Ztohoven: Last year awarded, this year jailed?

Naďa Straková and Aktuálně.cz Reporters
4. 1. 2008 15:00
Art-guerilla collective to stand trial over TV hacking
Foto: Ztohoven

Prague - How one's luck can change... Last month they were awarded for their daring exploits by the National Gallery and now they face up to 3 years in prison. For the same cutting edge hoax. 

Six members of a Czech art-guerilla group called Ztohoven, which hacked into a TV programme with a video montage displaying what looked like a genuine nuke explosion in June last year, will have to stand trial in January.

According to the state prosecutor in the northern town of Trutnov Dušan Ondráček, who is in charge of the case, they induced public panic and thus comitted a crime.

Seven in the dock

"I expect the first hearing to take place in the month of January. But it is only an estimate," said Ondráček.

The seventh (and last) member of the group, who has been abroad up to now, is going to face the indictment as well.

"As far as I know he has returned to the Czech Republic and therefore he will be charged soon too. But he will be tried in a separate trial because of his long-term stay abroad," explained the state prosecutor.

However all of the accused are denying that it was their intention to cause panic or mock the national broadcaster. Allegedly, they wanted to highlight how powerful media are and what possibilities they have to manipulate the public's perception of reality.

Famous abroad

Big international media like CNN and BBC covered the story as well, which means global viewers have now had a chance to discover for themselves the art-guerilla collective, whose name is as tongue-in-cheek as their antics.

Ztohoven is actually a pun, which can either mean "Out of that" or "A hundred turds" - written differently in Czech, but sounding the same. If nothing else, the group managed to draw the biggest attention to any new Czech artist act in the last decade or more.

 

After all, the hoax nuke blast on Czech TV did not induce panic nor did it cause an irreversible loss. And the group's record in the police files as well as in the history of Czech art made it a great phenomenon.

Hijacking tradition

The hacking of the Czech TV broadcast certainly brought them more fame than their first art-guerilla piece, another hijacking of sorts. Ztohoven decided to alter a neon heart placed by a renowned Czech artist Jiří David on top of Prague Castle into a question mark in 2003.

The irony of it all is the fact that the state-owned public service Czech TV has taken Ztohoven to court while the state-owned National Gallery has awarded them.

As for the Ztohoven themselves, they don't seem to care that much. Sticking to their aim to stay anonymous, they avoid talking to media.

And they keep ignoring both the National Gallery Director Milan Knížák and Jiří David, who is arguably one of the most influential and famous artists in the Czech lands, in spite of the fact that both of them were the Ztohoven members´ professors at the academy.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy