Nejdražší československý kus i rarita Divokého západu. Přehled unikátů mezi známkami

Alžběta Vejvodová, týdeník Ekonom
5. 7. 2023 19:20
Mají hodnotu milionů korun a často je provází pozoruhodná historie. Prohlédněte si poštovní známky, se kterými investor nešlápne vedle. Přehled sestavil pro týdeník Ekonom znalec v oboru filatelie a zakladatel Prestige Philately Club Prague David Kopřiva.
Foto: David Kopřiva

Trefoil: Značka nejslavnějšího sběratele všech dob

Hrabě Philipp von Ferrary (1850-1917) si některé významné známky a rarity ze své velké sbírky, které získal v první polovině své sběratelské kariéry, tedy zhruba do roku 1885, opatřoval speciální značkou.

Využíval fialový ornament zvaný trefoil. Jde o původně křesťanský symbol používaný v gotické architektuře. Znamená Svatou Trojici a přeneseně Dokonalost.

První opravdu velkou sbírku hrabě koupil roku 1877 od Daniela Coopera, prezidenta Philatelic Society v Londýně, za tři tisíce liber. Je doložen Cooperův údiv, že Ferrary koupil celou sbírku kvůli několika mauritiům. Dalším jeho významným nákupem z tohoto období byla sestava Britské Guyany Thomase Ridhpatha, včetně známky 1C Magenta. Tu sbírku hrabě získal roku 1878 a pochází z ní mnoho Cotton Reels s Ferraryho značkou.

  • V 90. letech 19. století měl už hrabě ve své sbírce tolik rarit, že od dalšího označování upustil. Tím ovšem dodal předešlým, jím osobně signovaným kusům, zvláštní význam. Všechny známky, jež prokazatelně patřily Ferrarymu, jsou zhruba o polovinu dražší než stejné kusy jiného původu. Ty, které navíc mají přímo trefoil, jsou s ještě vyšší přirážkou.
 

Právě se děje

Další zprávy