Praha - Evropskou unii čeká uvítací summit s Barackem Obamou. Uvidí amerického prezidenta Praha, Brusel či Štrasburk?
Politika, který je v Evropské unii vítán mnohem vřeleji než jeho předchůdce George Bush a od kterého si řada evropských politiků slibuje zlepšení transatlantických vztahů, sblížení stanovisek mezi Bruselem a Washingtonem a společný postup při řešení krizí ve světě.
Český premiér Mirek Topolánek sice před volbami otevřeně podporoval Obamova soupeře John McCaina, ale v rámci českého předsednictví EU by rád viděl první summit unie a nové americké administrativy v dubnu v Praze.
Čeká se na odpověď
Hovořil o tom s Obamou na začátku ledna během telefonátu, v němž byla řeč také o situaci v Gaze a procesu ratifikace Lisabonské smlouvy.
Ale nemusí být sám, kdo má v Evropě takové plány. Historické setkání s populárním americkým prezidentem může hostit také Brusel nebo Štrasburk, píše s odvoláním na své evropské zdroje deník International Herald Tribune.
V Evropské unii si podle amerického listu někteří lidé nepřejí, aby jejím jménem vítal Obamu poprvé český prezident Václav Klaus. Euroskeptik a odpůrce boje proti klimatickým změnám.
"Premiér Mirek Topolánek Baracku Obamovi pozvání do Prahy předal, americký prezident se dosud nevyjádřil. Co se týká konkurenčních plánů na uspořádání summitu jinde, o tom nic nevíme. Je možné, že to někdo bude chtít zkusit, ale oficiálně to nikde nebylo prezentováno," sdělil Aktuálně.cz mluvčí českého předsednictví Jiří Potužník.
Obama by se měl poprvé jako prezident USA objevit na starém kontinentě v Londýně 2.dubna. Na schůzce představitelů skupiny zemí G20.
Pak se zúčastní 3.a 4.dubna summitu NATO, pořádaného k 60. výročí založení aliance. Společně ho budou hostit německý Baden-Baden a právě Štrasburk.
V této době by se mělo uskutečnit také jednání Obamy se zástupci Evropské unie, které by česká vláda ráda viděla v Praze.
Rozdílné názory na Afghánistán
Ačkoliv Obama slibuje lepší a hlubší spoluprací s Evropany, komplikaci může do plánů přinést Afghánistán. Nová administrativa se netají tím, že Evropany požádá o vyslání dalších vojáků do země, kde mezinárodní jednotky bojují s Al-Káidou a Talibanem.
K tomu se však evropské vlády zatím nemají. Další síly nechce poslat Francie, zdráhá se i Německo. Prodloužení české mise narazilo na odpor v Poslanecké sněmovně.