Grafika: Vysvědčení vlády po roce. Miliardy, sliby i spory

Lucie Stuchlíková Jiří Kropáček Lucie Stuchlíková, Marie Bastlová, Jiří Kropáček
29. 1. 2015 5:30
Koaliční vláda se do velkých krizí nedostala, ale idyla to nebyla. Podívejte se na přehled, jak si ministři počínali ve svých úřadech.

Praha - Kabinet Bohuslava Sobotky úřaduje přesně rok. Vládní trojkoalici ČSSD, hnutí ANO a lidovců věří podle nejnovějších výzkumů 44 % lidí, což je číslo, o kterém si mohl například Petr Nečas nechat jen zdát.

"Vláda rok funguje, neměli jsme žádné velké koaliční krize, opozice ani jednou nenavrhla hlasování o nedůvěře vládě," pochvaloval si premiér v bilančním rozhovoru a ocenil práci téměř všech ministrů.

Úplná idylka to v loňském roce ovšem nebyla - Sobotka se několikrát dostal do sporu s ministrem financí Andrejem Babišem a koaliční strany si navzájem ostřelovaly ministry. Nejvíce se vyhrotil spor mezi Babišem a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), silná slova zaznívala i na adresu ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO).

Právě resort spravedlnosti má na kontě nejvíc nedodělků z celé vlády - hotový zatím není ani zákon o nejvyšším státním zastupitelství, ani nový exekuční řád, marně se čeká také na novelu občanského zákoníku. Ministerstvo vnitra zase dluží zákon o registru smluv.

Prioritou pro rok 2015 jsou také opatření umožňující vyšší výběr daní. Na nich totiž záleží, zda vláda dokáže zaplatit všechny sociální výhody, které už voličům stihla nadělit, jako je zvýšení minimální mzdy, důchodů, porodného či platů ve státní správě.

Ministr financí Babiš sice před volbami sliboval stamiliardové úspory, na ně se ale zatím marně čeká. Rozpočet pro rok 2015 dokonce počítá se schodkem 100 miliard korun, tedy se schodkem nejméně o 20 miliard vyšším, než byl v roce 2014. Babišův prioritní úkol je tak stáhnout schodek v příštím roce na 70 miliard.

Jak si v uplynulém roce vedli jednotliví ministři? Projděte si přehlednou grafiku.

Těžební limity
Ministr musí letos rozhodnout, zda prolomit těžební limity. Zatím existuje několik variant - kromě úplného zachování limitů, nebo naopak jejich úplného prolomení, jsou ve hře ještě dvě částečná řešení. Buď se limity prolomí jen na dole Bílina patřícímu společnosti ČEZ, nebo na Bílině a částečně na dole Československé armády, který patří společnosti Severní energetická.

2016
Nejbližší termín, kdy by mohlo být vypsáno výběrové řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, je rok 2016. Ministr Mládek oznámil, že náhradní tendr za soutěž zrušenou v dubnu roku 2014 se letos vypisovat nebude. Výstavbu nových jaderných zdrojů v Česku bude mít pravděpodobně na starosti nová dceřiná společnost státem kontrolované firmy ČEZ nebo úplně nový státem stoprocentně vlastněný podnik.

4 miliardy
Vláda za přispění ministra Mládka dojednala čtyřmiliardovou investici s jihokorejským gigantem Hyundai Mobis. Společnost chce vybudovat závod na výrobu světlometů pro automobily ve Strategické průmyslové zóně Ostrava-Mošnov a slibuje 935 přímých pracovních míst. Další by měla vzniknout u subdodavatelů. Česká republika se na oplátku zavázala k investičním pobídkám ve výši 433 milionů korun.

2
Ministr Mládek musel odvolat dva vysoké úředníky resortu poté, co je obvinila policie. Šlo o ředitelku odboru implementace strukturálních fondů Zuzanu Matějíčkovou a referenta kontroly výběrových řízení Zbyňka Roubala. Podle Mládka případ souvisel s evropskými dotacemi.

Energetický zákon
Úkolem roku 2015 pro ministra Mládka bude dokončit přijetí energetického zákona, který zatím prošel Sněmovnou v prvním čtení. Zákon zavádí například nový systém výběru plateb na podporu obnovitelných zdrojů v ceně elektřiny a snižuje administrativu pro domácnosti, které si chtějí pořídit například solární panely pro vlastní potřebu.

CzechTrade a CzechInvest
Krátce po svém nástupu Mládek odvolal ředitele státní agentury CzechInvest Mariana Piechu i pověřeného ředitele CzechTrade Zdeňka Vališe. Agentura pod vedením Piechy se podle Mládka málo věnovala získávání zahraničních investic, Vališ zase kromě CzechTradu pracoval zároveň i na ministerstvu a neměl na agenturu čas. Mládek kromě toho zastavil i plánované slučování obou agentur.

Vyčerpané dotace
Za Mládkova ministrování se resortu průmyslu podařilo dočerpat veškeré přidělené peníze z evropských dotací. Jeho operační program Podnikání a inovace je tak jediný, který vyčerpá všechny prostředky svěřené Bruselem pro období končící letošním rokem.

Stáčení tachometrů
Mládek prosazuje, aby se zákonem zakázalo stáčet tachometry a aby se údaje o ujetých kilometrech zapisovaly do velkého technického průkazu při technické kontrole. Podle Mládka by mohla vzniknout i veřejná databáze s historií najetých kilometrů vozů.

 

Právě se děje

Další zprávy