Praha - Výtvarník David Černý musí zaplatit bývalému řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi 100 tisíc korun za urážku v dokumentu České televize (ČT). Dnes o tom už potřetí rozhodl pražský vrchní soud.
Rozhodnutí je pravomocné. Lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu, který v minulosti rozsudek odvolacího soudu dvakrát zrušil.
Černý Knížáka počátkem roku 2011 označil v televizním dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého za "nafoukaného kriploidního č****a". Podle Knížáka ho tím chtěl výtvarník úmyslně znevážit, a zasáhl tak do jeho práva na čest a důstojnost.
Vrchní soud opakovaně dospěl k závěru, že použité hrubé výrazy zasahují do osobnostních práv natolik, že pouhá omluva není dostačující satisfakcí. Předseda odvolacího senátu Karel Podolka citoval z několika rozsudků jiných tuzemských i evropských soudů, které za urážku rovněž přiznaly finanční satisfakci.
Kritika nemá zesměšňovat
Podle těchto rozsudků nemůže být cílem kritiky zesměšnění, urážka nebo pomluva, což se podle soudu stalo i ve sporu Knížáka s Černým.
Urážka, kterou Černý v dokumentu vyslovil, podle soudu splňuje parametry pro získání finančního zadostiučinění. "Cílem nebyla kritika, ale nepochybně přímý útok na čest a důstojnost osoby žalobce," zdůraznil při zdůvodnění rozsudku Podolka.
Umělec má navíc Knížákovi zaplatit dalších zhruba 53 tisíc korun, což jsou náklady na zastoupení v soudním řízení, které vyčíslil Knížákův advokát.
Soudce se opřel i do ČT, která podle něj při vysílání dokumentu hrubým a zásadním způsobem selhala. Televize byla původně i druhým účastníkem sporu. Už v minulosti se stejně jako Černý Knížákovi omluvila. Nyní soud řešil pouze nárok na finanční odškodnění ze strany známého českého výtvarníka.
Spory mezi oběma umělci jsou letité. V roce 2000 odmítl Černý převzít cenu Jindřicha Chalupeckého v Národní galerii do doby, dokud Knížák neodejde z jejího vedení. Knížák ho nechal po sporu o instalaci jeho díla vyvést a ocenění Černému následně předal prezident Václav Havel na chodníku před Veletržním palácem.