Aktivisté Greenpeace obsadili střechu Úřadu vlády

Zpravodajská směna
3. 5. 2010 16:16
Nelíbí se jim způsob, jak se má modernizovat elektrárna Prunéřov
Česká vlajka nešla sundat.
Česká vlajka nešla sundat. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Aktivisté z ekologické organizace Greenpeace dali opět jasně najevo svůj nesouhlas se způsobem, jak ministerstvo životního prostředí kývlo na rekonstrukci elektrárny Prunéřov.

Během pondělního jednání vlády tři členové Greenpeace vylezli na střechu Strakovy akademie. Nahoru se dostali díky automobilu s plošinou. K opuštění střechy je policie přiměla asi po půl hodině.

Podle tiskové mluvčí Greenpeace Lucie Jakešové aktivisté vyvěsili přímo nad pódiem tiskového centra transparent 'Vítejte v ČEZké republice'.

Není to přitom poprvé, co aktivisté provedli podobnou akci. Už v březnu vylezli na komín Prunéřova, kde strávili desítky hodin.

Členové ekologické organizace měli v plánu také výměnu české státní vlajky za vlajku ČEZu. "To se ale z dosud neznámých důvodů nepodařilo," sdělila Aktuálně.cz Jakešová.

Z novějších informací vyplynulo, že jim ve výměně vlajek zabránila policie.

"Dnešní akcí chce Greenpeace poukázat na významnou roli, již v celém skandálu sehrál předseda vlády Jan Fischer, a která minulý týden neoprávněně zapadla," řekl za Greenpeace Jan Rovenský, který se dnes pohyboval po střeše vlády.

Na úřad vlády se prý budou v případě pokračujících klientelistických vztahů nadále vracet. "Cílem této nenásilné akce je poukázat na skutečnost, že vláda neřídí ČEZ, ale ČEZ řídí vládu," dodal Rovenský.

Organizace tvrdí, že Fischer v rámci kauzy přesáhl meze své působnosti. Projekt obnovy Prunéřova podle Greenpeace nesplňuje zákonné parametry tzv. nejlepší dostupné technologie a úmysl podpořit ČEZ byl prý zjevný.

Vládní rošáda

V souvislosti s kauzou prunéřovské elektrárny v březnu rezignoval ministr životního prostředí Jan Dusík, kterého do vlády jmenovala Strana zelených.

Po jeho neshodě s premiérem a následné ztrátě ministerského křesla se zelení rozhodli zcela stáhnout z vlády. Demisi tak musel podat i ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

Dusíka ve vládě nahradil Jakub Šebesta. Ani Šebesta ale na postu nesetrval dlouho a ministryní se stala bývalá tisková mluvčí ČEZu Rut Bízková.

Bízková ekology nepřekvapila

Zelenou modernizaci elektrárny podle plánů společnosti ČEZ dala minulý týden právě ministryně životního prostředí Rut Bízková. A to navzdory tomu, že podle kritiků energetický gigant nepoužije v severozápadních Čechách nejlepší dostupnou technologii.

"Ministryně, která se do funkce dostala jen díky šikovné politické rošádě pod taktovkou Martina Romana, vydala takové rozhodnutí, jaké si ČEZ přál," komentoval verdikt Bízkové Jan Rovenský z pražské kanceláře Greenpeace.

Aktivisté ještě vidí naději v řízení o integrované prevenci, protože v něm se rozhoduje o použití nejlepší dostupné technologie. A právě o ní se od počátku vede spor o Prunéřov. Sdružení nevylučují ani to, že se nakonec obrátí na soud.


 

Právě se děje

Další zprávy