V ČSSD bude referendum. Ale ne o daních a restitucích

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 6. 2014 12:23
Referendum se má týkat nového způsobu sestavování kandidátek. Tradiční politické strany se podle premiéra Sobotky musí změnit, pokud chtějí přežít.
Bohustav Sobotka (na snímku ve volebním štábu ČSSD)
Bohustav Sobotka (na snímku ve volebním štábu ČSSD) | Foto: Reuters

Praha - Členové ČSSD půjdou ke stranickému referendu. Hlasovat budou mimo jiné o změně v sestavování kandidátek.

Záměr předsedy a premiéra Bohuslava Sobotky v sobotu odsouhlasil stranický ústřední výkonný výbor.

Podle informací z jednání schválil i další dvě otázky navržené užším stranickým vedením - tu o kumulaci funkcí a o podílu žen a mužů na kandidátkách.

Bývalý předseda sociálnědemokratických poslanců Jeroným Tejc naopak neprosadil, aby se do referenda zařadily otázky o zdanění církevních restitucí a o zavedení takzvané sektorové daně.

Premiér Sobotka tak ustál útok, který mu mohl zkomplikovat pozici ve vládě.

Jen "technologie moci"

Tejc řekl, že proti jeho návrhům se Sobotka "velmi důrazně postavil". Mrzí ho prý, že strana bude hlasovat jen o "technologii moci".

"Většinu členů nezajímá, jak se sestavují kandidátky, ale zajímá je to, co prosazujeme," řekl novinářům Tejc.

Referendum v ČSSD
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Referendum v ČSSD

Referendum se bude konat v červenci.

Má být korespondenční a anonymní.

Výsledky referenda se odrazí ve změnách stanov, o nichž bude hlasoval sjezd.

Otázky:

- První z dotazů směřuje k většímu otevření strany při výběru kandidátů do voleb. Podílet by se mohli všichni straníci, a ne jen stranické elity.

- Druhý se týká zastoupení žen. Sociální demokraté mají vyjadřovat souhlas s tím, aby byl jejich podíl na kandidátkách nejméně dvoupětinový. Totéž platí pro muže.

- Třetí dotaz souvisí s kumulací placených veřejných funkcí. Sociální demokraté by hlasovali o tom, zda má ČSSD navrhnout její zákonné omezení.

Zdroj: ČTK, Domácí

"Někteří se báli toho, jak členové odpovědí," poznamenal o svých otázkách. Tejc chtěl, aby se v ČSSD hlasovalo i o tom, zda má strana navrhnout zákonem zdanění církevních restitucí a zavedení vyšší sazby daně pro energetický, telekomunikační a finanční sektor.

Změny v církevních restitucích a sektorovou daň měla sociální demokracie ve volebním programu. V koaliční smlouvě s ANO a KDU-ČSL je však o sektorové dani jen obecná zmínka. V jednáních s církvemi se sociálním demokratům a hnutí ANO nepodařilo změny v restitucích prosadit.

Čím víc přímé demokracie, tím lépe

Vnitřní referendum stanovy umožňují už delší dobu, nyní jde ale podle Sobotky o první konkrétní návrh. Premiér považuje za důležitou hlavně otázku sestavování kandidátek, do kterého by se nově mohli zapojit všichni členové.

"Tradiční politické strany se musí změnit, pokud mají mít šanci, aby se udržely na politické scéně," řekl při příchodu na zasedání Sobotka.

Referendum obecně podpořili i někteří sociální demokraté, kteří bývají řazeni k Sobotkovým stranickým oponentům.

Jeroným Tejc se svým návrhem neuspěl.
Jeroným Tejc se svým návrhem neuspěl. | Foto: Ludvík Hradilek

"Přímá demokracie je přirozeným způsobem komunikace sociální demokracie. Čím více přímé demokracie, tím lépe," uvádí bývalý místopředseda Zdeněk Škromach.

Podle Škromacha by měla strana do rozhodování zapojit dokonce i registrované voliče ČSSD.

 

Právě se děje

Další zprávy