Zemřela nejstarší Češka, stoosmiletá Marta Pokorná

31. 12. 2008 12:50
Praha - Zajímala se o dění okolo Formule 1, luštila křížovky a četla noviny. Taková byla nejstarší Češka Marta Pokorná z Dačic, která zemřela v poklidném spánku dne 30. 12. ve věku 108 let.

Stodevátých narozenin, které by oslavila 8. července, se bohužel už v domově důchodců v Budíškovicích, kde rok a půl bydlela, nedožila. Sté narozeniny oslavila v roce 2000.

"Paní Pokorná zemřela v klidu ve spánku v úterý ve 23.15 hodin," potvrdila informaci vrchní sestra Domova důchodců v Budíškovicích na Dačicku Ludmila Mátlová.

Marta Pokorná se loni stále živě zajímala o dění okolo Formule 1. Její vášni také odpovídal narozeninový dort v podobě závodního vozu.

Ještě donedávna luštila nejstarší Česka křížovky, četla noviny, ale vzhledem ke zdravotnímu stavu ji tato činnost podle matrikářky daleko více zmáhala.

Ještě v létě na ni prozradila matrikářka Eva Pokorná, že jde o velmi milou dámu. "Psychicky je na tom paní Marta pořád dobře, ale již je odkázaná na pomoc druhých. Velice hezky se s ní povídá, ale už nechodí."

Štafetu dlouhověkosti převzala po Marii Kráslové, která zemřela ve věku sto devíti let v červenci roku 2008.

denik.cz

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy