USA řeší, jak využít zásob plynu k řešení krize na Ukrajině

ČTK ČTK
6. 3. 2014 20:59
Zvýšení vývozu zkapalněného zemního plynu z USA by oslabilo páku, kterou má v tomto směru Rusko na Ukrajinu a Evropu.
Plynovod Gazela.
Plynovod Gazela. | Foto: Ludvík Hradilek

Washington - V USA se na vysoké vládní úrovni diskutuje, jak využít rozsáhlých amerických zdrojů zemního plynu při řešení nynější krize na Ukrajině. Připustil to náměstek amerického ministra zahraničí William Burns.

Zastánci urychlení dosud omezovaného vývozu zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA argumentují tím, že by to oslabilo páku, kterou má v tomto směru Rusko na Ukrajinu a Evropu.

"Určitě ano," řekl Burns v Senátu na otázku republikánského senátora Boba Corkera, zda se ve vládě aktivně diskutuje o využití amerického plynu tak, aby to Evropě pomohlo zavést sankce proti Rusku a Ukrajině pomohlo přežít případné zastavení ruských dodávek.

Kdo je proti zvýšení vývozu?

Bílý dům se vyhnul odpovědi na otázku, zda USA zmírní překážky vývozu LNG v zájmu pomoci Ukrajině.

"Regulační pravomoci ve vývozu LNG má ministerstvo energetiky. Ministerstvo o tom rozhoduje nadále na základě veřejného zájmu případ od případu," řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney.

Proti zvýšenému vývozu plynu z USA se staví někteří politici v čele s demokratickým senátorem Edwardem Markeym. Ten přišel s návrhem zákona, který by vládě ztížil schvalování nového vývozu LNG. Jeho zákon by nutil ministerstvo energetiky ke zvažování navrhovaného exportu na spotřebitele, ekonomiku a zahraniční politiku.

Proti vývozu plynu se staví jak zelená lobby, tak zástupci průmyslových odvětví, která nejvíce využívají plyn jako zdroj energie a surovinu, zejména chemický průmysl.

"Využít tuto krizi jako záminky k rychlé a masivní expanzi amerického exportu plynu Ukrajině nepomůže," uvedl Markey ke svému návrhu. Podle něj by takový krok podkopal americké průmyslové výrobce, jimž plyn v minulých letech prudce zlevnil.

Plynovod přes Ukrajinu

V situaci, kdy Ukrajina a Rusko vedou spor o Krym, se objevují obavy, že Rusko by mohlo prudce omezit své dodávky do Evropy. Z nich téměř polovina se přepravuje plynovodem přes Ukrajinu.

Spojené státy se díky prudkému růstu těžby z břidlicových hornin staly předním světovým producentem plynu. Americký trh už ale kvůli tomu pociťuje přebytky, což brání dalšímu rozvoji odvětví a vede těžaře k tlaku na uvolnění vývozu. Nad ním si vláda zachovává značnou kontrolu.

Podle lednové zprávy vlivného amerického týdeníku National Journal spolupracují země střední a východní Evropy včetně Česka a Slovenska s americkými energetickými společnostmi na vytvoření aliance, která by ve Washingtonu prosazovala uvolnění amerických omezení na vývoz plynu.

"Tyto země jsou stále velmi silně závislé na Rusku a mají velký zájem o vstup na trh LNG," řekl podle časopisu jeden z organizátorů koalice.

 

Právě se děje

Další zprávy