Kynšperk nad Ohří/Nebanice - Postavit se na vlastní nohy, sehnat si dobrou práci a zařídit si pěkné bydlení. To jsou přání a cesta, na kterou se vydal 27letý Julius Štuka, klient Domu na půl cesty v Kynšperku nad Ohří.
Do zařízení přišel z výkonu trestu. Nyní je pouze na něm, jak s novou šancí naloží a jestli se mu podaří zvládnout vše, co si stanovil za své životní cíle.
Podpory se mu dostává od neziskové organizace Pomoc v nouzi, o.p.s., která provozuje Domy na půl cesty v Nebanicích a Kynšperku nad Ohří.
Ty zpravidla poskytují zázemí lidem do 26 let, jež mají zkušenost s životem v dětských domovech, ve výchovných ústavech, ve výkonu trestu a v zařízeních pro ochrannou léčbu.
Sám Julius Štuka říká, že to byl ten nejlepší krok, jaký mohl udělat - obrátit se na odborníky, kteří mu nejen poradí, ale také nasměrují tím správným směrem.
Nejdříve byl klientem Domu na půl cesty v Nebanicích, což je jakýsi první přijímací stupeň.
"Tady vám pomohou zařídit si potřebné doklady a vyběhat si všechny papíry na úřadech. Třeba jestli dlužíte státu nějaké peníze nebo jestli na vás nejsou vedené exekuce," přibližuje Štuka.
Tohle je šance, která se objeví jednou za život
Do kynšperského zařízení přešel letos v srpnu. "Dobře si uvědomuji, že tohle je šance, která se objeví jednou za život. A já ji chci využít. Je to způsob, jak se začlenit do normálního života a mít se lépe," prohlašuje odhodlaně.
Na jeho nové cestě ho doprovází přítelkyně, také klientka z domu na půl cesty. Bydlí na jednom pokoji a jako pár si plánují společnou budoucnost.
"Rádi bychom si našetřili na vlastní byt. Je nám jasné, že to nepůjde hned. Nejprve také musíme postoupit do další fáze, což je přestup do startovacího bytu. Tam se klient dostane, pokud je spolehlivý, samostatný a dokáže hospodařit s penězi. A to je náš cíl," plánuje Julius Štuka.
Pracuje jako prodavač v Kocábce, v obchodě s bižuterií a dárkovými předměty v centru Kynšperka nad Ohří. Právě tady se klienti učí komunikovat se zákazníky a získávají zkušenosti z běžného pracovního procesu.
"Beru to jako odrazový můstek. Člověk si našetří nějakou tu korunu a pak se může začít poohlížet po pěkném bydlení. Chce to ale čas," říká polepšený hříšník.
Loď Hermes znovu přijímá lidi bez domova:
Nezůstávejte na ulici
Vážně zní z jeho úst také poselství adresované všem, co se vracejí z vězení, nemají se kam uchýlit a nechtějí se zpět na ulici.
"Pokud máte problém se začleněním do normálního života, nemůžete najít práci a chcete se zlepšit, určitě se obraťte na podobnou organizaci a nechte si poradit. V žádném případě nezůstávejte na ulici. Tam je to nebezpečné," apeluje na další lidi s podobným životním příběhem.
Člověk podle jeho slov padne na úplné dno, začne brát drogy, krást a za chvíli je zpátky v kriminále.
"Je lepší z tohohle koloběhu uniknout, nefetovat a pevně se držet nové šance," uzavírá Štuka.