Academia film Olomouc: Věda s estetickým nábojem

Josef Tuček
7. 4. 2009 15:15
Na festivalu si každý najde to své, říká šéf programu
Jakub Korda, hlavní dramaturg festivalu Academia film Olomouc.
Jakub Korda, hlavní dramaturg festivalu Academia film Olomouc. | Foto: Archiv

Olomouc - Festival populárně vědeckých filmů Academia film Olomouc pořádá Univerzita Palackého. Ale jeho tvůrci jej ve dnech 14. až 19. dubna otevírají všem zájemcům o zajímavé filmy.

"Nechceme festival uzavřít do čistě akademického prostředí. Vybrané filmy určitě oslovují široké publikum, to je ostatně i naše kritérium pro jejich výběr," říká hlavní dramaturg této soutěžní filmové přehlídky Jakub Korda. "Snažíme se divákům představit filmy, které jsou zajímavé naučným obsahem, ale i filmovou estetikou."

A.cz: Na co se nejvíc těšíte vy osobně?

Budeme tu mít blok nazvaný Tajemství vesmíru. Promítneme v něm několik filmů věnovaných vesmíru a jeho záhadám - černým dírám, těžko vysvětlitelné temné hmotě, teorii strun... A to budou doprovázet diskuse s profesorem ČVUT Petrem Kulhánkem a teoretickým fyzikem Lubošem Motlem, který se nedávno vrátil do České republiky z pozice učitele na Harvardově univerzitě.

Tohle téma mě fascinuje. Přírodní zákony, jak je známe z naší každodenní zkušenosti, prostě na jiných místech vesmíru fungují jinak. Takové znejišťování našich běžných představ o světě kolem nás je velmi provokativní a vzrušující. Ale program jsme se snažili poskládat tak, aby si v něm to své mohl najít opravdu každý.

A.cz: Kdo třeba ještě?

Foto: Academia film

Například ti, kdo jako tajemství vnímají takový běžný kuchyňský mixér. O tom, co se vlastně děje, když do něj vhodíte kupříkladu lentilku, se můžeme přesvědčit až díky nejnovější snímací technice, která zachytí až dvacet tisíc snímků za vteřinu. Seriál Time Warp, který na této technologii stojí, přijede osobně představit jeho moderátor, vědec a hvězda stanice Discovery Jeff Liebarman.

A.cz: Z programu se dá poznat, že kromě odborných snímků si budete všímat i hraných televizních seriálů...

Televizní seriály například z lékařského prostředí oslovují obrovské publikum, určitě větší než odborné dokumentární filmy. Vytvářejí tak povědomí veřejnosti o tom, jak medicína či jiný zobrazený obor funguje. Zajímalo nás, jak jejich tvůrci transformovali reálné vědecké a odborné znalosti pro televizní obrazovku.

Proto jsme připravili diskusi s předním americkým publicistou Andrewem Holtzem. Je autorem knihy pátrající po tom, nakolik reálný je oblíbený seriál o doktoru Houseovi, nedávno vyšla i česky. A nyní připravuje knížku podobně hodnotící seriál Chirurgové. Po diskusi s ním jako bonus promítneme ve spolupráci se stanicí HBO i některé díly seriálu o doktoru Houseovi, které se u nás doposud nevysílaly.

A.cz: Festival Academia film je známý i tím, že nabízí kontroverzní témata. Bude tu také letos nějaké?

Určitě. Tak třeba jeden programový blok věnujeme tvorbě Marka Rissiho, švýcarského filmového dokumentaristy a ochránce zvířat. Můžeme mít různé názory na to, zda zvířata mají nějaká práva; a zda třeba šimpanz má právo na jiné zacházení než vepř ve velkovýkrmně, a proč.

Pan Rissi ovšem nyní natáčel v Číně a utrpěl úraz. Teď se zotavuje a jen doufám, že bude moci příští týden přijet.

Dalšími kontroverzními a provokujícími tématy může být třeba téma o experimentech na lidech, a také programový blok o genderové problematice.

A.cz: Z kolika filmů si mohou návštěvníci vybírat?

Celkem promítneme kolem 120 filmů a budou je doprovázet přes tři desítky diskusí s tvůrci a dalšími odborníky. Diváci mají dále možnost zhlédnout ve veřejně přístupné videotéce DOC.PORT všechny přihlášené soutěžní snímky. Bylo jich téměř 300, a z nich bylo do soutěže vybráno 19 zahraničních a 16 českých filmů. O ocenění budou rozhodovat odborné poroty, ale svým hlasováním i diváci.

 

 

Právě se děje

Další zprávy