Zemřela nejstarší Češka, stoosmiletá Marta Pokorná

31. 12. 2008 12:50
Praha - Zajímala se o dění okolo Formule 1, luštila křížovky a četla noviny. Taková byla nejstarší Češka Marta Pokorná z Dačic, která zemřela v poklidném spánku dne 30. 12. ve věku 108 let.

Stodevátých narozenin, které by oslavila 8. července, se bohužel už v domově důchodců v Budíškovicích, kde rok a půl bydlela, nedožila. Sté narozeniny oslavila v roce 2000.

"Paní Pokorná zemřela v klidu ve spánku v úterý ve 23.15 hodin," potvrdila informaci vrchní sestra Domova důchodců v Budíškovicích na Dačicku Ludmila Mátlová.

Marta Pokorná se loni stále živě zajímala o dění okolo Formule 1. Její vášni také odpovídal narozeninový dort v podobě závodního vozu.

Ještě donedávna luštila nejstarší Česka křížovky, četla noviny, ale vzhledem ke zdravotnímu stavu ji tato činnost podle matrikářky daleko více zmáhala.

Ještě v létě na ni prozradila matrikářka Eva Pokorná, že jde o velmi milou dámu. "Psychicky je na tom paní Marta pořád dobře, ale již je odkázaná na pomoc druhých. Velice hezky se s ní povídá, ale už nechodí."

Štafetu dlouhověkosti převzala po Marii Kráslové, která zemřela ve věku sto devíti let v červenci roku 2008.

denik.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 1 hodinou

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy