Zničte Čečensko, vyzývají Ameriku nacionalisté z Ruska

Jiří Just Jiří Just
23. 4. 2013 19:14
Obrazem: Rusové rozjeli ostrou kampaň. Nejsme jako Čečenci, volají
Dobyté město Groznyj.
Dobyté město Groznyj. | Foto: Repro SputnikPogrom.com

Moskva (od našeho spolupracovníka) - "Nepleťte si nás s Čečenskem!" Tuhle větu teď - po bombových atentátech v americkém Bostonu - nevolá jen Česko. Chytli se jí i ruští nacionalisté.

Nelíbí se jim totiž, že bratry-zabijáky Carnajevovy, kteří rozsévali smrt v cílové rovince bostonského maratonu, v zahraničí označují za Rusy. Nic na tom nemění ani fakt, že Čečensko je autonomní republikou Ruska.

Ruským internetem se začaly šířit obrázky, na kterých ruští nacionalisté vyjadřují solidaritu s oběťmi teroristického útoku v Bostonu. Avšak zvláštním způsobem. Připomínají Američanům, že jejich společným nepřítelem jsou právě Čečenci.

"Cítíme vaši bolest. Oplakáváme ztrátu vašich blízkých," stojí v angličtině na jednom obrázku, který je rozdělen na dvě poloviny.

V horní části je fotografie Američana, který objímá svou mrtvou přítelkyni, a pod ní je snímek pořízený po výbuchu sebevražedného atentátníka na moskevském letišti Domodědovo v lednu 2011.

Článek pokračuje pod obrázkem.

Koláž má vysvětlovat rozdíl mezi Rusy a Čečenci.
Koláž má vysvětlovat rozdíl mezi Rusy a Čečenci. | Foto: Repro SputnikPogrom.com

Na dalším obrázku je znázorněn jiný kontrast.

Podle nacionalistů jsou etničtí Rusové převážně křesťané nebo ateisté a dali světu spisovatele Lva Tolstého a Fjodora Dostojevského. Zatímco Čečenci jsou muslimové a na svět přivedli teroristy Šamila Basajeva a bratry Carnajevovy.

Současně byla na stránce "intelektuálního ruského nacionalismu" Sputnik & Pogrom zveřejněna koláž s čečenským hlavním městem Groznyj, dobytým americkou armádou.

"Jen ať si ho vezmou (Čečensko - pozn. redakce). Bude to jejich problém a nám se uleví," komentoval obrázek fotbalový fanoušek Sergej Muchin.

Článek pokračuje pod obrázkem.

Boston a Domodědovo.
Boston a Domodědovo. | Foto: Repro SputnikPogrom.com

Mnozí Rusové dávají nedávné teroristické útoky za vinu příliš měkké západní multikulturní politice.

"Ukázalo se, že bídáci, kteří odpálili bomby v cíli bostonského maratonu, byli (jaké překvapení!) muslimové a Dagestánci... Zajímavé, kolik je ještě třeba výbušniny, aby byly strženy klapky na očích nucené tolerance," napsal ve svém blogu pravoslavný myslitel a profesor moskevské duchovní akademie protodiakon Andrej Kurajev, který ale například vystoupil proti přísnému trestu pro Pussy Riot.

Fotomontáž shrnuje pohled nacionalistů na Čečence.
Fotomontáž shrnuje pohled nacionalistů na Čečence. | Foto: Repro SputnikPogrom.com

Ruští nacionalisté o sobě dávají poslední dobou hodně slyšet. V polovině dubna se ve dvaceti městech uskutečnila akce Den ruského hněvu, která byla namířena proti "etnické kriminalitě".

V Moskvě nepovolené shromáždění rozehnala policie.

V Rusku rovněž odstartovala kampaň za zavedení vízového režimu se státy Střední Asie. Podle ruských nacionalistů právě nelegální imigranti z těchto bývalých sovětských republik páchají v zemi velké množství zločinů.

Petici na podporu vízového režimu už na internetu podepsalo více než 100 tisíc Rusů a byla předána Státní dumě.

Jak uvádí moskevské informačně-analytické centrum pro monitoring nacionalismu a xenofobie SOVA, od začátku letošního roku v Rusku zemřely následkem rasisticky motivovaných útoků tři osoby a minimálně dalších 44 bylo zraněno.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy