Dotace z EU: Radnice v Česku vyšetřoval protikorupční útvar

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 30. 9. 2014 17:20
Protikorupční policie se při prohlídkách zaměřila hlavně na IT oddělení a odstavila úředníkům počítače. Akce se týkala i hejtmanství ve Zlíně a Olomouci.
Protikorupční policie zasahovala na desítkách míst celé republiky.
Protikorupční policie zasahovala na desítkách míst celé republiky. | Foto: Irena Hošková\Economia

OlomoucProtikorupční policie od úterního rána zasahovala kvůli evropským dotacím a zakázkám na informační systémy na několika místech po celé zemi. Podle žalobce Petra Šeredy se jednalo o celkem 40 prohlídek. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci.

Policisté zasahovali i v sídle olomoucké firmy Tesco SW, kterou spoluvlastní podnikatel Josef Tesařík, bratr senátora Martina Tesaříka (ČSSD). U majitelů firmy Tesco SW policisté provedli domovní prohlídku.

Mluvčí společnost Tesco SW Tomáš Jelínek řekl, že policisté přišli do sídla firmy brzy ráno a zároveň provedli domovní prohlídku u spolumajitelů společnosti. Podle obchodního rejstříku firmu kontrolují Josef Tesařík a jeho dva synové.

Řada úředníků se k počítačům nedostala

Firma SW se specializuje na vývoj, výrobu a implementaci software a poskytování služeb v oblasti informačních technologií. Mezi její produkty patří i monitoring strukturálních fondů.

Olomoucký případ dozoruje olomoucké vrchní státní zastupitelství. Podle Šeredy policisté zajišťovali důkazní materiál. Na radnicích a úřadech se policisté zajímali především o data z počítačů. Řada úředníků i vedení se k nim po jejich příchodu už nedostala.

"Je to spíše otázka technického rázu," uvedl při prohlídkách Šereda. Podle něj se uskutečňovaly podle plánu.

"Probíhají úkony trestního řízení na území celé republiky," řekl v úterý odpoledne Šereda. Podle něj nebyl dosud nikdo obviněn. "Jsou to úkony trestního řízení, které nejsou spojeny s obviněním žádné osoby. Jde o zajištění dokumentů a důkazního materiálu, který se bude dále vyhodnocovat," uvedl.

Dodal, že ve fázi prověřování nebude vrchní státní zastupitelství případ nyní více komentovat.

Policii zajímají dokumenty k dotovaným projektům

Mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá řekla, že policie si vyžádala dokumentaci k běžícím a chystaným projektům dotovaným z integrovaného operačního programu.

"Vedení města si není vědomo žádného pochybení, které by souviselo s čerpáním dotačních prostředků z tohoto programu. V současnosti navíc není vůbec zřejmé, zda se jedná o prověřování aktů v rámci magistrátu, nebo v rámci centrálních orgánů státní správy," uvedla.

Integrovaný operační program spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj. Podle mluvčí resortu Radky Burketové však v budově ministerstva policisté nezasahovali. "Nemám k tomu žádné zprávy," dodala Burketová.

Podle serveru iDnes.cz šlo policii o projekty spojené s výzvou 09 Integrovaného operačního programu, kterou v roce 2010 vypsalo ministerstvo vnitra.

"Zjednodušeně řečeno šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic, například formulářů," uvedl server. Dotace byla určena pouze pro statutární města, rozdělovala se mezi ně zhruba miliarda korun z evropských fondů.

Policisty nejvíce zajímalo IT oddělení

Podle dostupných informací bylo několik policistů, uniformovaných i v civilu, na odboru informatiky v nové budově olomouckého magistrátu v Hynaisově ulici. Policisté byli také na radnici v Přerově. Tady podle serveru Lidovky.cz zabavila i notebooku primátora Jiřího Lajtocha a jeho prvního náměstka Josefa Kulíška. Policie se zajímali se zejména o zakázku na elektronizaci státní správy, kterou vyhrála firma Tesco SW.

O Kulíškovi psal deník Aktuálně.cz při jiné souvislosti. Podle zjištění redakce je, co se nabytého majetku za uplynulé čtyři roky týče, rekordmanem. Za volební období přiznal výdělek bezmála 12,8 milionu korun za práci pro několik škol, za působení ve školicí a účetní společnosti Delta Morava a za prodej firemního podílu.

Zásah policistů z ÚOKFK potvrdil jeho mluvčí Jaroslav Ibehej. "Provádíme zde od rána úkony trestního řízení, které dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci," řekl Ibehej.

Pracovník olomouckého magistrátu, který si nepřál být jmenován, řekl, že policisté do radniční budovy přišli hned ráno a zaměřili se zejména na pracovníky IT oddělení, které odstavili od počítačových systémů.

Ve Zlíně podle mluvčího tamní radnice Zdeňka Dvořáka prověřili policisté zakázky z oblasti výpočetních technologií od roku 2009.

"Kriminalisté se zajímají o některé dokumenty, které jim magistrát obratem poskytnul. Policisté u nás stráví zřejmě celé dopoledne. Nikdo nebyl obviněn ani nebylo zahájeno trestní řízení, jedná se o prověřování a zajištění dokumentů," uvedl Dvořák.

 

Právě se děje

Další zprávy