Zpráva pro budoucí potomky lidstva. NASA vyšle do vesmíru časovou schránku

Jana Václavíková Jana Václavíková
15. 7. 2021 13:38
V říjnu odstartuje ze Země vesmírná sonda s názvem Lucy, aby prozkoumala asteroidy kolem Jupiteru. Bude mít ale i další misi: předat potomkům lidí za statisíce nebo možná až miliony let zprávu o současné civilizaci.
Vesmírná sonda Lucy.
Vesmírná sonda Lucy. | Foto: Nasa.com

Ti, kdo sondu v budoucnu odchytí, z ní například zjistí, v jakém postavení byla sluneční soustava v den jejího startu - tedy 16. října 2021. Na plaketě ale budou umístěny i citace různých významných osobností.

"Budoucí lidé" si tak budou moci přečíst poselství od vědce Alberta Einsteina, vůdce hnutí za práva Afroameričanů Martina Luthera Kinga, polské spisovatelky Olgy Tokarczukové, popularizátora astronomie Carla Sagana, mladé básnířky Amandy Gormanové nebo členů hudební skupiny The Beatles.

"My, zvídaví lidé Země, jsme vyslali tuto robotickou vesmírnou loď prozkoumat nedotčená malá tělesa kroužící u největší planety naší sluneční soustavy. Snažili jsme se vystopovat náš původ tak, jak nám to důkazy dovolily. I když jsme se dívali do naší dávné minulosti, mysleli jsme dopředu na den, kdy vyzvednete tuto relikvii," napsala na ni například americká spisovatelka zabývající se vědeckými tématy Dava Sobelová.

Výčet dalších autorů a jejich citace si můžete přečíst zde

Americký vesmírný úřad NASA, který stojí za misí Lucy, doufá, že výzkum vesmíru bude pokračovat i v budoucnu. "Jednoho dne astro-archeologové při cestě mezi planetami vyzvednou tuto loď jako artefakt doby, kdy lidstvo udělalo své první kroky k výzkumu naší sluneční soustavy," uvádí na svých stránkách

Umístění zprávy na loď prozkoumávající vesmír není pro NASA žádnou novinkou. Vzkaz pro mimozemské civilizace nesly už sondy Pioneer 10 a 11, které se vydaly mimo naši sluneční soustavu už v první polovině 70. let, a o pár let později také sondy Voyager 1 a 2.

Nová sonda Lucy ale jako první ponese zprávu pro civilizace, které budou obývat Zemi nebo naši sluneční soustavu za stovky tisíc až miliony let. Lucy se totiž po dokončení své mise nevrátí, ale bude se pohybovat mezi Jupiterem a Zemí. 

Fosilie z počátku sluneční soustavy

Z mise by ale mělo lidstvo těžit už v současnosti. Lucy totiž poletí k takzvaným Trojským asteroidům, které jsou gravitací chyceny na oběžné dráze Jupiteru a které tak planetu "pronásledují". Dosud je nikdo neprozkoumal a podle NASA jsou to v podstatě vesmírné fosilie - pochází z doby vzniku planety.

Lucy jich v následujících dvanácti letech prozkoumá až osm, které poletí po šesti různých drahách. Podle NASA zatím žádná jiná vesmírná mise necestovala na tolik různých lokací.

Úřad doufá, že se mu podaří lépe porozumět evoluci naší sluneční soustavy. Proto byl pro misi zvolen i název Lucy - stejné označení dostaly lidské fosilie objevené v 70. letech minulého století, které vědcům pomohly s pochopením lidské evoluce, uvádí server Gizmodo.

Video: Přiblížení sondy Voyager 1 k Jupiteru v roce 1979

Přiblížení sondy Voyager 1 k Jupiteru v roce 1979 | Video: NASA
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy