Aktuálně+ | Česko plné kontrastů: Pokochejte se fotografiemi z dronů, letadel a věží

Aktuálně+ Aktuálně+
29. 9. 2022 13:00
Dechberoucí snímky přírody i poetika industriální krajiny. Takový je obsah galerií Aktuálně.cz, které vám přiblíží Česko z výšky. Na více než 250 fotografiích zhlédnete místa, kde se psala historie dávná i ta moderní. Prohlédněte si unikátní záběry a poznejte naši zem z ptačí perspektivy.
Česko z výšky pohledem fotografa Tomáše Vocelky a pilota Jiřího Pruši - výběr fotografií - Fotoguru
Česko z výšky pohledem fotografa Tomáše Vocelky a pilota Jiřího Pruši - výběr fotografií - Fotoguru | Foto: Tomáš Vocelka

Česká krajina patří k nejrozmanitějším v celé Evropě. Nabízí nespočet přírodních unikátů i architektonických děl, které stojí za to vidět. Jejich velkolepost lze obdivovat i prostřednictvím mnoha desítek snímků tuzemských fotografů, které Aktuálně.cz představuje v rozsáhlých fotogaleriích.

Toskánsko na Moravě je jedním z nejkrásnějších míst na světě

Fotografie Moravského Slovácka přináší krásu terénních vln v okolí Kyjova a Hodonína. Takzvané Moravské Slovácko nebo Moravské Toskánsko patří podle renomovaného cestovatelského magazínu Condé Nast Traveller mezi 50 nejkrásnějších míst na světě.

Zvlněnou krajinu Jihomoravského kraje proslavily především snímky místního rodáka, fotografa Radka Severy. Jeden z jeho snímků nyní zdobí i sídlo Evropského parlamentu. 

V galeriích z Polabí poznáte slavná historická místa i nepřístupná zákoutí

V Polabí stojí impozantní hrady, velkolepé zámky, pozoruhodná architektonická díla a pochopitelně zdejší krajinu obohacují i přírodní krásy. Vedle nich se tu však rozprostírají i průmyslové areály, obrovské sklady aut, pískovny a kamenolomy. Polabská krajina a okolí řeky Labe má zkrátka mnoho tváří.

Dvě galerie s desítkami leteckých fotek vás zavedou ke slavným historickým stavbám i veřejnosti nepřístupným místům. Co si prohlédnout například vrak velké říční lodi, který zůstal ve starém zdymadle u Mělníka?

Berounka z výšky je malebnost sama

Letecký výlet nad Berounkou je jako putování českou historií. Na její 139kilometrové trase mezi Plzní a Prahou lze spatřit hned několik významných památek: Karlštejn, Křivoklát, lom Velká Amerika nebo skálu, kde stál hrad kněžny Tety ze Starých pověstí českých. Není divu, že si malebnou krajinu v okolí řeky Berounky zamilovali čeští panovníci v čele s císařem Karlem IV. i autor děl plných laskavosti a vlídnosti Ota Pavel.

Vltava od začátku do konce. Naše nejdelší řeka v třídílném seriálu

Podobně, jako je zmapovaná cesta Berounky, je z výšky zachycená i celá řeka Vltava. Nahlédněte do speciálně vytvořené galerie rozdělené na 1. díl, 2. díl a 3. díl. Fotografie vás zavedou na všechna významná místa - od pramenů na Šumavě přes kláštery, hrady a historická města až po soutok Vltavy s Labem.

Spatříte však i místa, kde se psala historie moderní. Například mohutné přehrady vltavské kaskády, takzvaný most inteligence v pražském Braníku, který stavěli režimu nepohodlní lidé, nebo Barrandovské terasy, kde se scházely slavné filmové hvězdy.

Snímky z leteckých expedic doplňují také fotografie z pražských věží. Další galerie plné unikátních snímků naleznete v přehledu Česko z výšky.

Prostřednictvím platformy Aktuálně+ se snažíme přiblížit to, co děláme. Přečíst už jste si mohli například představení podcastu Středoevropanka nebo rozhovor s reportérem Martinem Novákem o jeho cestě na Ukrajinu

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy