší," řekl dříve Vořechovský serveru Echo24.

před 1 hodinou

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy