Zemřela nejstarší Češka, stoosmiletá Marta Pokorná

31. 12. 2008 12:50
Praha - Zajímala se o dění okolo Formule 1, luštila křížovky a četla noviny. Taková byla nejstarší Češka Marta Pokorná z Dačic, která zemřela v poklidném spánku dne 30. 12. ve věku 108 let.

Stodevátých narozenin, které by oslavila 8. července, se bohužel už v domově důchodců v Budíškovicích, kde rok a půl bydlela, nedožila. Sté narozeniny oslavila v roce 2000.

"Paní Pokorná zemřela v klidu ve spánku v úterý ve 23.15 hodin," potvrdila informaci vrchní sestra Domova důchodců v Budíškovicích na Dačicku Ludmila Mátlová.

Marta Pokorná se loni stále živě zajímala o dění okolo Formule 1. Její vášni také odpovídal narozeninový dort v podobě závodního vozu.

Ještě donedávna luštila nejstarší Česka křížovky, četla noviny, ale vzhledem ke zdravotnímu stavu ji tato činnost podle matrikářky daleko více zmáhala.

Ještě v létě na ni prozradila matrikářka Eva Pokorná, že jde o velmi milou dámu. "Psychicky je na tom paní Marta pořád dobře, ale již je odkázaná na pomoc druhých. Velice hezky se s ní povídá, ale už nechodí."

Štafetu dlouhověkosti převzala po Marii Kráslové, která zemřela ve věku sto devíti let v červenci roku 2008.

denik.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

 Provoz na železniční trati mezi Berounem a Prahou zastavil v úterý ráno požár osobního vlaku ve stanici Karlštejn. Průvodčí se lehce nadýchal zplodin, jinak se událost obešla bez zranění. Doprava na trati byla zhruba na hodinu zcela přerušena, poté začaly jezdit vlaky po dvou nezávislých kolejích a provoz byl dál omezen. Ráno hasiči likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, vyplynulo z informací hasičů a Správy železnic.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Ve vagonu cestovalo přibližně 30 lidí, všichni byli evakuováni ještě před příjezdem hasičů," řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky, příčinu a okolnosti vyšetřovatelé zjišťují.

Zdroj: ČTK / BBC News
Další zprávy