Skončil úředník zodpovědný za problémy obchodního rejstříku

Marek Pokorný Marek Pokorný
30. 9. 2014 10:35
V posledních dnech kolabuje zmodernizovaný systém na zápis firem či spolků. Rejstříkové soudy mají potíže a dodavatelská firma Corpus Solutions platí denně pět tisíc korun penále.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Na ministerstvu spravedlnosti skončil úředník Petr Koucký, který zodpovídal za kolabující systém obchodních rejstříků. Software naprogramovala za 33 milionů firma Corpus Solutions, v jejíž sesterské firmě Koucký krátce pracoval.

Koucký oznámil svůj odchod náhle předminulý pátek. Tvrdí přitom, že s problémovou aplikací jeho rozhodnutí nijak nesouvisí. Přesto lze zajímavou časovou shodu vysledovat. Potíže přišly hned druhý den poté, co Koucký skončil.

"Bylo to (Kouckého odchod - pozn. red.) právě v den, kdy započal převod dat v rámci migrace veřejného rejstříku," potvrdila mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.  

Neupřesnila ale důvod, proč Koucký skončil. "Rezignoval bez udání důvodu," dodala Hrochová.

Sám Koucký se o svém odchodu nechce bavit. "Bylo to moje rozhodnutí," říká jen.

Podle informací Aktuálně.cz měl přejít na post vedoucího IT oddělení jiné státní instituce – Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Tam ale zatím jeho angažmá nepotvrdili. A kam přesně míří, odmítá Koucký uvést. "Kam jdu, to není důležité," odpověděl.

Dvacet let s přestávkou u dodavatele

Koucký nastoupil na ministerstvo spravedlnosti v roce 1994 a postupně se vypracoval až na post šéfa IT, na němž byl s krátkou přestávkou více než pět let. Během uvedené pauzy přitom pracoval jako projektový manažer ve firmě DNA Projects, která je personálně i majetkově propojená s dodavatelem problémového softwaru Corpus Solutions.

Když se Aktuálně.cz na ministerstvu ptalo, zda to nepovažuje za střet zájmů, úřad neodpověděl. A Koucký dřívější spolupráci se stěžejním dodavatelem ministerstva nevidí jako problém.

"Práci u DNA Projects jsem přijal při hledání zaměstnání poté, co mě z ministerstva odvolali. Pak ale přišla možnost se na ministerstvo vrátit," říká Koucký.

Na vysvětlenou: šéfa IT Kouckého se napřed v roce 2009 zbavila ministryně Fischerovy úřednické vlády Daniela Kovářová. Její nástupce Jiří Pospíšil však Kouckého povolal zpět. Svůj tehdejší krok nyní vysvětluje tím, že pouze napravoval zbytečné čistky Kovářové.

"Vyhodila spoustu dlouhodobých úředníků, se kterými nebyly nikdy problémy. Ani s panem Kouckým," říká s odstupem času Pospíšil, nyní europoslanec. Současné potíže s obchodním rejstříkem Pospíšil odmítá podrobněji hodnotit.

Za 4 roky 150 milionů a jen jedna soutěž

Modernější aplikaci, za kterou Koucký zodpovídal, nasadilo ministerstvo minulé pondělí. Program má zjednodušit zápisy firem nebo spolků do obchodního rejstříku, jenže nefunguje bezvadně

Dodavatelské firmě Corpus Solutions se přitom na ministerstvu daří. Jen za poslední čtyři roky od něj dostala zakázky za více než 150 milionů korun.

Jen jednou ale prošla veřejným výběrovým řízením: v roce 2011 uspěla Corpus Solutions v soutěži na modernizaci informačního systému obchodního rejstříku v souvislosti se zavedením základních registrů veřejné správy. I když v zakázce, kterou z většiny hradila Evropská unie, uspěla s nabídkou 106 milionů korun, celková cena byla nakonec o 14 milionů vyšší.

Přestože se v zadání uvedené zakázky píše, že její součástí je správa systémů až do března 2017, zadalo ministerstvo od té doby v souvislosti s obchodním rejstříkem další tři zakázky.

Kromě již výše zmíněné a kolabující modernizace systému za 33 milionů korun také rozšíření systému za 1,2 milionu korun a stejnou sumu dal úřad i na analýzu informačního systému. Tyto zakázky již ale Corpus Solution získala napřímo bez soutěže, protože je dodavatelem původního programu.

Pokuta pět tisíc denně

Nový systém měl fungovat již od minulého pondělí, ale stále hlásí problémy. Rejstříky mají povinnost veškeré změny, které dostanou, provést do pěti dnů. Případně žadatele vyzvat k odstranění chyb. Někteří podnikatelé ale stále nemají firmy zapsané.

"Máme tady tři případy z předminulého týdne, kdy nám firmu ještě nezapsali,“ říká Petr Čížek, majitel společnosti Zalozfirmu.cz, která zprostředkovává elektronické zakládání firem. Situace se ovšem podle něj vylepšuje – v pátek bylo ve skluzu pět žádostí.

Ministerstvo přiznalo, že problémy se systémem má už delší dobu. Původně měl být totiž nasazen již v červnu, přišly ale chyby. "Dodavateli se nezdařila migrace dat, neboť se projevila neakceptovatelná chybovost," uvedla mluvčí resortu Kateřina Hrochová.

Nepovedl se prý ani další pokus na začátku prázdnin, a tak prý ministerstvo začalo uplatňovat sankce za každý den zpoždění. Ta je vzhledem k objemu zakázky víceméně symbolická.

"Pět tisíc korun za den a uplatňujeme ji od 1. července 2014,“ uvedla Hrochová. Je to prý maximální penále, které umožňuje uzavřená smlouva. Ministerstvo zároveň zvažuje i další varianty řešení. "Od nasazení nezávislého expertního týmu až po změnu dodavatele," dodala mluvčí. 

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) během pondělka nechala zřídit pracovní skupinu, která má situaci řešit. Dodavatel Corpus Solutions se navíc zavázal, že nejzávažnější závady odstraní do středy 1. října.

 

Právě se děje

Další zprávy