Praha – Firmy a další plátci DPH nemají ani dvacet dnů před koncem roku jasno, jakými pravidly se daň z přidané hodnoty bude od Nového roku řídit. Senátoři totiž včera poslancům vrátili novelu, která například zachovává limit pro registraci k DPH na současné úrovni, rozšiřuje takzvaný reverse charge i na další komodity nebo má v rámci boje proti daňovým únikům zavést kontrolní výkazy pro plátce DPH.
Senát totiž navrhl na rok 2016 odložit zavedení dvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty pro prodej stavebních pozemků, kvůli tomu ve středu Sněmovně vrátil vládní novelu. Senátoři se rovněž rozhodli rozlišit lhůty pro firmy a živnostníky pro odesílání zmíněných kontrolních hlášení. Vládní koalice bude iniciovat ještě do konce roku schůzi Sněmovny, kde předlohu schválí, řekl premiér Bohuslav Sobotka. Poslanci se zřejmě k hlasování sejdou 22. prosince. ČTK to řekl místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a STAN).
"Já bych pokládal za rozumnější, kdyby se ty otázky a ty otazníky, které se týkají daně z přidané hodnoty, vyřešily po Novém roce. Já myslím, že tady nebyla nějaká časová tíseň. Pokud se Senát k tomu návrhu postavil takovým způsobem, tak nezbude, než abychom svolali schůzi Poslanecké sněmovny ještě do konce letošního roku a ten návrh v Poslanecké sněmovně schválili," řekl k rozhodnutí horní komory Sobotka. Koalice bude ke schválení původního znění novely potřebovat 101 hlasů.
Odklad pro zdanění prodeje stavebních pozemků navrhl senátor Jiří Oberfalzer (ODS). Opatření podle něj pomůže vyřešit již dohodnuté prodeje zasíťovaných pozemků. Jejich prodejci by jejich cenu museli bez přijetí odkladu od příštího roku o pětinu zvýšit, podotkl senátor.
"Dochází tak k výrazné komplikaci k včasnému schválení této významné legislativní změny. I v případě, kdy by tato novela byla znovu schválena poslaneckou sněmovnou, nelze očekávat, že by k její publikaci ve Sbírce zákonů došlo dříve než v období mezi vánočními svátky," říká Petr Toman ze společnosti KPMG Česká republika.
Současná situace kolem schvalování novely DPH je typickou ukázkou, proč firmy v Česku vnímají vysokou nestabilitu celého daňového systému. Vysokou daňovou nejistotu vnímá v Česku jako problém 71 procent firem, zatímco například v Německu je to 44 procent firem. Ukázal to průzkum poradenské firmy Deloitte. Firmy přitom i často vnímají samotné změny, které přináší novela, pozitivně, její závěrečné schvalování pár dnů před plánovanou účinností jim ale výrazně komplikuje situaci.
Změny, o které se hraje
Výkazy ve formě elektronických formulářů s údaji z daňových dokladů by měli plátci DPH podle vrácené novely finančním úřadům posílat od roku 2016. Firmy by je podle Senátu měly posílat v souladu s vládním návrhem vždy do 25. dne následujícího měsíce. Fyzické osoby by je ale měly podávat jen ve lhůtě pro podání daňového přiznání, navrhli senátoři.
Novela má také do nově vzniklé desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty zanést suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií. Jde například o mouky a směs pro výrobu bezlepkového chleba a další suroviny z luštěnin nebo brambor. Tyto suroviny navíc musí splňovat požadavky příslušné směrnice Evropské komise.
Novinkou v novele je rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti na odběratele služeb a zboží, tzv. reverse charge, i na další komodity. V případě poskytnutí služeb nebo dodání zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Cílem je zamezit podvodům. Přenesení daňové povinnosti novela rozšiřuje vedle nynějšího převodu povolenek na emise skleníkových plynů nově například na dodání mobilních telefonů nebo některých plodin.
Předloha naproti tomu ponechává limit pro povinnou registraci k dani na současném milionu korun, ačkoli se podle platného zákona měl od příštího roku snížit na 750 tisíc Kč. Vláda argumentuje například zvýšením administrativy, které by nižší limit přinesl.
Developer: Je to Kocourkov
Samotný návrh Senátu na odložení zavedení vyšší sazby DPH pro prodej stavebních pozemků může pomoci developerům. "Krok Senátu velmi vítám. České stavebnictví stále ztrácí na předkrizovou úroveň téměř čtvrtinu a zdražení stavebních parcel by bylo jen dalším políčkem celému odvětví, ačkoliv potenciální výnos z tohoto nesystémového opatření bude pro státní rozpočet zanedbatelný," říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.
I tak je ale znepokojen nejistotou kolem pravidel DPH. "Nejvíce mě zaráží, že ani v polovině prosince nevíme, zda se od Nového roku bude daň platit, či nikoliv. U parcel v Praze se přitom může jednat až o milion korun. Celá situace velice nápadně připomíná loňský rok, kdy se zákonodárci obdobně přetahovali, zda zrušit osvobození pozemků od DPH. Máme tu tak legislativní Kocourkov číslo dvě," dodává Korec.