Čína schválila další dvě vakcíny proti covidu. Jak jsou účinné a kdo s nimi očkuje?

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 27. 2. 2021 17:24
První zemí, ve které se začalo očkovat proti koronaviru, byla už v červnu loňského roku Čína. Chtěla se stát prvním výrobcem účinné obrany proti nemoci covid-19. O jejích vakcínách ale není moc informací kvůli nízké transparentnosti. Nyní úřady v zemi schválily k použití další dvě. Jak moc jsou čínské preparáty účinné, jak fungují a kdo je už dostal? Podívejte se v přehledu.
Čínská vakcína proti koronaviru Cansino.
Čínská vakcína proti koronaviru Cansino. | Foto: China Daily via REUTERS/File Photo

Jak čínské vakcíny fungují?

Vakcíny CoronaVac, Vero a Conviecia fungují na jiném principu než jejich konkurence od americké firmy Moderna nebo konsorcia Pfizer/BioNTech. Tyto dvě západní vakcíny využívají metodu mediátorové RNA. Vakcína mRNA se od těch tradičních liší tím, že obsahuje genetickou informaci viru, díky níž si tělo dokáže vytvořit vlastní protilátky.

Oproti tomu čínské vakcíny CoronaVac a Vero vznikají tradičnější cestou, kdy se používají mrtví či oslabení původci nemocí - inaktivované viry, které již nemohou nikoho nakazit, ale umějí aktivovat imunitní systém, a ten je následně schopný s nákazou bojovat. 

Tento typ vakcín se používá už desítky let a je účinný například proti tetanu, černému kašli nebo obrně. Výhodou látek vyrobených touto cestou je, že nemusí být skladované v teplotách pod nulou, ale stačí jim teplota mezi osmi a nula stupni Celsia. Obě vakcíny se podávají ve dvou dávkách. 

Vakcína Conviecia funguje na principu adenovirů, tedy geneticky upravených virů, které se v těle nedokážou rozmnožit, ale imunitní systém se na nich naučí, jak se nákaze bránit. Stejně funguje ruská vakcína Sputnik V. V případě vakcíny Conviecia stačí pouze jedna očkovací dávka. 

 

Právě se děje

Další zprávy