"Teď je to opravdu děsivé." Na ukrajinské vojáky se sypou drony se smrtící úpravou

Reuters lis Reuters, lis
11. 5. 2024 9:56
Ukrajinské dělostřelecké jednotky na východě země hrají hru na kočku a myš s ruskými drony. Ty "loví" cenné dělostřelecké zbraně, jako je třeba samohybná houfnice Panzerhaubitze 2000, kterou ukrajinským vojákům dodalo Německo. "Někdy za jeden den vystřelím víckrát než dělostřelec v 80. letech za celou válku v Afghánistánu," říká v reportáži agentury Reuters ukrajinský voják Andrij Stavnyčij.
"Nějaké dny vystřelím víckrát než dělostřelec za celou válku v Afghánistánu," říká ukrajinský voják | Video: Reuters

Houfnice musí rychle vyrazit ze svého lesního úkrytu, protože má jen pár minut na palbu. Kdyby kryt opustila na delší dobu, mohly by ji zachytit právě ruské drony. "Nemáme ten luxus, abychom na zásah jednoho cíle vydali 15 nebo 20 střel. Pokud strávíte na palebné čáře více než dvacet minut, nepřítel vás může odhalit a přesně zaměřit," vysvětluje Stavnyčij z 43. dělostřelecké brigády.

Panzerhaubitze rotuje mezi několika úkryty v okolí stanoviště své jednotky, kterou ukrajinská armáda kvůli bezpečnosti nemůže zveřejnit. Houfnice se schovává hluboko ve stromovém krytu. Vojáci využívají ručně vyrobené dřevěné rámy, které vozidlo zahalují.

Vojáci 43. dělostřelecké brigády tvrdí, že čelí stále větším útokům ruských bezpilotních letounů, které se staly základem ruského arzenálu. Podle velitele dělostřelecké baterie Valentyna (přezdívaného jako Ljova) jeho jednotku čtyřikrát přímo zasáhly sebevražedné ruské drony Lancet. Členy posádky zachránilo před zraněním pancéřování houfnice. "Mají různé varianty dronů, které vylepšili o kumulativní, vysoce explozivní hlavice. Je to opravdu děsivé," upřesňuje Ljova.

Podle Stavnyčného jsou problémem i průzkumné drony jako Orlan nebo modernější Supercam. "Někdy se stane, že máme spoustu práce, ale nemůžeme se pohnout, protože nad námi pořád něco létá," popisuje.

Podle vedoucího pracovníka amerického think-tanku Foreign Policy Research Institute (FPRI) Roba Leeho představují nepřátelské pozorovací drony pro ukrajinské dělostřelecké jednotky často větší riziko než ruské protiletadlové radary.

Stavnyčij společně s dalšími ukrajinskými vojáky a vysokými představiteli armády vyzývá k dodávkám většího počtu systémů elektronického boje k rušení ruských bezpilotních letounů. "Kdyby se ruští 'ptáci' dali sestřelit nebo rušit, byli bychom pak efektivnější a mohli bychom lépe pracovat," dodává.

Západem dodávané dělostřelectvo, jako je Panzerhaubitze, je prioritním cílem Moskvy. Ljova reportérům agentury Reuters řekl, že ruské jednotky na jeho brigádu útočily i pomocí laserem naváděného dělostřeleckého systému Krasnopol, který nakonec objevil jeden z úkrytů a zasáhl ho.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nedávno potvrdil, že Rusové cílí na Západem dodávané zbraně. Minulý měsíc uvedl, že Moskva zintenzivní údery na ukrajinské základny, v nichž se nacházejí zbraně a munice dodávané Západem.

Na celou reportáž, kterou natočili váleční reportéři agentury Reuters, se podívejte v úvodu článku.

Reportáž: Ukrajinské dělostřelce deptá nepopulární rozkaz. Dřív ho neslýchali (Celý článek s videem zde)

Ukrajinští vojáci si stěžují na nedostatek munice | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy