Zkoumala, co ovlivňuje krajinu. Nyní dostala ocenění

Josef Tuček
14. 5. 2009 18:00
Profesorka ekologie první držitelkou ceny pro vědkyně
Profesorka Milena Rychnovská.
Profesorka Milena Rychnovská. | Foto: Josef Tuček

Praha - Cenu Milady Paulové za celoživotní přínos české vědě v oblasti udržitelného rozvoje a ekologie získala emeritní profesorka Univerzity Palackého v Olomouci Milena Rychnovská. Ocenění převzala na konferenci Evropské unie o postavení žen ve vědě, která právě probíhá v Praze.

Mileně Rychnovské bude letos jedenaosmdesát let. Stále však z Brna, kde bydlí, dojíždí na olomouckou univerzitu, kde vyučuje, i když nyní už jen jednou za dva týdny.

Profesorka Rychnovská založila na olomoucké univerzitě katedru ekologie. Ve svém výzkumu se zaměřila především na ekologii krajiny - zkoumala vliv lučních porostů na krajinu a také dopady zemědělského využití půdy a hospodaření s vodou na životní prostředí.

"Svým studentům vždycky říkám - nejdříve se musíte naučit rozumět procesům v přírodě, a pak ji teprve můžete dobře chránit," poznamenala po převzetí ceny, která zahrnuje finanční odměnu 150 000 korun.

Připustila, že i když se věnovala vědě naplno, jako prioritu brala péči o své dva syny. "Kromě přípravy jídla, což je samozřejmost, jsem se vždy snažila věnovat se rozvoji jejich duševních schopností. A k tomu jsme jezdili často ven, do přírody. Nevadilo mi, že mi pak už zbylo jen málo času na to, abych včas zašila všechny ponožky nebo všude stoprocentně uklidila. To nebylo nejpodstatnější," svěřila se.

Připomínka první české profesorky

Cena nese jméno podle historičky Milady Paulové, což byla první žena, která v českých zemích přednášela na univerzitě, od roku 1925, a v roce 1939 se stala první profesorkou.

Ocenění, které je určeno ženám působícím ve vědě, bylo letos uděleno poprvé a předala je ministryně školství Miroslava Kopicová společně s eurokomisařem pro vědu Janezem Potočnikem.

 

 

Právě se děje

Další zprávy