Zničte Čečensko, vyzývají Ameriku nacionalisté z Ruska

Jiří Just Jiří Just
23. 4. 2013 19:14
Obrazem: Rusové rozjeli ostrou kampaň. Nejsme jako Čečenci, volají
Dobyté město Groznyj.
Dobyté město Groznyj. | Foto: Repro SputnikPogrom.com

Moskva (od našeho spolupracovníka) - "Nepleťte si nás s Čečenskem!" Tuhle větu teď - po bombových atentátech v americkém Bostonu - nevolá jen Česko. Chytli se jí i ruští nacionalisté.

Nelíbí se jim totiž, že bratry-zabijáky Carnajevovy, kteří rozsévali smrt v cílové rovince bostonského maratonu, v zahraničí označují za Rusy. Nic na tom nemění ani fakt, že Čečensko je autonomní republikou Ruska.

Ruským internetem se začaly šířit obrázky, na kterých ruští nacionalisté vyjadřují solidaritu s oběťmi teroristického útoku v Bostonu. Avšak zvláštním způsobem. Připomínají Američanům, že jejich společným nepřítelem jsou právě Čečenci.

"Cítíme vaši bolest. Oplakáváme ztrátu vašich blízkých," stojí v angličtině na jednom obrázku, který je rozdělen na dvě poloviny.

V horní části je fotografie Američana, který objímá svou mrtvou přítelkyni, a pod ní je snímek pořízený po výbuchu sebevražedného atentátníka na moskevském letišti Domodědovo v lednu 2011.

Článek pokračuje pod obrázkem.

Koláž má vysvětlovat rozdíl mezi Rusy a Čečenci.
Koláž má vysvětlovat rozdíl mezi Rusy a Čečenci. | Foto: Repro SputnikPogrom.com

Na dalším obrázku je znázorněn jiný kontrast.

Podle nacionalistů jsou etničtí Rusové převážně křesťané nebo ateisté a dali světu spisovatele Lva Tolstého a Fjodora Dostojevského. Zatímco Čečenci jsou muslimové a na svět přivedli teroristy Šamila Basajeva a bratry Carnajevovy.

Současně byla na stránce "intelektuálního ruského nacionalismu" Sputnik & Pogrom zveřejněna koláž s čečenským hlavním městem Groznyj, dobytým americkou armádou.

"Jen ať si ho vezmou (Čečensko - pozn. redakce). Bude to jejich problém a nám se uleví," komentoval obrázek fotbalový fanoušek Sergej Muchin.

Článek pokračuje pod obrázkem.

Boston a Domodědovo.
Boston a Domodědovo. | Foto: Repro SputnikPogrom.com

Mnozí Rusové dávají nedávné teroristické útoky za vinu příliš měkké západní multikulturní politice.

"Ukázalo se, že bídáci, kteří odpálili bomby v cíli bostonského maratonu, byli (jaké překvapení!) muslimové a Dagestánci... Zajímavé, kolik je ještě třeba výbušniny, aby byly strženy klapky na očích nucené tolerance," napsal ve svém blogu pravoslavný myslitel a profesor moskevské duchovní akademie protodiakon Andrej Kurajev, který ale například vystoupil proti přísnému trestu pro Pussy Riot.

Fotomontáž shrnuje pohled nacionalistů na Čečence.
Fotomontáž shrnuje pohled nacionalistů na Čečence. | Foto: Repro SputnikPogrom.com

Ruští nacionalisté o sobě dávají poslední dobou hodně slyšet. V polovině dubna se ve dvaceti městech uskutečnila akce Den ruského hněvu, která byla namířena proti "etnické kriminalitě".

V Moskvě nepovolené shromáždění rozehnala policie.

V Rusku rovněž odstartovala kampaň za zavedení vízového režimu se státy Střední Asie. Podle ruských nacionalistů právě nelegální imigranti z těchto bývalých sovětských republik páchají v zemi velké množství zločinů.

Petici na podporu vízového režimu už na internetu podepsalo více než 100 tisíc Rusů a byla předána Státní dumě.

Jak uvádí moskevské informačně-analytické centrum pro monitoring nacionalismu a xenofobie SOVA, od začátku letošního roku v Rusku zemřely následkem rasisticky motivovaných útoků tři osoby a minimálně dalších 44 bylo zraněno.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy