Stíhaný politik na kandidátce? Část ČSSD požaduje zákaz

Lucie Stuchlíková Martina Machová Lucie Stuchlíková, Martina Machová
12. 6. 2014 16:00
Návrh na stopku kontroverzním jménům vyprovokovala kandidátka ve Frýdku-Místku. Z první pětice mají problémy s justicí čtyři lidé.
Foto: Ludvík Hradilek

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha – Zakažte stíhaným politikům kandidovat na radnice, požaduje část sociálních demokratů po vedení strany. Nové pravidlo by podle nich mělo platit už pro nadcházející komunální volby. Špičky ČSSD se však k návrhu staví rezervovaně.

Sociální demokraté se v několika regionech potýkají s obviněnými či obžalovanými straníky, kteří svoje potíže se zákonem nepovažují za překážku ke kandidatuře v komunálních volbách.

Například na pěti prvních místech kandidátky ve Frýdku-Místku jsou čtyři lidé, které policie podezřívá z trestných činů. Jedna z místních organizací okresu kvůli tomu přišla s návrhem na plošný zákaz pro všechny stíhané politiky a v sobotu ho chce projednat na ústředním výkonném výboru strany.

Stíhaní politici poškozují stranu

Existenci návrhu deníku Insider potvrdil předseda okresního výkonného výboru Jaroslav Marek. "Náš zástupce v ústředním výkonném výboru dostal již tyto materiály do ruky a na jednání ÚVV budeme chtít toto téma otevřít,“ uvedl Marek.

I on zastává názor, že obvinění spolustraníci nemají na kandidátkách co dělat. "Poškozuje to stranu,“ myslí si Marek.

Frýdecko-místecká radnice se potýká se sérií kauz od manipulování veřejných zakázek až po zneužití pravomoci veřejného činitele. Jednou z větví případu je i zahlazování pokut za dopravní přestupky, ve které je obžalovaný primátor Michal Pobucký, který kandiduje jako dvojka.

Lídryni kandidátky – senátorku a bývalou primátorku Evu Richtrovou  policie hodlala obvinit ze zmanipulování několika zakázek na čištění příkopů u cest po povodních. Nakonec k tomu však nedošlo, protože senátoři ji odmítli vydat ke stíhání. Podobné štěstí neměl náměstek Karel Deutscher, který jde do voleb ze třetího místa.

Pětka kandidátky Jaroslav Chýlek je kromě kauzy veřejných zakázek na radnici navíc stíhaný i v případu podvodů s dotacemi na ministerstvu vnitra, kde dříve působil jako náměstek. "Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ odmítl žádosti o telefonický rozhovor Chýlek, skoupý na slovo je také Pobucký.

Reakce vedení? Rozpačité

Požadavek na automatický zákaz má v sociální demokracii spíše malé šance na úspěch. Podle šéfa strany Bohuslava Sobotky by stíhaní lidé za ČSSD kandidovat neměli, zda tento konkrétní návrh podpoří, ovšem říci nechtěl.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák by zase na spolustraníky nebyl tak přísný. "Je otázka, o jakou fázi stíhání by se jednalo, zda došlo k obvinění, nebo k obžalobě," uvedl Sklenák s tím, že pro něj osobně by za hranou byla až obžaloba.

Předseda Sněmovny Jan Hamáček se zase odvolává na to, že stíhaní straníci by měli sami požádat o pozastavení členství.

Navíc se dá očekávat, že proti návrhu se postaví i část regionů. Moravskoslezský kraj totiž není jediný, kdo má na kandidátkách černé ovce. Například krajský výkonný výbor Prahy ve čtvrtek schválil návrh kandidátky, kde je na čtvrtém místě exministr Karel Březina.

Politik se již několik let soudí kvůli údajnému podvodu na dopravním podniku. Zatím poslední verdikt mu v květnu tohoto roku udělil roční podmínku a čeká se na odvolací soud. Podle místopředsedy výboru a pražského zastupitele Petra Dolínka dostal Březina od straníků velkou podporu a jeho "potíž“ se soudy vyváží kompetence a zkušenosti.

"Ten problém není jednoznačný, nelze šmahem všechny vyloučit. Je například důležité, za co jsou ti lidé stíháni, posuzoval bych to individuálně,“ myslí si Dolínek. A přidává čerstvý příklad, kdy byla kvůli veřejné zakázce obviněna radní Prahy 2 Aleksandra Udženija z ODS, policie však o týden později obvinění stáhla.

Kailovou ochrání imunita

Potíže mohou nastat také v Ústí nad Labem, kde policie stíhá primátora Víta Mandíka a radního Josefa Macíka. Podezírá je ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli zakázce na vítání občánků. Obvinění hrozilo také bývalé ústecké náměstkyni a poslankyni Zuzaně Kailové, také ona se mu ale vyhnula díky tomu, že ji zákonodárci odmítli vydat ke stíhání.

Zatím není jasné, zda bude někdo ze stíhaných kandidovat, ústečtí sociální demokraté jsou však preventivně proti zákazu. "Hlasovat o tom je úplně zbytečné. Když nikdo nebyl odsouzen, tak je nesmysl, aby nemohl být na kandidátce, myslí si šéf ústecké ČSSD Arno Fišera.

Podle Sobotky jsou pravidla pro primárky ještě otevřená. "Je to legitimní návrh. Pokud tam budou navrženy nějaké úpravy, budeme o nich hlasovat,“ uvedl premiér.

 

Právě se děje

Další zprávy