Online rozhovor - Už ve čtvrtek bude ve Velké Británii historické referendum. Obyvatelé Spojeného království se vysloví, zda chtějí zůstat v Evropské unii, nebo jsou pro Brexit.
Pokud by zastánci opuštění EU uspěli, ocitla by se Evropa v situaci, kterou nepamatuje. A to by mělo výrazný dopad na globální ekonomiku.
„Případné vystoupení Velké Británie z EU nemusí přinést žádné dramatické změny v ekonomice. Ale může, a to je ten problém. Brexit je tedy především o nejistotě, rizicích,“ řekl v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.
Pokud by k Brexitu skutečně došlo, pak by se podle něj, co se ekonomiky týká, měsíce, a možná dokonce i roky nezměnil přístup Velké Británie na jednotný trh EU a stejně dlouho by platily i všechny smlouvy, regulace, ale i dotační programy, které platí teď. Čili podmínky fungování britské ekonomiky by se po Brexitu výrazně nezměnily, ale co se změní, je psychika a očekávání.
„A pokud se lidé začnou obávat, že se poměry změní nebo zhorší, tak začnou více spořit, méně investovat, méně spotřebovávat. A negativní očekávání se začnou naplňovat,“ říká Navrátil.
To by se podepsalo na snížení růstu ekonomiky nejen ve Velké Británii, ale i v eurozóně. „V tomto případě by nezůstala naše ekonomika ušetřena,“ dodává ekonom. Kdyby došlo ke snížení růstu britské ekonomiky o dva procentní body, tak by došlo ke snížení růstu české ekonomiky o 0,2 procentního bodu, uvedl pro dokreslení situace.
„Jinými slovy přímý efekt je zanedbatelný. Ale pokud by se nejistota rozšířila i do zbytku EU, tak například nižší růst německé ekonomiky o půl procenta by nás stál už cca šest desetin. Pořád nic dramatického: česká ekonomika by nerostla zhruba o tři procenta jako nyní, ale něco málo přes dvě procenta. Došlo by k nižšímu růstu mezd, spotřeba by nerostla tak svižně,“ dodal.
Na druhou stranu ale třeba důchodce Navrátil v online rozhovoru uklidnil, když zodpovídal dotaz, zda bude mít vláda peníze na avizované zvýšení důchodů v příštím roce o 200 korun. „Troufám si říci, že ke zvýšení důchodů dojde. Pokud by Brexit negativně českou ekonomiku zasáhl, tak vláda bude mít motivaci podpořit ekonomiku vyššími výdaji. A blížící se volby budou tuto motivaci zvyšovat,“ odpověděl Navrátil.
A mělo by Česko usilovat o svůj Czexit? „Podobně jako nedává smysl přijmout euro (mít nezávislou měnovou politiku je v krizi velkou výhodou), tak nedává smysl vystoupit z EU. Přístup na trh EU je pro nás klíčový, protože je naším hlavním obchodním partnerem,“ má jasno ekonom.
Dlouhodobé ekonomické dopady Brexitu ale nemusí být podle Navrátila pro Velkou Británii negativní. Bude podle něj záležet na nových smlouvách, které bude uzavírat s EU. Nesouhlasí přitom s názorem, že si Britové budou sami určovat podmínky. „Nikoliv. Pokud chtějí podobný status, jako má Norsko nebo Švýcarsko (a zastánci Brexitu říkají, že ano), tak budou platit do rozpočtu EU a budou dodržovat regulaci EU,“ říká.