Nespokojenost Čechů s členstvím v Evropské unii roste, i kvůli migrační krizi

Marcela Trávníčková
23. 10. 2015 17:32
Tři pětiny obyvatel České republiky jsou nespokojené s členstvím v Evropské unii. V případě, že by se konalo referendum o vstupu do Unie, 62 % obyvatel České republiky by hlasovalo proti. Podle zářijového průzkumu STEM je se členstvím v EU spokojeno 39 % obyvatel, tři pětiny jsou nespokojené. Agentura sleduje míru spokojenosti od roku 2005
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Vůči členství v Evropské unii převládají mezi Čechy negativní pocity, dvě třetiny lidí z něj mají značné obavy nebo cítí mírné znepokojení. Tři pětiny obyvatel České republiky jsou s členstvím v Evropské unii přímo nespokojené. V hypotetickém případě konání referenda o vstupu do Unie by nyní pro vstup hlasovalo pouze 38 % lidí, zbytek by byl proti. Vyplývá to z aktuálního průzkumu STEM.

Podle zářijového průzkumu je se členstvím v EU spokojeno 39 % obyvatel, tři pětiny jsou nespokojené. Agentura sleduje míru spokojenosti od roku 2005, její pozvolné oslabování bylo přerušeno pouze českým předsednictvím v roce 2009, které přineslo výrazné posílení pozitivních pocitů. Míra spokojenosti se pak ale opět postupně snižovala, až se propadla pod hranici 50 %. V letošním roce spokojenost s členstvím klesla zatím nejvíce.

Od vstupu do Evropské unie v roce 2004 zjišťuje STEM odpovědi na hypotetickou otázku, jak by dopadlo referendum o vstupu do EU. Podle aktuálního průzkumu by pro vstup hlasovalo 38 % obyvatel. Propad na nejnižší hodnotu následuje po relativně stabilním období v letech 2012 - 2014, kdy by pro vstup hlasovala téměř polovina dotázaných.

Podle ředitele výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Víta Dostála je to způsobeno tím, jak lidé vnímají politiku České republiky v rámci Unie. “Politické vedení země nedokáže veřejnosti dostatečně prodat výhody členství, za kterými jinak jejich strany stojí. Povinné kvóty pak vysvětluje tak, že je Brusel nařizuje,” uvedl Dostál.

Více než polovina dotázaných (55 %) je s naším členstvím v Unii nespokojena a v případném referendu by pro vstup do Unie nehlasovala. Více než třetina občanů zastává opačný, tedy jasně pro-unijní postoj. Zbývající desetina lidí uvedla rozporné odpovědi.

“Ve společnosti panuje všeobecný pocit ohrožení, negativní postoj k Evropské unii souvisí s migrační krizí,” vysvětlil Dostál s tím, že povinné kvóty tomu příliš nepřidaly. Z průzkumu vyplývá, že u 65 % lidí, kteří mají z uprchlíků strach, vyvolává EU negativní pocity.

Pocity ve vztahu k Evropské unii se během deseti let změnily z pozitivních na negativní. Zatímco tehdy více než polovina dotázaných uváděla mírný optimismus a očekávání lepší budoucnosti, dnes je to pouze třetina. Naopak téměř třetina lidí má v souvislosti s naším členstvím v EU značné obavy a očekává zhoršení situace. Další necelá třetina pociťuje mírné znepokojení, zbývající desetině je Unie lhostejná a nezajímá se o ni.

Proevropští jsou spíše mladší lidé do 30 let, 47 % z nich je se členstvím spokojeno. Z hlediska politické orientace mají k EU pozitivnější vztah především lidé pravicově orientovaní.

Výzkum STEM provedla na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 18. až 28. září 2015. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 925 respondentů.

 

Právě se děje

Další zprávy